Ból serca na tle nerwowym

Objawy

Nerwica sercowa daje objawy, które mogą sugerować nieprawidłowe funkcjonowanie serca, jednocześnie nie zostają stwierdzone niepokojące zmiany w jego budowie. Choroba może mieć jednak podłoże lękowe. Do najczęściej spotykanych objawów nerwicy serca należą:

  • Kołatanie serca

Jest to jeden z najpopularniejszych i bardziej oczywistych objawów, któremu towarzyszy lęk, niepokój, czasami duszności i pobudzenie.

  • Ból w klatce piersiowej

Najczęściej występują bóle za mostkiem i w okolicy serca. Nie są one spowodowane nadmiernym wysiłkiem, poprzedzone są najczęściej stresową sytuacją.

  • Duszności

Uczucie braku powietrza jest szczególnie związane z odczuwaniem silnego stresu. Towarzyszy mu uczucie niemożności nabrania powietrza bądź jego małej ilości w pomieszczeniu.

  • Osłabienie

Występuje w momencie napadu objawów oraz po ich ustąpieniu. Pojawia się natychmiastowa potrzeba odpoczynku, senność i brak koncentracji.

  • Potliwość skóry

Niektóre osoby mogą uskarżać się na zwiększoną potliwość, szczególnie w rejonie dłoni, pach, czasami czoła i stóp.

Jakie są przyczyny nerwicy serca?

Współczesny szybki tryb życia, przepracowanie, niedosypianie czy problemy życiowe powodują duże obciążenie psychiczne, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. W stresowych sytuacjach bądź przewlekłym stresie nasz organizm wydziela hormony takie jak adrenalina, kortyzol i noradrenalina. Wówczas serce zaczyna mocniej bić, krew intensywnie płynie do mięśni, wzrasta ciśnienie krwi. Wbrew pozorom, hormony te spełniają bardzo ważną funkcję – zmuszają organizm do tego, by mógł obronić się przed zagrożeniem, innymi słowy umożliwiają jak najlepszą reakcję w postaci walki lub ucieczki. W tę zdolność wyposażyła nas ewolucja. Jeżeli takich sytuacji było wiele w naszym życiu, bądź nagromadziły się w ostatnim czasie, a my nie umiemy sobie z nimi poradzić, może dojść do nerwicy sercowej. Z czasem każda kolejna sytuacja, nawet taka, która kiedyś nie wywołałaby dużych emocji wydaje się przerastać nasze możliwości.

Przy zdiagnozowanej nerwicy jesteśmy bardziej podatni na stres, a lęk rośnie. Pomocne są wówczas leki uspokajające niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy, że na nerwicę serca wpływu nie muszą mieć bieżące sytuacje stresowe, ale również nasza przeszłość. Obecne problemy psychologiczne mogą mieć źródło w czymś zupełnie  innym, jednak faktem jest, że z tego powodu niektóre osoby mogą być bardziej podatne na zaburzenia nerwicowe w życiu dorosłym. Ich organizm reaguje silniej na bodźce, a odpowiedzią jest właśnie szybsze bicie serca, kołatanie serca i jego ostry ból.

Leczenie

Nieleczone nerwice serca mają przeważnie tendencję do narastania z biegiem czasu. Problem może się pogłębiać, mogą pojawić się stany depresyjne i zaburzenia snu. Jednocześnie jesteśmy zdolni dość skutecznie zapobiegać napadom nerwicy poprzez unikanie przemęczenia i przepracowania. Należy również nauczyć się relaksu. Wbrew pozorom nie każdy z nas potrafi się efektywnie odprężać. Możemy wieczorem czytać ciekawą książkę, oddać się swoim pasjom, spędzić weekend w SPA, ale jeżeli wtedy pojawiają się myśli związane z pracą, codziennymi obowiązkami, niedokończonymi projektami to silny stres może powrócić nawet ze zdwojoną siłą, a z zaplanowanego odpoczynku nic nie wyniesiemy.

Odpoczynek to lek na stres, dzięki któremu możemy na nowo naładować baterie. Ponadto, o ile jest to możliwe, warto unikać wszystkich sytuacji konfliktowych, a nawet wzruszających, by zachować równowagę emocjonalną. Jeżeli nieprzerwanie mamy styczność z takimi momentami w życiu, można na określony czas zmienić środowisko, by móc się wyciszyć w zupełnie innym miejscu.

Duże znaczenie ma regularna aktywność fizyczna, która pomoże w odreagowaniu stresu. Podczas ruchu wydzielają się hormony takie jak endorfiny, które pomogą odzyskać dobre samopoczucie. Jednak w tej sytuacji nie jest zalecany wyjątkowo duży, intensywny wysiłek – lepiej jest wybrać sport o umiarkowanym tempie, taki jak szybki marsz, pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze lub nordic walking. Osoba chora na nerwicę sercową może bać się o swoje życie, unikać sportu, który kojarzy się ze zbyt dużym obciążeniem dla serca.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również treningi relaksacyjne, które łączą w sobie ćwiczenia oddechowe i rozciągające. Niezbędna jest zmiana trybu życia w walce z nerwicą serca, ale warto również przyjmować leki na układ nerwowy. W aptekach są dostępne leki uspokajające bez recepty, łagodzące objawy stresu, wyciszające i ułatwiające zasypianie. Lek na nerwy i stres zawiera dużą dawkę witamin wpierających układ nerwowy, takich jak witamina B2, B6 i B12, a także lecytynę sojową, która dodatkowo wzmacnia organizm i poprawia ogólną kondycję organizmu.

Zobacz również