Jak poprawić jakość snu?

Ciągle czujesz się niewyspany, nie możesz zasnąć wieczorem, budzisz się kilka razy w nocy… To może być męczące dla organizmu. Permanentne niewyspanie nie musi rujnować życia, ale może pogorszyć jego komfort. Pozbawienie ludzi snu traktuje się jako torturę, a jeżeli my sami nie dbamy o higienę snu, jego odpowiednią długość i jakość, to zwyczajnie skazujemy się na męki w ciągu dnia. Nie możemy się skoncentrować na zadaniach, ciągle o czymś zapominamy, a pracując marzymy tylko o tym, żeby się położyć. To nie sprzyja codziennym wyzwaniom. Jednak jest na to rada, nawet nie jedna. Nie warto męczyć się w ciągu dnia z poczuciem niewyspania, tylko zmienić nawyki. Dzięki którym będziemy pełni energii! Oto 7 sposobów na poprawę jakości snu.

1. Nastaw budzik na… 23:00

Jeżeli zamierzasz wstać o 7:00 rano to najlepszą porą na uspokojenie się przed snem jest właśnie godzina 23:00. Budzik będzie sygnałem do odłożenia wszelkich spraw i udania się na zasłużony spoczynek. Jeżeli uregulujesz tryb dnia to z pewnością poczujesz się wyspany, a po pewnym czasie nie będzie konieczności nastawiania budzika na godziny poranne, ponieważ organizm tak się przyzwyczai do tego trybu, że sam da sygnał do pobudki.

2. Porzuć złe nawyki przed snem

Przed każdą zmianą nawyków warto obserwować codzienne czynności wieczorne. Dzięki temu możemy być jeszcze bardziej świadomi, co nie działa prawidłowo. Przede wszystkim nie należy zabierać pracy do łóżka, ponieważ jest ono zarezerwowane do spania. Jeżeli będzie kojarzyło się z pracą, to o wiele trudniej o spokojny, zdrowy sen. Gdy przenosimy pracę do domu i nie mamy wyjścia, żeby nie wykonać jakiegoś zadania, to warto ustalić dokładny harmonogram i maksymalnie skupić się na danych czynnościach, a następnie wyciszyć się pół godziny przed snem.

3. Alkohol? Nie, dziękuję

Niektórzy dobrze wiedzą, że alkohol pomaga w szybkim zaśnięciu, jednak czy będzie to wartościowy sen? Nic z tych rzeczy. Alkohol może zaburzyć równowagę w systemie snu i budzenia się, w wyniku czego drugą część nocy możemy przekręcać się z boku na bok i wstać z poczuciem niewyspania. Co więcej, osoby zmagające się z chorobą alkoholową, podczas zrywania z nałogiem mogą zacząć cierpieć na bezsenność. Jest to błędne koło, które nie pomaga w regulacji snu.

4. Unikaj ciężkiego jedzenia

Leczenie bezsenności, czy też chęć poprawienia jakości snu wspomoże lekkostrawna dieta. Kolację warto spożywać 3 godziny przed snem. Może składać się z drobiu, ryb, ciepłego mleka z miodem, a nawet kilku kostek czekolady. W skład podanego pożywienia wchodzą aminokwasy, które podnoszą poziom serotoniny, czyli hormonu dzięki któremu czujemy się bardziej odprężeni, a co za tym idzie łatwiej zaśniemy.

5. Zadbaj o odpowiednie warunki w sypialni

Temperatura w sypialni powinna być nieco niższa niż w innych częściach mieszkania, najlepiej w przedziale 18-20°C. Jednak zależy ona również on stanu zdrowia czy wieku. Nieodpowiednia temperatura powoduje problemy z zasypianiem, krótki niespokojny sen, a nawet całkowity brak snu. Wówczas rano czujemy się zmęczeni, drażliwi i mamy problemy z koncentracją. Przed położeniem się do łóżka należy wywietrzyć pokój przez około 10 minut oraz najlepiej nawilżyć powietrze poprzez wstawienie nawilżacza lub położenie mokrego ręcznika na kaloryfer.

6. Zaopatrz się w dobry materac

Z niektórych rzeczy możemy zrezygnować jeżeli mamy ograniczony budżet, ale nie z wygodnego łóżka, w końcu spędzamy tam jedną trzecią życia. Łóżko nie powinno być zbyt twarde, ani za miękkie, ponieważ może zaburzyć sen, a co ważniejsze spowodować problemy z kręgosłupem. Ponadto warto zadbać o świeżą, czystą i pachnącą pościel, dzięki której będzie nam łatwiej się odprężyć. Najlepiej żeby powłoczka nie była w agresywnych barwach. Warto postawić na ciepły róż, błękit, czy ciepłą zieleń.

7. Zmień styl życia!

Aktywność fizyczna, nawet jeżeli objawia się tylko w codziennym spacerze, działa zbawiennie na wszystkie sfery życia, a w szczególności na zdrowy, spokojny sen. Odpowiednia dawka świeżego powietrza doskonale dotleni organizm, dzięki czemu szybciej będziemy mogli zasnąć. Jednak nie należy intensywnie ćwiczyć wieczorem, ponieważ wysiłek może działać zbyt pobudzająco i powodować problemy z zasypianiem. Ponadto warto ograniczyć spożycie kawy, która zaburza regulację ciśnienia tętniczego krwi i powoduje bezsenność. To samo dotyczy papierosów.

Zobacz również