Jakie są przyczyny nerwicy serca?

Bóle nerwicowe serca – jak je rozpoznać? 

Nerwica serca należy do zaburzeń psychicznych, jednak w tym przypadku objawy lęku dają o sobie znać również w formie fizycznej. Bóle nerwicowe serca są zatem często mylone z chorobą kardiologiczną, którą jednak da się wykluczyć odpowiednią diagnozą. Do głównych objawów nerwicy serca zalicza się przede wszystkim arytmia i silny ból w klatce piersiowej, który chory najczęściej automatycznie utożsamia z zawałem i nadchodzącą śmiercią.

Serce osoby dotkniętej nerwicą bije mocno jak przy wysiłku fizycznym, co dodatkowo pogłębia odczuwany niepokój. Również silna arytmia, czyli nieregularna praca mięśnia sercowego to symptom, którego bezpośrednią przyczynę stanowi właśnie nerwica serca. Objawy fizyczne, które współwystępują z arytmią i mocnym biciem serca to również przyspieszone tętno oraz szczególnie niepokojące bóle w klatce piersiowej – w okolicach mostka oraz samego mięśnia sercowego.

Nerwica serca – objawy niezwiązane z sercem 

Jednak ból i niepokojąca praca mięśnia sercowego to nie jedyne symptomy nerwicy serca. Objawy, na które równie często zwracają uwagę osoby to między innymi duszności. W ekstremalnych przypadkach chory ma nawet trudności ze złapaniem tchu. Duszności i nadmierna wentylacja prowadzą z kolei do nieprzyjemnych zawrotów głowy. Nieco rzadziej osoby uskarżają się także na nudności i wymioty oraz wzmożoną potliwość. Jak w przypadku każdej nerwicy, długotrwałe odczuwanie objawów prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu w aspekcie i fizycznym i psychicznym, a także trudności z koncentracją.

Nerwica serca – przyczyny 

Skąd bierze się tak nieprzyjemna i powodująca dyskomfort dolegliwość jak nerwica serca? Przyczyny choroby mają podłoże psychiczne, a głównym winowajcą jest stres, dlatego w dużej mierze możemy mówić o chorobie cywilizacyjnej charakterystycznej dla obecnych czasów. Bóle nerwicowe serca pojawiają się w przypadku, gdy stres jest przewlekły, dlatego u ich podstaw stoją presja ze strony otoczenia, natłok obowiązków, przemęczenie organizmu i brak dostatecznej ilości czasu na jego pełną regenerację.

Pod wpływem stresu nasz organizm wydziela wzmożoną ilość hormonów takich jak adrenalina i kortyzol, które są odpowiedzialne za stymulowanie pracy mięśnia sercowego. Gdy taka sytuacja ma przewlekły charakter serce staje się jednak nadwrażliwe na ich działanie, dlatego stosunkowo niewielkie pobudzenie przyczynia się do wystąpienia wspomnianych objawów.

Kto jest najbardziej narażony? 

O ryzyku wystąpienia nerwicy serca, oprócz stylu życia i skomplikowanej sytuacji zawodowej lub rodzinnej, decydują również indywidualne predyspozycje. Każdy z nas nieco inaczej przeżywa stres i odznacza się indywidualnym poziomem odporności. Ponadto nerwy często znajdują wystarczające ujście w relaksie i sporcie, jednak nie każdy lubi i może poświęcać wysiłkowi fizycznemu odpowiednio wiele czasu. Chociaż pojawienie się nerwicy jest najczęściej procesem długofalowym, zdarza się, że atakuje ona nagle. Wystarczy silny bodziec w postaci osobistej tragedii – utraty pracy, śmierci bliskiej osoby czy zawodu miłosnego.

Jak zdiagnozować nerwicę serca? 

W związku z tym, że objawy nerwicy są niemal tożsame z chorobami kardiologicznymi, ale przyczyny odmienne, kluczowe znaczenie ma odpowiednia diagnoza. Leki na układ nerwowy mają zupełnie inne działanie, niż leki związane z układem sercowo-naczyniowym. Bóle nerwicowe serca to wystarczający objaw, by udać się do lekarza rodzinnego. Badanie EKG oraz morfologia krwi pozwolą wykluczyć przyczyny arytmii i bólu inne niż nerwica. Jeśli tak się stanie, chory powinien udać się psychiatry, który zaproponuje dalszą terapię i dobry lek na nerwy, by podwyższyć komfort życia.

Nerwica serca – leczenie 

To przede wszystkim wpływ otoczenia zewnętrznego i styl życia człowieka decydują o pojawieniu się dolegliwości takich jak nerwica serca. Leczenie powinno więc skupić się przede wszystkim na usunięciu bodźców powodujących stres i sprawieniu, by organizm umiał rozładować go samodzielnie. Ograniczenie codziennego napięcia jest możliwe między innymi poprzez treningi relaksacyjne, wysiłek fizyczny oraz inne formy relaksu. W przypadku wielu chorób niezwykle ważną rolę odgrywa work-life balance, czyli równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Niekiedy bardzo pomocna okazuje się również psychoterapia.

Dobry lek na nerwy – czy warto stosować leki uspokajające?  

Leki uspokajające wspomagają natomiast osoby w dojściu do siebie. Dobry lek na nerwy charakteryzuje się tym, że łagodzi odczuwane przez chorego objawy w okresie przejściowym w trakcie terapii, gdzie chory uczy siebie i swój organizm rozładowywania stresu. Leki uspokajające lekarz dobiera do indywidulanych potrzeb człowieka. W wielu przypadkach można pomóc sobie samodzielnie, poprzez stosowanie dostępnych w każdej aptece leków na uspokojenie bez recepty. Ewentualnie lekarz może przepisać bardziej zaawansowane leki na układ nerwowy. Należy jednak pamiętać, że zaawansowana terapia farmakologiczna przede wszystkim łagodzi objawy, a nie usuwa źródła problemu tkwiącego w stylu życia i otoczeniu oraz indywidulanych predyspozycjach chorego. 

Zobacz również