Dolegliwości serca, w tym bóle i kołatanie

Najczęstsze dolegliwości serca  

Jedną z najczęstszych dolegliwości serca stanowi ból serca. Objawy są w tym przypadku oczywiste. Dolegliwości bólowe można porównać do ukłucia. Przeszywający ból pojawia się w okolicach mostka, po czym stopniowo rozprzestrzenia się na całą klatkę piersiową. Uczucie kołatania serca, czyli tachykardia to sytuacja, w której serce bije z szybkością ponad 100 uderzeń na minutę, często w sposób nieregularny. W przypadku niewydolności serca osoba chora szybko się męczy, zasypia po jedzeniu i odczuwa duszności. Wszystko za sprawą zbyt małej ilości krwi pompowanej przez mięsień sercowy. Kiedy do serca trafia mniej krwi z koniecznym do jego pracy tlenem, mówimy o niedokrwistości mięśnia sercowego.

Choroby serca – objawy

W jaki sposób rozpoznajemy choroby serca? Objawy, które powinny nas zaniepokoić to bardzo szeroka grupa. Poza wspomnianym uczuciem kłucia i bólu oraz przyspieszonym tętnem, należy do nich również zadyszka pojawiająca się przy wysiłku. Niepokojące są również duszności oraz nocny suchy kaszel połączony ze świstami w klatce piersiowej. Zmiany miażdżycowe powodujące popularne choroby sercowe objawiają się między innymi występowaniem obrzęków, szczególnie w obrębie kostek, łydek oraz innych partii nóg, w których dodatkowo odczuwamy ból.

Wiele dolegliwości serca charakteryzuje się ponadto siną skórą. Miewa ona wówczas szarawy lub niebieskawy odcień, co dotyczy także błon śluzowych. Zaburzenia krzepnięcia krwi, wady zastawek i zaawansowana niedokrwienność mięśnia sercowego powodują pojawienie się krwioplucia. Krew znajdziemy wówczas w odkrztuszanej wydzielinie. Również regularne zawroty i bóle głowy zwiastują niektóre poważne choroby serca. Objawy tego rodzaju mogą zwiastować atak serca lub udar, jak również świadczą o nadciśnieniu tętniczym.

Objawem, którego nie powinno się lekceważyć jest często bagatelizowane chrapanie, a także bezdech senny. W przypadku niektórych osób to wrodzone, niegroźne przypadłości, u innych zwiastun poważnych problemów sercowych, dlatego warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem i poddać się ewentualnym szczegółowym badaniom.

Z kolei długotrwałe zmęczenie zwykliśmy łączyć ze stresem, szybkim tempem życia i niedostateczną ilością snu, jednak przyczyny mogą być głębsze. Jedna z nich to niewydolność serca. Nudności i wymioty najczęściej odbieramy jako objawy zatrucia pokarmowego lub nieodpowiedniej diety, jednak również one świadczyć mogą o problemach z mięśniem serowym.

Wiele osób ma zwyczaj wielokrotnego oddawania moczu w nocy. Taki stan rzeczy powinien zostać skonsultowany z lekarzem, ponieważ może świadczyć o poważnych chorobach nerek lub innych schorzeniach, do których zaliczają się także choroby serca – przede wszystkim jego niewydolność. Przejdźmy teraz do najpopularniejszych dolegliwości serca z zaznaczenie, które spośród wymienionych objawów odpowiadają za konkretne choroby serca.

 

Kołatanie serca – objawy 

Wiele osób, szczególnie żyjących intensywnie i poddawanych dużemu stresowi uskarża się na kołatanie serca. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różnorodne. Zaliczamy do nich przede wszystkim działanie nikotyny, alkoholu i narkotyków, jak i wspomniany już stres. Również zwiększony wysiłek powoduje niekiedy kołatanie serca. Przyczyny związane z innymi chorobami to gorączka, niedokrwistość mięśnia sercowego lub nadczynność tarczycy. Po czym natomiast rozpoznać kołatanie serca? Objawy, poza tętnem przekraczający 100 uderzeń na minutę, to również nieregularny rytm pracy serca. Osoba dotknięta tachykardią staje się blada, pojawia się wzmożona potliwość, problemy z koncentracją oraz zawroty głowy. Uczucie kołatania serca wiąże także z osłabieniem, a w ekstremalnym przypadku utratą przytomności.

Ból serca – objawy 

Objawy problemów z sercem nie zawsze są oczywiste. Dobrym  tego przykładem jest ból serca. Objawy takie jak uczucie kłucia za mostkiem są co prawda łatwe do zdefiniowania, czego nie można jednak powiedzieć o objawach towarzyszących. W rzeczywistości ta dolegliwość może być następstwem przeziębienia i silnego kaszlu. Serce boli nas również po wysiłku, albo na skutek stresu. Również uszkodzenie nerwów ulokowanych w okolicach kręgosłupa przyczynia się do wystąpienia bólu serca. Nie wolno jednak lekceważyć takich objawów, gdyż ból może równie dobrze stanowić zapowiedź nadchodzącego ataku serca. Jeśli natomiast oprócz niego czujemy ściskanie serca, istnieje spore prawdopodobieństwo, że chodzi o stres lub nerwicę.

Niewydolność serca

Niewydolność serca polega na pompowaniu przez serce zbyt małej ilości krwi. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna w przypadku większości chorych jest rozwijająca się długo choroba wieńcowa, ale przyczyny mogą być różne. Uszkodzenia zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, wrodzona wada mięśnia sercowego lub jego zakażenie to tylko niektóre z nich. Niemniej aż 70% przypadków niewydolności to wspomniana choroba wieńcowa w zaawansowanej postaci.

Choroby serca – niedokrwistość 

Gdy do serca dopływa zbyt mało krwi mamy do czynienia z chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego. To bardzo poważna dolegliwość, która gdy nie jest leczona, znacząco ogranicza komfort życia, a jej najpoważniejszą konsekwencją jest przedwczesna śmierć w wyniku zawału. Za zdecydowanie najczęstszą przyczynę tej choroby uważa się miażdżycę naczyń wieńcowym. Ból w okolicach mostka, przemęczenie, zawroty głowy i kołatanie serca to jej główne objawy.

Zobacz również