Czym jest bezsenność i jak się ją leczy?

Główne przyczyny bezsenności

Kłopoty z zasypianiem, a także budzeniem się w nocy zazwyczaj pojawiają się jako odpowiedź na trudną sytuację życiową. Może także wynikać z aktualnego stanu naszego zdrowia fizycznego lub psychicznego. Bezsenność jest często związana z nieodpowiednią higieną snu (zbyt wysoka temperatura w sypialni) lub nadmiernym spożyciem kawy w ciągu dnia, która wywołuje rozdrażnienie i niepokój.

Sen jest dla nas zbawienny, ponieważ pozwala na regenerację sił fizycznych i redukcję napięć nerwowych. Jeżeli nie potrafimy się odpowiednio zrelaksować przed snem, cierpimy na nerwicę, mamy wyczerpujący tryb życia, bezsenność może przerodzić się w chorobę wrzodową żołądka lub nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia snu powinny być dla nas wskazówką, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Często problemy ze snem kończą się wraz z ustaniem problemu, który nas dręczył. Jeżeli jednak po wyeliminowaniu czynnika stresogennego nadal pojawiają się trudności z zasypianiem przez kolejne tygodnie, wówczas możemy mówić o permanentnych zaburzeniach snu.

Lekarstwo na bezsenność, czyli jak poradzić sobie z zaburzeniami snu 

Jeżeli wykluczymy choroby somatyczne, neurologiczne i psychologiczne, a sen nadal nie przychodzi, warto pomyśleć o technikach relaksacyjnych na bezsenność. Leki oparte na naturalnym składzie również są bardzo pomocne. Nie wyeliminują problemów, które mogą być przyczyną bezsenności, ale pozwolą się zrelaksować, ukoić nerwy i zmniejszyć uczucie rozdrażnienia. Być może odczuwamy podświadomy stres, który nie daje nam zasnąć.

Nie istnieje jeden lek na bezsenność. Należy zmienić swój tryb życia. Ciężka praca, częste zmiany w życiu, dokładanie sobie kolejnych obowiązków nie pomogą w zachowaniu równowagi psychicznej. Przed snem po całym dniu pracy warto zmusić się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, może to być spacer, jogging, jazda na rowerze, basen lub gra zespołowa. Ważne, żeby zmęczyć organizm fizycznie. Nawet jeżeli nie mamy energii po całodziennych wyzwaniach, warto spróbować, a za jakiś czas organizm sam będzie się domagał ruchu, a my poczujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dotlenienie organizmu, dzięki aktywności powoduje, że sen staje się głębszy i dłuższy.

Jeżeli zmagamy się z długotrwałą bezsennością warto zmienić dietę. Szczególnie przed snem należy wybierać odpowiednie pokarmy. Co na bezsenność? Przede wszystkim należy jeść węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które będą trawione powoli, czyli ciemne pieczywo z pełnego ziarna, brązowy ryż, makaron z pełnej maki, warzywa. Przed snem należy unikać produktów wysokobiałkowych, takich jak mięso. Kolacja oczywiście powinna być lekka, łagodna w smaku, bez ostrych i orientalnych przypraw.

Na czym polega higiena snu? 

Jednym z ważniejszych sposobów na bezsenność jest odpowiednia higiena snu. Jest to stwierdzenie dość szerokie, ma wpływ na zasypianie i zapewnienie wypoczynku całemu organizmowi. Higiena snu oznacza przede wszystkim odpowiednie warunki w sypialni, dzięki nim będziemy potrafili skutecznie się odprężyć, wyciszyć i ułatwić produkcję melaniny, czyli hormonu snu. Co należy zrobić, aby sen był bardziej wartościowy?

  • Wyeliminować wszelkie źródło sztucznego światła, dobiegające z komputera lub telewizora.
  • Zasłonić okna roletami lub nieprześwitującymi zasłonami.
  • Wywietrzyć sypialnię przed położeniem się do łóżka.
  • Unikać rażących barw w sypialni.
  • Spożyć lekkostrawny posiłek, dwie lub trzy godziny przed snem.

Sposób na bezsenność i zdrowy sen 

Warto spróbować domowych sposobów na bezsenność, leczenie farmakologiczne nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Naturalne sposoby to oczywiście przyjmowanie odpowiednich witamin i relaksacja. Jednym ze sposobów walki z bezsennością jest dobry lek na sen bez recepty, który nie zawiera substancji chemicznych, a jedynie witaminy i lecytynę, która pozwoli ukoić nerwy. Inne sposoby na bezsenność to:

  • Zmiana diety. Nic tak nie wpływa pozytywnie na organizm jak zdrowy jadłospis. Bardzo ważne jest zróżnicowanie posiłków, np. wybieranie różnych warzyw i owoców każdego dnia, dodatków w postaci pełnoziarnistych makaronów i brązowego ryżu na zmianę z kaszami. Pozwoli to odpowiednio odżywić organizm.
  • Wyeliminowanie używek. Alkohol, papierosy, kawa i mocna herbata są głównymi wrogami snu. Warto na co dzień zmniejszyć ilość przyjmowanych używek lub całkowicie z nich zrezygnować.
  • Ciepła kąpiel lub prysznic. Pozwoli nam się zrelaksować i poprawić krążenie. Nie są jedynie wskazane gorące kąpiele i naprzemienne (ciepła/zimna woda).
  • Aromaterapia. Do kąpieli lub masażu warto zastosować olejki o właściwościach relaksujących, czyli lawendowy, mandarynkowy, jaśminowy, majerankowy. Ważne żeby korzystać z naturalnych olejków.
Zobacz również