Brak koncentracji i nadpobudliwość – czy to są objawy nerwicy?

Nerwica i związane z nią dolegliwości zaliczane są do współczesnych chorób cywilizacyjnych, gdyż wciąż odnotowywana jest rosnąca liczba przypadków. Są to zdecydowanie jedne z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podjęte właściwe leczenie może dojść do znacznego pogorszenia jakości życia. Dowiedz się jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Czym jest nerwica?

Nerwicę określa się zamiennie z pojęciem zaburzeń lękowych. Trzykrotnie częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni. Jest to schorzenie powszechne, gdyż szacunkowe dane określają, że w Polsce cierpi z jej powodu 20-25% ludzi. Dowiedziono, iż lęk jaki pojawia się w przypadku nerwicy nie stanowi elementu wynikającego jedynie z naszej psychiki, ale jest również odzwierciedleniem zaburzeń funkcjonowania mózgu.

Jakie symptomy wskazują na nerwicę?

Objawy nerwicy mogą być dość rozbudowane, niekiedy niespecyficzne, jak również odmienne w zależności od konkretnej osoby oraz czynników, które generują lęk. Jednak to właśnie on stanowi podstawowy objaw nerwicy, któremu towarzyszą inne dolegliwości fizyczne.

Wiele osób utożsamia to uczucie ze strachem. Istotnie lęk stanowi zbliżony stan emocjonalny. Jednak w przypadku strachu najczęściej potrafimy konkretnie i precyzyjnie określić czego właściwie się boimy. Jeśli zaś chodzi o lęk to określenie jego przyczyny bywa niemożliwe, a wszelkie odczuwane obawy wydają się irracjonalne.

Jeśli dochodzi do rozwoju nerwicy bardzo często nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Przyczyny fizycznych dolegliwościach doszukujemy się w schorzeniach somatycznych. Zwykle udajemy się do lekarza rodzinnego, wykonujemy badania, podejmujemy leczenie objawowe, które nie przynosi rezultatów, a dolegliwości się pogłębiają. Nie mówiąc o sferze psychicznej problemu, sprawiamy, że przez długi czas bezskutecznie będzie szukana przyczyna naszych dolegliwości.

Jak przejawia się nerwica?

Stany emocjonalne pacjenta z nerwicą mogą być bardzo różne. Często pojawia się nadpobudliwość nerwowa, rozchwianie emocjonalne, poirytowanie, problemy z koncentracją uwagi oraz pamięcią. Powszechna jest również apatia, kłopoty z zasypianiem i budzenie się w nocy.

Dodatkowo pojawiają się objawy fizyczne takie jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, zaparcia), kołatanie serca, kłucie w klatce piersiowej, kłopoty z oddychaniem czy ciśnieniem krwi. Wiele z tych objawów stanowi normę w sytuacjach silnie stresowych, jednak w momencie, gdy wszystko jest w porządku, a u nas pojawiają się objawy paniki możemy podejrzewać nerwicę.

Czy koncentracja pozostanie na tak niskim poziomie?

Nerwica wymaga odpowiedniego postępowania i leczenia. Chory w pewnym stopniu musi zaadoptować się do swojej choroby i znaleźć pomocne dla siebie samego rozwiązania, które ułatwią mu codzienne funkcjonowanie.

W niektórych przypadkach zalecane jest przyjmowanie leków, które zostaną nam przepisane przez lekarza psychiatrę. W pierwszej chwili pomogą one nam poczuć się zdecydowanie lepiej, jednak warto wyrobić sobie określone nawyki, które wesprą nas w zachowaniu równowagi, a tym samym nie będziemy myśleć o chorobie.

Jeśli mamy problemy ze skupieniem uwagi to warto wykonywać ćwiczenia na koncentrację. Stanowią one rodzaj medytacji. Konieczne jest znalezienie miejsca, gdzie nikt nam nie przeszkodzi. Siadamy prosto i rozpoczynamy od 10 minutowego treningu, z czasem możemy wydłużyć go do 15 minut. Warto dbać o regularność.

Koncentracja – ćwiczenia jakie możesz wykonywać

  1. Licz w myślach wstecz od 100 do 1.
  2. Weź z półki jakąkolwiek książkę. Policz słowa w jednym akapicie, powtórz, aby upewnić się, że się zgadza. Nie prowadź palca wzdłuż linii i nie licz na głos. Z czasem możesz policzyć słowa na całej stronie.
  3. Weź do ręki dowolny owoc, postaraj początkowo przez około 5 minut, potem przez 10 skupić na nim całą swoją uwagę. Odczuwaj go wszystkimi zmysłami.
  4. Wymyśl inspirujące słowo i z zamkniętymi oczami powtarzaj je w myślach bez ustanku niczym mantrę. Początkowo wystarczy 5 minut, potem może być 10.

Nadpobudliwość u dorosłych

U dorosłego człowieka w wyniku zaburzeń lekowych może dojść do rozwoju nadpobudliwości, która przejawia się w rozmaity sposób. O ile zachowania z nią związane w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy w stanie zaakceptować u dzieci, to osoby dorosłe spotykają się z niechęcią i krytyką. Niestety bardzo często nie są w stanie samodzielnie zmienić swojego zachowania, a również przy profesjonalnej pomocy może się to okazać niezwykle trudne.

Nadpobudliwość emocjonalna jest jedną z form, która często wiąże się z nerwicą. Nieuzasadniony, irracjonalny lęk sprawia bowiem, że czujemy się przytłoczeni, pojawiają się skrajne emocje, które wyjątkowo łatwo się zmieniają. Coś spowoduje u nas radość, jednak już za chwilę będziemy źli, zdenerwowani lub smutni. W tym przypadku również osoby z otoczenia chorego są w niezwykle trudnej sytuacji, gdyż najczęściej nie wiedzą w jaki sposób powinny się zachować i co spowodują ich kolejne słowa. Zobacz jak radzić sobie z nadpobudliwością: https://vitabuerlecithin.pl/lek-uspokajajacy/

Nerwica jako choroba cywilizacyjna

Współczesny tryb życia, wszechobecny stres, nieustanny pęd stanowią jedynie nieliczne czynniki, które sprawiają, że nerwica staje się współczesną chorobą cywilizacyjną, diagnozowaną u rosnącej populacji. Pogłębiająca się wiedza medyczna pozwoli nam lepiej poznać zarówno samych siebie, jak i niepokojące symptomy, które powinny nas skłonić do zmiany i zadbania o własne zdrowie. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy nerwicy powinno zostać, możliwie jak najszybciej, podjęte odpowiednie leczenie, które umożliwi nam zachowanie odpowiedniej jakości życia. Wówczas będziemy bez przeszkód dalej się rozwijać, pracować i cieszyć z czasu spędzonego z bliskimi.

Zobacz również