5 powodów, żeby nie martwić się poziomem cholesterolu

  1. Dieta na zmniejszenie cholesterolu

W przypadku chyba każdej dolegliwości lekarze i dietetycy zalecają jeść kolorowo. Co to oznacza? Nic innego jak przyjmować codziennie dużych ilości warzyw i umiarkowaną ilość owoców. Do najlepszych warzyw obniżających cholesterol zaliczamy bakłażana, fasolę, soczewicę, cebulę, kapustę, dynię, koperek, natkę pietruszki.

Wśród owoców należy wymienić oczywiście awokado, ponieważ jest bardzo dobrym źródłem tłuszczy jednonienasyconych. W połączeniu ze zdrową dietą awokado pozwoli znormalizować  zmiany w poziomie cholesterolu po około 1-2 miesiącach. Ponadto należy jeść pomarańcze, które podnoszą poziom HDL (dobry cholesterol), grejpfruty, które zawierają silne przeciwutleniacze, truskawki w naturalnej postaci, jabłka.

Jakie jeszcze produkty pozwolą obniżyć cholesterol? Siemię lniane zaliczane jest do superfoods, jest niezastąpione wtedy, kiedy inne środki zawodzą. Owies jest bogatym źródłem błonnika, który regularnie spożywany prowadzi do obniżenia cholesterolu LDL (złego) oraz trójglicerydów we krwi. Nie można oczywiście zapominać o zdrowych tłuszczach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Muszą być oczywiście spożywane na zimno. Oliwa z oliwek jest cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom złego cholesterolu, jednocześnie podwyższając poziom dobrego dla zdrowia.

  1. Codzienna aktywność fizyczna 

Nikomu nie trzeba przypominać, że umiarkowany ruch jest lekiem na wszystkie choroby. Prawidłowy cholesterol można osiągnąć szybko, naturalnie i bezkosztowo, poświęcając pół godzinny dziennie na szybki spacer, jazdę na rowerze, pływanie czy jogging. Nie musi to być sport wyczynowy, który wymaga innej diety, wystarczający będzie nawet spacer po parku. Należy pamiętać, że ludzki organizm nie został stworzony, aby siedzieć przez 8 godzin na krześle, ruch jest całkowicie naturalny.

  1. Spożywanie produktów bogatych w cholesterol 

Aby utrzymać dobry stan zdrowia należy postarać się podwyższyć cholesterol HDL. Jest to lipoproteina o wysokim zagęszczeniu, czyli połączenie tłuszczu z białkiem. Frakcja transportuje cholesterol z organizmu do wątroby, gdzie ulega metabolizmowi. Jak podwyższyć cholesterol dietą? Należy unikać produktów przetworzonych i bogatych w tłuszcze trans, które znajdziemy z chipsach, smażonych frytkach, niektórych słodyczach, słonych przekąskach.

  1. Cholesterol całkowity nic nie mówi o chorobie 

Cholesterol całkowity to wszystkie frakcje cholesterolu, czyli HDL, LDL i trójglicerydy. Te substancje wbrew pozorom są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cholesterol całkowity jest dostarczany do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Określany jest jako egzogenny. Pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie – bierze udział w tworzeniu hormonów sterydowych i żółci. Jest składnikiem błon komórkowych. Nadmiar cholesterolu całkowitego jest kojarzony z ryzykiem zawału serca, miażdżycą i udarem. Jednak czy należy przywiązywać dużą wagę do wyników badań cholesterolu całkowitego? Należy przyjrzeć się wynikom cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów. Możemy mieć powody do niepokoju, jeżeli zły cholesterol LDL jest podwyższony. Ważny jest stosunek wszystkich wartości. Najprościej mówiąc powinniśmy dążyć do wzrostu HDL i obniżeniu LDL. Świadczą one o jakości tłuszczu, który płynie w żyłach. Na tej podstawie możemy wysnuć wnioski odnoście stanu zdrowia.

  1. Lek na cholesterol – wyłącznie naturalny 

Na dobre zdrowie mamy wpływ, dzięki prawidłowym nawykom żywieniowym, stylem życia i odpowiednim poziomem aktywności fizycznych. Co zrobić, aby obniżyć wysoki cholesterol? Leki skutecznie w tym pomogą. Warto, aby zawierały naturalne składniki. Można je przyjmować zapobiegawczo w miażdżycy naczyń oraz pomocniczo przy takich stanach, jak wysoki cholesterol. Dieta bogata w składniki odżywcze oraz profilaktyka związana z przyjmowaniem leków pozwoli nam skutecznie obniżyć cholesterol. Wyniki powinny poprawić się już po miesiącu od zmiany stylu życia.

Jakie są normy cholesterolu? 

  • Poziom dobrego cholesterolu HDL

Mężczyźni:

Niżnej niż 35 mg/dL (0,9 mmol/L)

Kobiety:

Niżej niż 45 mg/dL (1,2 mmol/L)              

60 mg/dL (1.56 mmol/L) i powyżej

  • Poziom złego cholesterolu LDL

Poniżej 100 mg/dL ( 2.6 mmol/L) – Optymalny

100 – 129 mg/dL (2.63.34 mmol/L) – Powyżej optymalnego

130 – 159 mg/dL (3.36 – 4.13 mmol/L) – Graniczny

160 – 189 mg/dL (4.14 – 4.90 mmol/L) – Wysoki

190 mg/dL (4.91 mmol/L) i powyżej – Bardzo wysoki

  • Poziom trójglicerydów

Poniżej 150mg/dL (1.69mmol/L)- Norma

150 – 199 mg/dL (1.69 – 2.25 mmol/L )  – Graniczny

200 – 499 mg/dL (2.26 – 5.63 mmol/L) – Wysoki

Powyżej 500 mg/dL (5.64 mmol/L) – Bardzo wysoki

Zobacz również