Witamina B12, czyli poprawa koncentracji i zastrzyk energii

Poprawa koncentracji a witamina B12 

Witamina B12, inaczej kobalamina uczestniczy w procesach biochemicznych, które zachodzą w neuronach układu nerwowego. Dlatego właśnie odgrywa ogromną rolę w procesie uczenia się, zapamiętywania i koncentracji. Co istotne, komórki nerwowe są najbardziej wrażliwe na niedobory energetyczne. W przypadku niedoborów odpowiednich substancji odżywczych może dojść do upośledzenia funkcji mózgu. Witamina B12 wraz z kwasem foliowym (witamina B9) odpowiadają nie tylko za poprawę koncentracji i uwagi, ale również za dobre samopoczucie, przeciwdziałają depresji oraz dodają witalności i energii.

Niebezpieczny niedobór witaminy B12 

Niedobór niezbędnej witaminy B12 dotyczy głównie wegan i wegetarian, o ile nie zadbają o dostarczenie jej w inny sposób niż z codziennej diety. Jeżeli chodzi o polepszenie koncentracji i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się mózgu, bardzo dobrze sprawdzą się leki poprawiające koncentracje dostępne w aptekach. Wykluczając mięso, czyli główne naturalne źródło witaminy B12, należy je również zastąpić jajami, mlekiem oraz zielonymi warzywami. Objawy niedoboru B12 są niebezpieczne dla organizmu. Należą do nich między innymi pogorszenie sprawności umysłowej, zawroty głowy, zmienność nastrojów, złe samopoczucie, depresja, zaburzona koncentracja uwagi, kłopoty z pamięcią. Brak dostatecznej ilości witaminy B12 może powodować wadliwe kształtowanie się komórek nerwowych, co prowadzi do demencji u osób w podeszłym wieku.

Czym jest spowodowany niedobór witaminy B12? 

Na wstępie warto wspomnieć, że niedobór witaminy B12 może być bardzo trudny do wykrycia, szczególnie, że objawy często są bagatelizowane i mylone z innymi schorzeniami. Ponadto na awitaminozę cierpią także osoby ogólnie zdrowe, które nie mają widocznych objawów. Głównym czynnikiem niedoboru witaminy B12 jest nieodpowiednia dieta. W grupie ryzyka są osoby starsze, przewlekle chore oraz nadużywające alkoholu. Niedobór tej witaminy najczęściej spowodowany jest schorzeniami jelit, zwiększoną utratą witaminy z moczem, nieprawidłową florą bakteryjną, nieżytem błony śluzowej żołądka oraz obecnością pasożytów (bruzdogłowca szerokiego).

Czy istnieją dobre leki poprawiające koncentrację?

Poprawa koncentracji i pamięci może nastąpić w przypadku zmiany diety oraz gdy zażywamy leki na koncentrację uwagi bez recepty. Lek na koncentrację w przeciwieństwie do suplementów ma udowodnioną skuteczność, a efekty są już widoczne po kilku dniach stosowania. Lek na koncentrację powinien zawierać lecytynę, która poprawia stan napięcia nerwowego. Warto również profilaktycznie przyjmować leki na polepszenie koncentracji, by zachować świeżość umysłu. Szczególnie jest to istotne podczas intensywnej pracy umysłowej oraz egzaminów.

Jak się skoncentrować? 

Nieograniczony dostęp do informacji to najlepsze, co mogło nas spotkać. Jednak jest też druga strona medalu. Nadmiar bodźców i uleganie im może skutecznie odwrócić naszą uwagę od ważnych spraw. Co zatem robić, aby skutecznie skupić uwagę na zadaniu? Przede wszystkim warto planować. Co to oznacza? Dla przykładu, jeżeli chcemy przeczytać 30 stron książki i zapamiętać kluczowe informacje,  wyznaczmy sobie określony czas na to zadanie. Pomyślmy o celu – tym sposobem zmniejszy się prawdopodobieństwo odwrócenia uwagi. Bardzo ważne są odpowiednie ćwiczenia koncentracji uwagi.

Jednym z ćwiczeń jest wizualizacja, czyli skupianie uwagi na jednym przedmiocie np. przez 10 minut. Możemy wyobrazić sobie jabłko, jego zapach, ciężar oraz skupić się na najmniejszych szczegółach. Powtarzajmy tę czynność kilka razy dziennie, próbując jak najdłużej skupić się na zadaniu. Pułapką naszych czasów jest również wielozadaniowość. Jeżeli robimy wiele rzeczy na raz, nie potrafimy się skupić na żadnej z nich, przez co pracujemy mniej efektywnie. Dodatkowo jesteśmy w takim momencie w sytuacji stresowej, możemy się frustrować i łatwo wówczas o pomyłkę.

Najlepsze źródła witaminy B12

Głównymi źródłami tej witaminy są oczywiście produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza wątróbka i nerki, niektóre owoce morza oraz ryby, takie jak makrela, śledź, dorsz i sardynka. Warto również włączyć do diety jaja, mleko, sery pleśniowe oraz jogurty naturalne. Źródłem witaminy B12 jest również szpinak, warzywa strączkowe, brokuły oraz produkty na bazie drożdży. Profilaktycznie warto wspomagać się lekami z lecytyną. Wybierając lek na pamięć i koncentrację uwagi warto zwrócić uwagę na jego skład i dawkowanie. Szczególnie osoby starsze mają mniejszą przyswajalność tej witaminy. Dobry lek na pamięć powinien być dostępny tylko w aptekach, świadczy to o jego jakości. Równie ważna jest odpowiednio wysoka dawka lecytyny, dzięki czemu efekty będą widoczne już po kilku dniach.

Zobacz również