Nadpobudliwość nerwowa u osób dorosłych

Nadpobudliwość u dorosłych – przyczyny

Za najbardziej popularną przyczynę nadpobudliwości u osób dorosłych zalicza się stres, zwłaszcza, gdy ma on przewlekły charakter związany z trudnymi wyzwaniami, niekomfortową sytuacją zawodową lub rodzinną. Wspomniane problemy stanowią iskrę zapalną podsycaną przez nieprawidłowy i niezdrowy tryb życia. Wiele osób bagatelizuje swój kiepski stan emocjonalny przyzwyczajając się do niego, przez co zdolność do pohamowania negatywnych emocji jeszcze bardziej się pogarsza.

Nadpobudliwość emocjonalna u dorosłych często jest wynikową ich codziennych nawyków. Osoba podlegająca ciągłej presji i borykająca się z silnym napięciem mniej lub bardziej świadomie pogarsza swój komfort życia. Nadużywanie alkoholu i palenie nikotyny zdecydowanie nie sprzyja opanowaniu nerwów. Bardzo duże znaczenie ma również dieta, zwłaszcza gdy jest ona uboga w magnez oraz witaminę B6, której obecność pomaga w przyswajaniu tego cennego dla organizmu pierwiastka. Magnez pomaga stabilizować pracę serca i układu nerwowego. Jednocześnie duża ilość kofeiny spożywana z reguły przez zapracowane osoby przyczynia się do wypłukiwania magnezu z organizmu. Sama nikotyna dodatkowo pobudza organizm, a energia, której pozornie dostarcza to tylko złudzenie – w rzeczywistości nikotyna przyczynia się do powstania długu energetycznego, który organizm dotknięty nadpobudliwością będzie musiał spłacić.

Oprócz tego, jeżeli jako potencjalną przyczynę nadpobudliwości wykluczymy powyższe, jej występowania może wiązać się z poważną chorobą. Warto tu wymienić choćby nadczynność tarczycy, mającą podłoże hormonalne, nerwicę wegetatywną czy zaburzenia paniczne.

Nadpobudliwość u dorosłych – objawy

Nadpobudliwość u osób dorosłych wiąże się z wieloma czytelnymi objawami, które możemy skategoryzować. Zalicza się do nich nadpobudliwość emocjonalna i nadpobudliwość ruchowa, a pobudzenie wiąże się również z nadpobudliwością serca. Objawy typowe dla nadpobudliwości to między innymi potliwość, nudności, zawroty głowy, uczucia gorąca, czy problemy z zasypianiem. Wiele osób skarży się ponadto na trudności z oddychaniem, często związane z napięciem mięśni odpowiedzialnych za tę czynność. Problemy ze snem, częste budzenie się w środku nocy i trudności z zasypianiem towarzyszące nerwom jeszcze bardziej przekładają się na stres. Organizm, który nie regeneruje się nocą w wystarczający sposób, w ciągu dnia bywa jeszcze bardziej niezdrowo pobudzony.

Nadpobudliwość emocjonalna

Nadpobudliwość emocjonalna u osób dorosłych zwykle występuje po traumatycznych przeżyciach lub w przypadku długotrwałego występowania wymienionych wcześniej czynników. Osoba na nią cierpiąca miewa przede wszystkim napady agresji. Zwykle jej nerwowe reakcje są nieadekwatne do powodujących je bodźców, jednak zdolność do pohamowania emocji jest wyraźnie zachwiana. Jednocześnie osoba cierpiąca na nadpobudliwość emocjonalną miewa znaczne problemy z koncentracją. Inną charakterystyczną cechą tego rodzaju nadpobudliwości nerwowej u osób dorosłych jest częsta skłonność do gwałtownej zmiany nastroju oraz chwiejność emocjonalna.

Nadpobudliwość ruchowa u dorosłych

Nadpobudliwość u dorosłych wiąże się również z objawami fizycznymi. Jednym z symptomów jest niewątpliwie występowanie drgawek. Jednocześnie osoby zmagające się z nerwami potrafią odznaczać się nadpobudliwością ruchową. Stany apatii przeplatają się z momentami agresji, którym towarzyszyć może ekspresyjna gestykulacja i energiczne wykonywanie prostych codziennych czynności. Jednocześnie nadmierna energia niekoniecznie jest racjonalnie ukierunkowana ze względu na obniżoną koncentrację.

Nadpobudliwość serca

Nadpobudliwość nerwowa u dorosłych, zwłaszcza, gdy ma podłoże typowo emocjonalne i wiąże się ze stresem, bezpośrednio wpływa na pracę serca. Nadpobudliwość serca prowadzi zwykle do jego nieregularnej pracy, a przede wszystkim tachykardii, czyli przyspieszonej akcji serca. Problem nasila się zwłaszcza u osób, które aby podołać trudnym wyzwaniom nadużywają kofeiny, która, oprócz redukcji uczucia zmęczenia, znacząco pobudza pracę mięśnia sercowego. Każdy kontakt z bodźcem powodującym stres wzmaga nieregularną pracę serca. Obok podwyższonego pulsu, wzrasta również ciśnienie tętnicze. Nadciśnienie jest z kolei niebezpieczne dla zdrowia i powoduje dyskomfort fizyczny, w tym bóle i zawroty głowy.

Jak sobie radzić? Czy istnieje lek na nadpobudliwość?

Sposób walki z nadpobudliwością nerwową u osób dorosłych zależy przede wszystkim od jej przyczyny. W wielu przypadkach wystarczy zmiana codziennych zwyczajów, między innymi odpowiednia higiena snu, który powinien trwać, najlepiej nieprzerwanie, przez około 8 godzin. Warto w tym celu unikać wieczorami silnego światła oraz szczególnie absorbujących ciało i umysł czynności. Wiele zdziałać może również porzucenie nałogów na rzecz aktywności fizycznej, która podniesie wydajność organizmu i dostarczy mu cennych dla samopoczucia endorfin, a jednocześnie pomoże rozładować napięcie.

Wielu osobom pomaga również zażywanie leków uspokajających, niekoniecznie silnych środków farmakologicznych. Pomocne bywają leki dostępne bez recepty, zawierające witaminy z grupy B, lecytynę oraz inne składniki wpływające na poprawę samopoczucia. Jeżeli jednak stan nadpobudliwości wynika z silnych dolegliwości psychicznych, a wspomniane metody nie wystarczą, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie psychiatryczne lub psychoterapię. Niezależnie od przyczyn, nadpobudliwość nerwowa u dorosłych jest problemem, którego nie należy bagatelizować, gdyż prowadzi ona w dłuższej perspektywie do znacznego dyskomfortu życia, a nawet poważnych chorób.

Zobacz również