Porady

Popraw pamięć i koncenterację

Zaburzenia związane z pamięcią i koncentracją nie dotyczą jedynie osób starszych. Jest to przypadłość, która dotyka również młodzież i dorosłych. Chwilowe osłabienie koncentracji i rozkojarzenie zdarzają się każdemu. Najczęściej są objawem stresu lub zwyczajnie rozleniwienia mózgu, który nie otrzymuje dostatecznej ilości bodźców. Czy istnieją dobre leki na pamięć? Czy ćwiczenia na pamięć są naprawdę skuteczne?

Każdemu z nas zdarza się o czymś zapomnieć, jednak jeżeli zaobserwujemy ciągłe problemy z pamięcią i koncentracją, może się okazać, że nasz mózg nie otrzymuje dostateczną ilość energii, witamin, minerałów oraz nie regeneruje się tak, jak powinien. Można powiedzieć, że mózg jest centrum dowodzenia, który wysyła sygnały do całego organizmu. Warto o niego zadbać, aby zawsze był w dobrej formie. Wzmocnienie koncentracji jest szczególnie ważne w przypadku studentów czy pracowników umysłowych. Poznaj 5 sposobów, dzięki którym nastąpi wyraźna poprawa koncentracji i pamięci.

Lecytyna z soi stanowi mieszankę fosfolipidów i olejów. Lecytynę produkuje nieustannie nasza wątroba. Jest ona często wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako emulgator w wyrobach cukierniczych. Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym jest dodawana również do suplementów diety mających poprawić koncentrację i zdolność zapamiętywania, dlatego często sięgają po nią osoby starsze lub przygotowujące się ważnych egzaminów. Największą aktywność biologiczną ma lecytyna sojowa. Co jeszcze warto wiedzieć o lecytynie?

 

Lecytyna zaliczana jest do tzw. superfoods, ponieważ posiada wiele właściwości leczniczych i powinna być stałym dodatkiem do codziennej diety. Najbardziej aktywna jest lecytyna sojowa, która posiada najlepsze proporcje kwasów nasyconych do nienasyconych, co zdecydowanie pomoże osobom na diecie uporać się ze zbędnymi kilogramami. Jednak główną funkcją lecytyny sojowej jest pozytywny wpływ na układ nerwowy. Stosowanie lecytyny na pamięć jest idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących umysłowo. Jakie jeszcze funkcje i właściwości posiada lecytyna? Jaka dawka jest odpowiednia dla naszego organizmu?

Luki w pamięci i problemy ze skupieniem uwagi mogą pojawić się w każdym wieku. Niewątpliwy wpływ na pracę mózgu mają witaminy, minerały i ciągłe ćwiczenia mózgu. Czasami poruszamy się trochę po omacku, rozszerzając swoją dietę o nowe pokarmy, pijąc większe ilości kawy, zażywając niesprawdzone leki. Koncentracja i pamięć idą ze sobą w parze, jeżeli jedno przestaje poprawnie funkcjonować, drugie również zawodzi. Aby długo cieszyć się sprawnością umysłową trzeba na stałe wprowadzić określone produkty do diety oraz pracować nad doskonaleniem funkcjonalności szarych komórek. Czy istnieje idealny lek wspomagający pamięć? Jak się skoncentrować, aby być bardziej efektywnym?

Z pewnością każdy z nas od czasu do czasu doświadcza bezsenności, zwłaszcza że u jej podstaw może stać wiele różnorodnych przyczyn. Tymczasowe trudności z zasypianiem lub brak snu w nocy, który nie pozwala organizmowi dostatecznie się zregenerować nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy brak snu ma charakter przewlekły. Jakie są główne przyczyny bezsenności i w jaki sposób ją zdiagnozować? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na bezsenność?

Pamięć i koncentracja jest ważna dla osób w każdym wieku. Uczniowie i studenci pragną dzięki niej lepiej radzić sobie z wyzwaniami edukacyjnymi. Osoby dorosłe, zwłaszcza pracujące w biurze chcą w ten sposób podwyższyć swoją efektywność. Z kolei w przypadku seniorów obie umiejętności pogarszają się wraz z wiekiem. Niemal wszyscy, na różnych etapach życia sięgamy po witaminy w płynie na pamięć i koncentrację, najczęściej w postaci preparatów stanowiących zbiór najważniejszych witamin i mikroelementów. Jakie rodzaje witamin powinien zawierać skuteczny lek na pamięć i koncentrację? Jak wpływają one na nasz umysł? Czy istnieją inne sposoby, by doskonalić umiejętność koncentracji?

Ciągle czujesz się niewyspany, nie możesz zasnąć wieczorem, budzisz się kilka razy w nocy… To może być męczące dla organizmu. Permanentne niewyspanie nie musi rujnować życia, ale może pogorszyć jego komfort. Pozbawienie ludzi snu traktuje się jako torturę, a jeżeli my sami nie dbamy o higienę snu, jego odpowiednią długość i jakość, to zwyczajnie skazujemy się na męki w ciągu dnia. Nie możemy się skoncentrować na zadaniach, ciągle o czymś zapominamy, a pracując marzymy tylko o tym, żeby się położyć. To nie sprzyja codziennym wyzwaniom. Jednak jest na to rada, nawet nie jedna. Nie warto męczyć się w ciągu dnia z poczuciem niewyspania, tylko zmienić nawyki. Dzięki którym będziemy pełni energii! Oto 7 sposobów na poprawę jakości snu.

Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego zależy od zaopatrzenia w niezbędne składniki odżywcze. Tkanka mózgowa do pracy nie wymaga jedynie tlenu, ale również stałego dopływu źródeł energii takich jak węglowodany, witaminy, związki mineralne i tłuszcze. Odżywianie ma ogromny wpływ na sprawność intelektualną oraz dobrą pamięć i koncentrację. Tak więc czy regularne spożywanie cholesterolu przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu?

Lecytyna to niezwykle ważna substancja dla naszego organizmu. Z chemicznego punktu widzenia nie stanowi ona związku chemicznego, lecz jest mieszaniną wielu substancji, przede wszystkim fosfolipidów, a w mniejszym stopniu trójglicerydów, węglowodanów oraz glikolipidów. Lecytyna ma kluczowe znaczenie dla naszego układu nerwowego, krwionośnego, pokarmowego, a także odporności. Jak konkretnie wpływa na nasz organizm? Dlaczego wiele mówi się o jej wpływie na ludzką pamięć. Skąd nasz organizm czerpie lecytynę?

Ludzki organizm wykazuje ogromne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, dlatego tak ważne jest dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych wraz z pożywieniem oraz suplementacja w przypadku niedoborów. Szkodliwe działanie wolnych rodników powoduje kłopoty z koncentracją, przedwczesne starzenie się mózgu i zaburzenia pamięci.

Zdolność do magazynowania i korzystania z informacji słabnie z wiekiem. To proces naturalny choć są sposoby, by go spowolnić.

Bądź oazą spokoju

Jednym z rodzajów zaburzeń psychicznych, które wywołują również objawy fizyczne jest nerwica. Mogą jej towarzyszyć niepokojące objawy, takie jak kołatanie serca, nudności, duszności i drętwienie kończyn. Nerwica serca jest zaliczana do nerwic narządowych, które charakteryzują się upośledzeniem przede wszystkim układu krążenia. Jakie są objawy nerwicy i czym tak naprawdę jest kołatanie serca?

Problem z bezsennością jest obecnie chorobą cywilizacyjną, z którą należy walczyć. Na kłopoty ze snem skarży się prawie 1/3 osób na świecie. Statystyki są niepokojące, jednak wielu z nas mimo wszystko bagatelizuje sprawę. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest chroniczna bezsenność. Trudności ze snem nie tylko odbijają się na wyglądzie zewnętrznym i powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Permanentne problemy ze snem mogą przyczyniać się do chorób układu krążenia oraz złej kondycji psychicznej.

Coraz więcej ludzi żyjących w permanentnym napięciu i stresie jest narażonych na wyczerpanie nerwowe. Objawy tej dolegliwości, którą śmiało można określić cywilizacyjną, potrafią być bardzo dokuczliwe, a przy tym niejednoznaczne. Wyczerpanie psychiczne nie odbija się wyłącznie na sferze mentalnej, ale również powoduje symptomy fizyczne, które mogą nas niepokoić i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Skrajne wyczerpanie organizmu jest silnie powiązane ze snem i zdolnością regencji. Jakie przyczyny i objawy charakteryzują wycieńczenie psychiczne? Czy istnieją skuteczne metody i leki na wyciszenie nerwów?

Już ponad 30% osób na świecie skarży się na permanentne problemy ze snem, jednak wielu z nas bagatelizuje sprawę i nie mówi o tym głośno. Szczególnie chroniczna bezsenność jest niebezpieczna dla zdrowia. Cierpi na tym nasz układ nerwowy – nie potrafimy się skoncentrować, jesteśmy bardziej drażliwi, a także podatni na choroby.. Jakie są powody bezsenności? Czy istnieją dobre leki na bezsenność bez recepty?

Jak cieszyć się życiem i odzyskać energię? To pytanie najczęściej zadajemy sobie w trudnych chwilach, gdy jesteśmy przemęczeni i zestresowani. Senność i zmęczenie daje o sobie znać szczególnie w okresie jesiennej chandry, kiedy stajemy się mniej aktywni fizycznie i więcej czasu wolnego spędzamy w domu. Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna, ale możemy sobie pomóc stosując się do rad.

Bezsenność jest utrapieniem coraz większej liczy osób. Może mieć podłoże w szybkim tempie życia, nieodpowiedniej diecie i złej kondycji psychicznej. Problemy z zasypianiem nie tylko powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, zmiany w wyglądzie, ale również w skrajnych przypadkach mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Bezsenność stała się już chorobą cywilizacyjną, jednak można sobie z nią poradzić. Jaki jest skuteczny sposób na bezsenność? Czy istnieje lekarstwo na bezsenność?

Zdrowy sen jest tak samo ważny dla naszego organizmu jak woda i pożywienie. Jednak coraz więcej osób ma problemy z zaśnięciem, wybudzaniem się w nocy oraz brakiem energii po wstaniu z łóżka. Nieodpowiednia ilość zdrowego snu wpływa na naszą kondycję psychiczną i wygląd. Stajemy się apatyczni, albo wręcz przeciwnie – niezdrowo pobudzeni. Każdemu z nas zdarzy się bezsenna noc, jednak jeżeli jest to stan, który pojawia się stosunkowo często, warto dowiedzieć się jakie są sposoby na bezsenność.

 

Nadpobudliwość, nerwowość, poczucie irytacji to charakterystyczne oznaki przemęczenia i silnego stresu. Ten stan najczęściej spowodowany jest problemami w życiu rodzinnym i zawodowym, nieodpowiednim trybem życia i złą dietą, ubogą w witaminy. Czasami stres objawia się również napadami lęku, bezsennością i agresją. Jakie są przyczyny nadpobudliwości i czy istnieje dobry lek na nerwy?

 

Zaburzenia snu, kategoryzowane z medycznego punktu widzenia jako bezsenność, dotyczą osób należących do różnych grup wiekowych. W wyniku czynników cywilizacyjnych bezsenność przestała być domeną osób starszych i młodszych osób. Dziś praktycznie każda osoba dorosła narażona jest na bezsenność. Przyczyny zburzeń snu wiążą się z określonym trybem życia, jak również mają swoje źródło w innych chorobach i zaburzeniach, z jakimi może zmagać się nasz organizm. Dowiedz się, z czego może wynikać problem z bezsennością, dlaczego warto walczyć z tym problemem oraz czy istnieje skuteczne lekarstwo na bezsenność.

 

Wszelkie niepokojące objawy związane z pracą serca odruchowo utożsamiamy z chorobami układu krążenia. Arytmia i ból w klatce piersiowej to jedne z symptomów zawału i innych poważnych dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym. Jednak w wielu przypadkach za wystąpienie podobnych objawów odpowiedzialna jest nerwica serca. Przyczyny tej dolegliwości mają podłoże psychiczne i jej symptomy są w rzeczywistości niezależne od kondycji mięśnia sercowego oraz układu krążenia. Dowiedz się, jak rozpoznać bóle nerwicowe serca, jakie są ich najważniejsze przyczyny, a także czy istnieje skuteczny lek na nerwy, który pozwoli zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość.

 

Witamina B6 zwana również pirydoksyną jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu. Między innymi ma duży wpływ na układ nerwowy, który jest zaangażowany we wszystkie procesy, które odbywają się w naszym organizmie – od procesu trawienia, oddychania, kontroli ruchów po regulację temperatury ciała. Niedożywiony mózg może dawać objawy związane z ogólnym stanem naszego zdrowia, między innymi powodować zmęczenie, złe samopoczucie, nerwy, a nawet depresję. Jak witamina B6 może wpłynąć na nasz układ nerwowy?

 

Niemal każdego dnia doświadczamy stresowych sytuacji, które wywołują napięcie psychiczne i fizyczne. Niski poziom stresu jest korzystny dla zdrowia, ze względu na możliwość szybkiego pobudzenia zmysłów i ciała w sytuacji zagrożenia, jednak długotrwały stres jest bardzo szkodliwy i może być przyczyną wielu groźnych chorób. Co to jest przewlekły stres i jakie choroby może wywołać?

Nadmierny stres to jedna z najczęściej odczuwanych dolegliwości we współczesnym świecie. Zwykle dotyczy on obowiązków zawodowych, trudnej sytuacji rodzinnej, ale również nauki. Każdy z nas przeżywa go inaczej i posiada inny próg tolerancji, jednak prędzej czy później większość z nas jest na niego skazana. Jeśli występuje sporadycznie, nie jest szkodliwy, jednak przewlekły stres prowadzi do nieprzyjemnych, a nawet groźnych konsekwencji w postaci chorób. Poznaj sprawdzony lek na stres, czyli ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą Ci w odzyskaniu równowagi psychicznej.

W dzisiejszych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na długotrwały stres, który z czasem nie tylko obniża nasz komfort życia, ale wpływa również na zdrowie naszego organizmu. Naturalną konsekwencję takiego trybu życia stanowi wyczerpanie psychiczne, czyli stan, w którym nawet w codziennych sytuacjach towarzyszy nam nerwowość, a organizm nie może się zregenerować. Jakie są przyczyny i objawy wyczerpania nerwowego? Czy istnieje uniwersalne lekarstwo na zmęczenie? A może warto postawić na domowe sposoby i zmianę stylu życia?

Nadpobudliwość emocjonalna i nadpobudliwość ruchowa to zjawiska zwyczajowo utożsamiane z dziećmi, jednak z tymi dolegliwościami często zmagają się również osoby dorosłe. Szacuje się, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest diagnozowany nawet u 5% osób po osiemnastym roku życia, ale podobne objawy z różnych przyczyn dotyczą znacznie szerszej części populacji. Jakie są najważniejsze przyczyny i objawy nadpobudliwości u osób dorosłych? Jak sobie z nią radzić?

Nerwica i związane z nią dolegliwości zaliczane są do współczesnych chorób cywilizacyjnych, gdyż wciąż odnotowywana jest rosnąca liczba przypadków. Są to zdecydowanie jedne z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podjęte właściwe leczenie może dojść do znacznego pogorszenia jakości życia. Dowiedz się jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Psycholog zdefiniowałby stres jako relację pomiędzy umiejętnościami radzenia sobie danej osoby, a wymaganiami stawianymi przez otoczenie. Można go także określić jako ciągłe napięcie psychiczne, zdenerwowanie, przemęczenie, czy spadek aktywności. W końcu organizm zaczyna się buntować i objawiać przykrymi dolegliwościami. Oczywiście pewna dawka stresu może być dla nas pozytywna, ponieważ pod jego wpływem jesteśmy w stanie wykonać wymagające zadania. Jednak co za dużo, to niezdrowo. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na nerwy.

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż oddawanie się relaksowi. Ale czy na pewno? Niektórzy z nas mają duże problemy z naturalnym odprężeniem się. Możemy przebywać na wakacjach, a jednocześnie myśleć o pracy i innych obowiązkach. Taki „odpoczynek” nie sprawi, że wrócimy do swoich codziennych zadań pełni energii. A co robimy z negatywnymi emocjami, które nas dopadają? Najczęściej nic, a stres zostaje skumulowany w naszym ciele. Każdego dnia spotykamy się ze stresującymi sytuacjami, nie dajemy odpocząć organizmowi, nawet podczas snu nie potrafimy w pełni zregenerować naszych sił. Ze nadmiernym stresem trzeba walczyć, a najlepszą bronią jest relaksacja.

Chociaż nadpobudliwość to przypadłość najczęściej kojarzona z dziećmi, wbrew pozorom bardzo często dotyczy ona dorosłych. Wielu z nas po prostu z nią żyje, niekoniecznie przykładając do swoich emocji równie wiele uwagi, co do zdrowia fizycznego. Czynników stresogennych związanych z codzienną pracą i życiem prywatnym nie brakuje w naszym otoczeniu. W skrajnym przypadku przewlekła nadpobudliwość wymaga konsultacji lekarskiej. Na szczęście zwykle nad nadmiernym pobudzeniem nerwowym jesteśmy w stanie zapanować samodzielnie. Wystarczy, że włożymy w to nieco wysiłku i systematyczności. Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na nadpobudliwość.

Kołatanie serca na tle nerwowym można opisać jako zdecydowanie szybsze niż w normalnych warunkach uderzenia tego najważniejszego w naszym organizmie mięśnia. Osoba chorująca na nerwicę serca – bo tak poprawnie określa się tę jednostkę chorobową w nomenklaturze medycznej, ma uczucie jakby niemal się dusiła, nie mogła złapać oddechu. Wystąpienie takich objawów powoduje u większości osób silny strach o własne zdrowie i życie. Bojąc się tego, co się dzieje z naszym organizmem jeszcze bardziej prowokujemy symptomy, które w danej sytuacji odczuwamy, gdyż wynikają one z naszej psychiki.

Aby osiągnąć sukces w pracy należy posiadać określone cechy takie jak ambicja, szybkość myślenia, umiejętność podejmowania kluczowych decyzji oraz oczywiście – pracowitość. Niestety praca często wiąże się ze stałym stresem, który w dużym stopniu odbija się na zdrowiu i efektywności. Pracowitość jest cechą pożądaną przez wszystkich pracodawców, jednak zacieranie granicy pomiędzy obowiązkami służbowymi, a domem i odpoczynkiem może być niebezpieczne. Do czego może doprowadzić przepracowanie?

Problem z bezsennością dotyczy około jednej trzeciej osób i nie wolno go bagatelizować, ponieważ znacznie obniża komfort naszego życia. Chodząc do pracy, szkoły lub na uczelnię niewyspani znacznie obniżamy swój potencjał. Brakuje nam energii do podejmowania kolejnych wyzwań, nie potrafimy się skoncentrować i pogarsza się nasza sprawność fizyczna. Przez cały dzień marzymy wyłącznie o znalezieniu się we własnym łóżku, a gdy już do niego trafimy, niestety po raz kolejny spotyka nas bezsenność. Jak sobie radzić z niemożnością zaśnięcia? Spokojnie, zwykle wystarczy jedynie drobna zmiana codziennych zwyczajów. Dzisiaj prezentujemy sprawdzone sposoby na bezsenność.

Sytuacje stresowe, a co za tym idzie napięcie fizyczne i psychiczne towarzyszy nam każdego dnia. Niski poziom stresu jest pożądany, ponieważ w sytuacji zagrożenia pobudza ciało i zmysły oraz mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, co ma również odbicie w naszym współczesnym codziennym działaniu. Niestety w nadmiarze jest szkodliwy. Długotrwały stres obniża skuteczność naszych działań oraz może być przyczyną wielu chorób. Najczęściej wiąże się z pracą, codziennymi obowiązkami, wymaganiami stawianymi przez społeczeństwo, którym chcemy sprostać, a nawet zbyt wygórowanymi oczekiwaniami i skrajną ambicją. Czy w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie obniżyć poziom stresu?

Stres jest zjawiskiem, które dotyka każdego – w mniejszym lub w większym stopniu. Jego przyczyny są różne, różnić się mogą także objawy, ale jedno jest pewne długotrwały stres prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu, problemów psychicznych, a niekiedy nawet do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, wymagających leczenia. Aby nie dać się stresowi, warto poznać jego przyczyny, objawy i sposoby niwelowania.

Życie w ciągłym napięciu, gonienie za terminami, rozmowy z klientami i partnerami biznesowymi, ogromna odpowiedzialność i wiele innych czynników – to wszystko powoduje ogromny stres w pracy. Nawet jeżeli nie odczuwasz go na co dzień, prędzej lub później odezwie się i zaatakuje. Stres jest chorobą cywilizacyjną, dotykającą coraz więcej osób. Nie warto go bagatelizować, gdyż prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych.

To stres sprawia, że człowiek podejmuje kolejne wyzwania, radzi sobie z przeciwieństwami, które stają mu na drodze, funkcjonuje na najwyższych obrotach, sprawiając, że niemożliwe staje się możliwe. Ale gdy nie dojdzie do szybkiego rozładowania napięcia, z szorstkiego przyjaciela staje się wrogiem. Zamiast pomagać, szkodzi. Dlatego tak ważne jest poznanie sposobów na jego rozbrojenie.

Snu potrzebujemy jak powietrza. Bezsenność jest w stanie w krótkim czasie zaburzyć funkcjonowanie umysłu i wszystkich narządów ciała. Zasypianie to proces rozłożony w czasie, a nie czynność natychmiastowa niczym wyłączenie telewizora. Aby zasnąć, w określonej kolejności muszą zadziałać odpowiednie mechanizmy i wydzielić się specyficzne substancje oddziałujące na mózg

Zachowaj młodość, wzmocnij się!

EKG to podstawowe badanie pozwalające na ocenę pracy serca i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Polega na umieszczeniu na klatce piersiowej i kończynach specjalnych elektrod, które rejestrują czynność elektryczną mięśnia sercowego. Jest ona przedstawiana w formie wykresu. Dowiedz się, jak wygląda badanie EKG, co wykrywa i kiedy należy je wykonać.

Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony, jednak wprowadzając do diety produkty bogate w witaminy można go spowolnić i cieszyć się dłużej dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Niestety wciąż niska świadomość na temat zasad zdrowego żywienia rodzi groźne dla zdrowia konsekwencje. Niedobory witamin u osób starszych są bardzo częstym zjawiskiem. Oprócz zmiany jadłospisu dobrym rozwiązaniem są witaminy dla seniora w postaci syropu oraz inne preparaty wzmacniające dla seniorów. Na niedobory jakich witamin narażeni są seniorzy? Jakie są konsekwencje nieodpowiedniej diety?

Marzeniem wielu osób jest uniwersalne lekarstwo na zmęczenie. Szybkie tempo życia, przepracowanie, nieodpowiednia dieta i wiele innych charakterystycznych dla naszych czasów czynników, bardzo negatywnie odbija się na kondycji psychicznej i fizycznej naszego organizmu. Ciągłe zmęczenie to problem znacznie utrudniający życie, jednak istnieje wiele sposobów, które pod warunkiem wytrwałości pozwalają sobie z nim poradzić. Poznaj najczęstsze przyczyny zmęczenia i dowiedz się, jak domowymi prostymi metodami je redukować. Dziś przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów, aby zredukować permanentne odczucie zmęczenia.

Miażdżyca to najpoważniejsza i najczęstsza choroba tętnic. Rozwija się powoli. Szybciej się meczymy, częściej bolą nas nogi, odczuwamy problemy związane z układem nerwowym, takie jak pogorszenie pamięci i koncentracji. Tych objawów nie wolno lekceważyć ponieważ mogą doprowadzić do poważnych chorób, w tym zawału lub udaru mózgu. Jakie objawy daje zaawansowana miażdżyca i jakie są przyczyny miażdżycy?

Stres dotyczy nas wszystkich, a jego oblicza bywają różne. Wbrew pozorom nie zawsze musi być negatywny. Często jest motorem napędowym do działania, jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy jest przyczyną chorób. Osoby przepracowane, poddane presji, przemęczone w pewnym momencie tracą odporność i zapadają częściej na infekcje. W jaki sposób stres możne obniżyć odporność i czy istnieją skuteczne leki wzmacniające organizm?

Cholesterol jest głownie kojarzony z całą listą dolegliwości i chorób. Statystyki mówią, że każdego roku 30 tysięcy osób umiera na choroby układu krążenia. Odkłada się w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc m.in. do miażdżycy. Czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jednak jego zbyt wysokie stężenie niesie za sobą poważne konsekwencje. Jak zbić cholesterol i czy istnieją skuteczne leki na podwyższony cholesterol?

Miażdżyca rozwija się latami i nieleczona niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak udar mózgu, zawał serca, a nawet amputacja kończyn dolnych. Schorzenie dotyczy głównie średnich i dużych naczyń tętniczych. Czynników sprzyjających rozwojowi miażdżycy jest wiele. Jednak można jej zapobiec prowadząc aktywny tryb życia, zmieniając nawyki żywieniowe oraz ograniczając lub  odstawiając używki. Leczenie miażdżycy tętnic może się odbywać za pomocą naturalnych metod, które pozwolą odzyskać zdrowie, witalność i energie. Jak zapobiec chorobie i rozpoznać pierwsze objawy miażdżycy?

Miażdżyca jest bardzo powszechną chorobą układu krążenia, która również dotyka coraz młodsze osoby. Najprościej mówiąc to choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczu w ścianach tętnic. Może to doprowadzić do zablokowania naczyń krwionośnych. Nieleczona jest bardzo niebezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i życia. Na szczęście istnieją naturalne sposoby profilaktyki i walki z miażdżycą. Dieta i sport to nie jedyne z nich. Jak zapobiec miażdżycy serca?

Niemal każdy z nas stosunkowo często odczuwa zmęczenie fizyczne. To naturalny stan następujący po wzmożonym wysiłku naszego organizmu. Nasze ciało jest jednak w stanie odpowiednio się regenerować, o ile oczywiście na co dzień dbamy o dostateczną dozę odpoczynku, prawidłową dietę i sen. Zdecydowanie groźniejszym problemem jest przewlekłe zmęczenie. Wyczerpanie fizyczne to stan, w którym nasze ciało nie jest w stanie odzyskać pełnej energii. Skutki przemęczenia mogą być groźne dla zdrowia, a samo wyczerpanie fizyczne bywa symptomem groźnych chorób. Poznaj najważniejsze objawy przemęczenia, jego skutki i przyczyny, by uprzedzić groźne dolegliwości. Czy istnieje skuteczny lek na przemęczenie?

 

Na miażdżycę „pracujemy” sami przez całe życie. Jak większość chorób układu krwionośnego powstaje na skutek złej diety, braku aktywności fizycznej i niewłaściwego trybu życia. Między z powodu palenia papierosów i zwiększonego stężenia „złego” cholesterolu (LDL) we krwi powstaje blaszka miażdżycowa. Jej pęknięcie powoduje zamknięcie światła naczyń i zawał serca. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę.

 

Serce to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele, dlatego choroby serca są dla nas niezwykle groźne, a w zaawansowanym stadium utrudniają komfortowe funkcjonowanie. Dziś opisujemy najpopularniejsze dolegliwości serca, w tym ich przyczyny, objawy i charakterystykę. Dowiedz się, które objawy problemów z sercem powinny szczególnie niepokoić, na czym polega uczucie kołatania serca, a także jego niewydolność.

 

Cholesterol jest substancją chemiczną, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wchodzi w skład osłonki mielinowej, odpowiada więc za prawidłowe działanie układu nerwowego. Cholesterol występuje w dwóch frakcjach – HDL (dobry cholesterol) oraz LDL (zły cholesterol). HDL minimalizuje ryzyko miażdżycy oraz działa przeciwzakrzepowo. Dlatego właśnie niezbędne jest przyjmowanie pokarmów bogatych w dobry cholesterol. Frakcja LDL działa odwrotnie, czyli odpowiada za powstawanie blaszek miażdżycowych, co może powodować zatory. Cholesterol dobry i zły pełni więc określone funkcje w organizmie. Jak zatem skutecznie regulować poziom cholesterolu?

Wraz z wiekiem zdolność do działania ludzkiego układu immunologicznego zazwyczaj maleje, dlatego na wiele dolegliwości szczególnie narażone są osoby starsze. Wówczas każde przeziębienie lub grypa dają nam się we znaki nieco bardziej, a gdy już uda nam się wyleczyć, organizm potrzebuje znacznie więcej czasu na wzmocnienie odporności. Na szczęście istnieje wiele metod wspierających seniorów w pełnej rekonwalescencji. Dziś przedstawiamy garść porad w tym zakresie. Dowiedz się jak działa odpowiednia dieta, dobrej jakości sen, czy lek na wzmocnienie organizmu osoby starszej po przebytej chorobie.

Powrót do formy jest o wiele trudniejszy niż wyleczenie samej choroby. Niezbędne jest wzmocnienie organizmu, ponieważ walka z infekcją wyczerpuje cały organizm. Szczególnie, że w okresie rekonwalescencji jesteśmy narażeni na ponowne zakażenie, które może jeszcze gorzej odbić się na zdrowiu. Jak wzmocnić organizm i szybko wrócić do formy?

Każdemu z nas mogą się przydarzyć chwilowe spadki energii. Szczególnie w okresie tzw. przesilenia na wiosnę i jesień. Jest to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ zmieniają się pory roku i pogoda za oknem. Wówczas możemy odczuwać zmęczenie, niewyspanie i mały zapał do codziennych obowiązków. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy spadek energii zaczyna mieć przewlekły charakter. Koniecznością jest wtedy określenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Stres, nadmiar kofeiny, a może choroba? Warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Większość z nas marzy o tym, by doba została wydłużona o przynajmniej kilka godzin. Nasz grafik jest napięty: pracujemy, zajmujemy się domem, załatwiamy swoje prywatne sprawy stojąc w długich kolejkach. Często brak energii do podejmowania kolejnych wyzwań nie pojawia się dopiero pod koniec dnia. Jesteśmy przeciążeni do tego stopnia, że niedostatek energii zaczynamy odczuwać… gdy tylko się obudzimy, a samo podniesienie z łóżka staje się nie lada wyzwaniem. Niestety doba nie jest z gumy, więc nie jesteśmy w stanie więcej godzin przeznaczać na sen lub przynajmniej trochę zwolnić tempo i zyskać chwilę wytchnienia. Jak zatem zdobyć więcej energii? Dziś przedstawiamy 5 naturalnych i prostych, ale zapewniamy, że bardzo skutecznych sposobów!

Odpowiednia dawka ruchu jest nie tylko zaleceniem, ale również modą, co widać na każdym kroku. Staramy się odnaleźć między obowiązkami chwilę na spacer, ćwiczenia gimnastyczne czy uprawianie ulubionego sportu. W cieplejsze dni, o ile oczywiście pogoda pozwala, wiele osób rezygnuje z samochodu, woląc dojeżdżać do pracy rowerem. Wynika to oczywiście ze świadomości, że ruch ma wyjątkowo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Z jakich powodów na aktywność fizyczną powinni zdecydować się wszyscy niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu?

Okres jesienno-zimowy sprzyja różnym infekcjom, które mogą zakończyć się niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami. Rekonwalescencja po grypie lub przeziębieniu okazuje się czasami trudniejszym zadaniem niż samo wyleczenie choroby. Często kuracja wspomagana jest antybiotykiem, który nie jest obojętny dla naszego organizmu. Po chorobie należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby nasz organizm w pełni wrócił do należytej formy.

Zmęczenie jest naturalnym stanem, który od czasu do czasu w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego dotyka naszego organizmu. Staje się problemem, gdy bez wyraźnych przyczyn odczuwamy je regularnie lub permanentnie. Codzienne zmęczenie po pracy? Uczucie senności w ciągu dnia, gdy powinniśmy wykazywać najwyższą aktywność? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Niektóre z nich mają podłoże chorobowe, więc gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zmęczeniem, należy udać się lekarza. Często przyczyny mają jednak dość prozaiczne podłoże, z którego nie zdajemy sobie sprawy i drobne zmiany w naszym życiu wystarczą, by przywrócić organizmowi zdolność do pełnej regeneracji. Dziś przedstawiamy uniwersalne domowe sposoby, jak walczyć ze zmęczeniem i odzyskać naturalny rytm życia.

Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na wartość energetyczną spożywanych pokarmów, a wzrasta na składniki mineralne i witaminy. Jest ono uzależnione od wieku i stanu zdrowia. Należy pamiętać, że na zdrową starość pracuje się przez całe życie. Właśnie prawidłowe odżywianie organizmu i dostarczanie niezbędnych witamin jest sekretem długowieczności. Dieta dla seniorów powinna być zróżnicowana oraz odpowiednio zbilansowana, aby móc dostarczyć wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. W przypadku niedoborów można suplementować odpowiednie witaminy po konsultacji z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem są witaminy dla seniora w syropie, które są bardziej przyjemną formą suplementacji.

Jaki preparat wybrać: w płynie czy w tabletkach? A może ten z lecytyną będzie lepszy? Kiedy sięgnąć po preparaty na wzmocnienie? Jakie mają właściwości, jak wpłyną na nasze samopoczucie i kondycję?

Dojrzały organizm wymaga szczególnej troski i świadomego dokonywania codziennych wyborów. Oto sposoby na wzmocnienie ciała i umysłu, by jak najdłużej zachować sprawność i dobre samopoczucie.

Powszechnie wiadomo, że spłacanie kredytu kolejnym kredytem na dłuższą metę prowadzi do katastrofy. Zasada ta dotyczy nie tylko finansów, lecz także zdrowia i kondycji każdego z nas. By po chorobie czy przepracowaniu wrócić do dobrej formy, trzeba wyrównać bilans wydatków i wpływów. Po prostu zatroszczyć się o siebie.

Odżywiaj się prawidłowo

Zdrowe żywienie może kojarzyć się głównie z dietą, ograniczaniem posiłków i rezygnacją z ulubionych potraw. Jednak jest zupełnie odwrotnie. W swoim codziennym jadłospisie powinniśmy uwzględniać wiele różnorodnych produktów, aby móc przyswoić najważniejsze witaminy i mikroelementy. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływają między innymi na układ nerwowy, krwionośny i pokarmowy. Odpowiadają za kondycje fizyczną, energię w ciągu dnia, a także lepsze samopoczucie. Jedną z najważniejszych witamin, pełniących różnorodne funkcje w organizmie jest witamina B12.  W jakich produktach występuje i za co odpowiada?

Witamina B12, inaczej zwana kobalaminą posiada właściwości zdrowotne nie do przecenienia. Działa korzystnie na nerwy, wspomaga leczenie depresji, wzmacnia układ odpornościowy, bierze udział w przekształcaniu pożywienia w energię. Jednak to nie jedyne jej zalety. Witamina B12 w jedzeniu występuje w zróżnicowanych ilościach. Najwięcej jest jej w wątrobie, nerkach, rybach, serach, jajach. Jednak czy jest możliwość przedawkowania kobalaminy? Czy może zaszkodzić zdrowiu?

Witamina B12 ze względu na zawartość kobaltu jest zwana kobalaminą. Tak jak inne witaminy z grupy B jest rozpuszczalna w wodzie. Jej rola jest nieoceniona. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu, wytwarzania krwi, energii i kwasów tłuszczowych. Niestety niedobór witaminy B12 jest dość powszechny i wiąże się z przykrymi dolegliwościami. Warto uwzględnić w swoim jadłospisie produkty, w których jest witamina B12. W czym jest? Czym grozi jej niedobór i nadmiar?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że witamina B2 jest jedną z najważniejszych witamin, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie centralnego i obwodowego układu nerwowego. Ryboflawina, bo taka jest jej inna nazwa, wchodzi w skład enzymów flawinowych, biorących udział w procesach metabolicznych, które prowadzą do uzyskania energii z pożywienia. Pokarmy bogate w witaminę B2 powinny być na stałe wprowadzone do jadłospisu. Dzięki temu będziemy mniej podatni na nerwy, stres i złe samopoczucie. Jaka jest rola witaminy B2 w organizmie oraz czy istnieją niezawodne leki na układ nerwowy?

Witaminy z grupy B odpowiedzialne są przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co jest bezpośrednio związane z naszym stanem psychicznym. Ich optymalna wartość zwiększa sprawność intelektualną, poprawia nastrój oraz łagodzi stany napięcia nerwowego. Jednak każda z witamin z grupy B pełni oprócz tego inną rolę w organizmie. Nie są wytwarzane i magazynowane w organizmie, dlatego należy pamiętać o ich regularnym dostarczaniu. Sprawdź jaka jest rola jednych z najważniejszych witamin i do czego może doprowadzić jej niedobór.

 

Nasz mózg wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, gdyż komórki nerwowe nie posiadają zdolności odnowy. Dodatkowo za sprawą działania wolnych rodników dochodzi do przedwczesnego starzenia się mózgu, pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją. Dlatego niezbędna jest ochrona mózg przed niedożywieniem, dostarczając mu witaminy B12. Poprawa koncentracji jest możliwa dzięki odpowiednim substancjom odżywczym dostarczanym do organizmu.

 

Witamina B12, zwana również kobalaminą ze względu na zawartość kobaltu pełni wiele różnorodnych funkcji w organizmie, a jej niedobór może być przykry w skutkach. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, produkcji czerwonych krwinek, odgrywa istotną rolę w procesie podziału komórek. Jak widać witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Wciąż na jej temat pojawia się coraz więcej mitów, a niewiedza na temat ogromnego znaczenia witaminy B12 może wręcz zaszkodzić zdrowiu. Co więc okazuje się mitem, a co faktem?

 

Niemal wszystkie witaminy z grupy B odgrywają szczególną rolę w naszym organizmie. Wyjątkiem pod tym względem nie jest witamina B6. Co daje naszemu organizmowi pirydoksyna? Bez niej niemożliwe jest między innymi prawidłowe funkcjonowanie serca, układu nerwowego, powstawanie hemoglobiny i metabolizm. Jakie są objawy niedoboru pirydoksyny? W jaki sposób czerpać niezbędną dzienną dawkę wprost z diety?

 

Witamina B6 (pirydoksyna) odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Występuje w wielu produktach spożywczych i magazynowana jest w mózgu, nerkach, wątrobie i mięśniach. Odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, odpornościowego. Jaka jeszcze jest rola witaminy B6? W jakich produktach należy jej szukać?

 

Cholesterol jest niezwykle ważnym związkiem tłuszczowym, bez którego organizm nie może prawidłowo funkcjonować, jednak jeżeli jest go za dużo, staje się naszym wrogiem. Jego poziom we krwi zależy od naszego trybu życia, przede wszystkim od diety i aktywności fizycznej. Jaki wpływ ma dieta na cholesterol? Czego unikać, by utrzymać jego prawidłowy poziom?

Witamina B2, znana również pod nazwą ryboflawina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, którą dostarczamy wraz z pożywieniem. Pełni wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, centralnego i obwodowego układu nerwowego, produkcji antyciał oraz tworzenia czerwonych krwinek. Jednak na tym nie kończą się dobroczynne właściwości witaminy B2.

Witamina B12, zwana również kobalaminą, pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jej skrajny niedobór prowadzi do zaburzenia równowagi i wyniszczenia organizmu. Jaki ma wpływ na układ krwionośny, pokarmowy i nerwowy? W czym jest wit. B12?

Witamina B6, inaczej pirydoksyna, podobnie jak zdecydowana większość witamin z grupy B odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Wpływa jednocześnie na wiele obszarów, przez co niedobór witaminy B6 potrafi być groźny dla naszego ciała i umysłu. Jakie role w organizmie pełni pirydoksyna? Jakie są główne objawy niedoboru witaminy B6? W jakich składnikach codziennego pożywienia znajdziemy ją w dużych ilościach?

Centralny i obwodowy układ nerwowy, układ odpornościowy, błony śluzówki i nabłonek naczyń krwionośnych to tylko niektóre spośród części organizmu, za których prawidłowe funkcjonowanie odpowiada witamina B2. Ryboflawina, bo taka jest jej inna nazwa, podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B, ma szczególne znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Poznaj najważniejsze aspekty działania witaminy B2 i dowiedz się, jak zapewnić organizmowi jej prawidłową dawkę.

Chociaż cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego podwyższone stężenie, zwłaszcza frakcji LDL, stanowi ważny czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób. Jego nadmiar jest powodowany przez częste spożywanie cukrów, tłustych pokarmów zwierzęcych i przetworzonych produktów spożywczych. Istnieją jednak proste i skutecznie metody, które pozwolą obniżyć poziom cholesterolu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest dobry i zły cholesterol.

Lecytyna sojowa nie jest pojedynczą substancją, a mieszanką związków, które mają głównie charakter tłuszczowy. Za jej najważniejszy element uznaje się fosfolipidy. Znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się ją w suplementach diety oraz żywności. Oznaczana jest symbolem E322.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne funkcje konkretne witaminy pełnią w naszym organizmie. Podobnie jest z witaminą B6, której inna nazwa brzmi pirydoksyna. Wiemy, że istnieje, jednak kwestia właściwości, występowania czy skutków niedoboru poznaje nam nieznana. Jest ona istotnie niezwykle ważnym związkiem, rozpuszczalnym w wodzie, który wpływa na prawidłowe działanie najważniejszych funkcji naszego organizmu.

Witamina B2 zwana inaczej ryboflawiną jest organicznym związkiem organicznym, który łączy w sobie dwie substancje, czyli flawinę i rybitol. Uważana jest za jedną z najważniejszych ze wszystkich witamin z grupy B ze względu na zróżnicowane role w organizmie człowieka. Odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wzrokowego, metabolizm i odporność, a jej niedobór może być groźny dla zdrowia. Dlaczego jeszcze witamina B2 jest tak ważna dla naszego organizmu?

Na temat cholesterolu krąży wiele mitów, jednak ta substancja tłuszczowa pełni w organizmie bardzo wiele pożytecznych funkcji. Uczestniczy w produkcji niektórych hormonów, wchodzi w skład błon komórkowych a także bierze udział w wytwarzaniu witaminy D. Jednak mimo tych wartościowych funkcji uważany jest za niebezpieczny dla zdrowia. Czy rzeczywiście szkodzi?

Miażdżyca, czyli inaczej arterioskleroza jest to przewlekły proces zapalny, który dotyka tętnic przez odkładający się w na ich ścianach cholesterol. W skrajnej konsekwencji w przypadku miażdżycy może dojść do ograniczenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, przez co narządy wewnętrzne nie otrzymają dostatecznej ilości tlenu i składników odżywczych. Najczęściej utożsamia się ją z ryzykiem wystąpienia zawału serca, jednak może występować we wszystkich tętnicach zagrażając naszemu życiu. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do udarów, choroby wieńcowej, jak również tętniaka.

Witaminy to związki chemiczne, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wchodzą w skład wielu enzymów oraz potrzebne są do ich aktywacji. Ich niedobór, jak i nadmiar bywa bardzo niekorzystny dla organizmu. Witaminy z grupy B stanowią specyficzny rodzaj związków, ponieważ gdy występuje deficyt jednej, to zwykle pojawia się niedobór innej. Witaminy z grupy B nie są trwałe i nie mogą być magazynowane w organizmie człowieka. Ich nadmiar nie kumuluje się w organizmie, więc nie istnieje ryzyko zatrucia nimi, jednak z drugiej strony sprzyja to niedoborom. Niektóre z nich, czyli B1, B3, B7, B9 i B12 są w pewnej ilości syntetyzowane w organizmie przez bakterie jelitowe. Jakie są ich właściwości poszczególnych witamin z grupy B i czym grozi ich niedobór?

Witamina B2, dobrze znana również pod nazwą ryboflawina, podobnie jak niemal wszystkie witaminy z grupy B ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wzrok, układ nerwowy, produkcja czerwonych krwinek, odporność i metabolizm to najważniejsze funkcje naszego ciała, za które odpowiada ryboflawina. Niedobór witaminy B2 ma zatem poważne konsekwencje i potrafi objawiać się w wyjątkowo uciążliwy sposób. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo rolę witaminy B2, produkty, w których występuje, a także główne skutki jej niedoboru.

Witamina B6 inaczej zwana pirydoksyną jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odgrywa szczególną rolę w działaniu ludzkiego układu nerwowego, a ponadto ma wpływ między innymi na ciśnienie krwi, pracę serca. Prawidłowy poziom witaminy B6 w organizmie przyczynia się do wzrostu odporności. Jej niedobór lub nadmiar wiążą się natomiast z niezbyt przyjemnymi objawami. Jak rozpoznać nieprawidłowy poziom pirydoksyny w organizmie? Jaką dietę stosować, by jej stężenie we krwi było optymalne dla naszego zdrowia?

Problemy z koncentracją, fatalne samopoczucie, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, niedokrwistość, a w konsekwencji zwiększone ryzyko wystąpienia udaru – na wszystkie te nieprzyjemne i groźne dla zdrowia dolegliwości jesteśmy narażeni, gdy w naszym organizmie w zbyt małych ilościach występuje witamina B12. Jak rozpoznać jej nieprawidłowy poziom w organizmie? Co jeść, by jej stężenie we krwi było optymalne dla naszego zdrowia?

Witamina B2, dobrze znana również pod nazwą ryboflawina, podobnie jak niemal wszystkie witaminy z grupy B ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wzrok, układ nerwowy, produkcja czerwonych krwinek, odporność i metabolizm to najważniejsze funkcje naszego ciała, za które odpowiada ryboflawina. Niedobór witaminy B2 ma zatem poważne konsekwencje i potrafi objawiać się w wyjątkowo uciążliwy sposób. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo rolę witaminy B2, produkty, w których występuje, a także główne skutki jej niedoboru.

Witamina B6 inaczej zwana pirydoksyną jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odgrywa szczególną rolę w działaniu ludzkiego układu nerwowego, a ponadto ma wpływ między innymi na ciśnienie krwi, pracę serca. Prawidłowy poziom witaminy B6 w organizmie przyczynia się do wzrostu odporności. Jej niedobór lub nadmiar wiążą się natomiast z niezbyt przyjemnymi objawami. Jak rozpoznać nieprawidłowy poziom pirydoksyny w organizmie? Jaką dietę stosować, by jej stężenie we krwi było optymalne dla naszego zdrowia?

Im jesteśmy starsi, tym mniej witamin przyswaja nasz organizm. Można jednak temu zapobiegać, by dłużej być zdrowym i sprawnym.

Lecytyna poprawia funkcjonowanie woreczka i wątroby, a także pamięć i koncentrację. Wpływa korzystnie na odporność. Obniża cholesterol. Ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej niedobór w diecie kobiety ciężarnej może negatywnie wpływać na potencjał intelektualny rozwijającego się dziecka.

Zdrowy organizm sam daje sobie radę z nadmiarem cholesterolu. Jednak wraz z wiekiem, a także na skutek stosowania niewłaściwej diety, te naturalne możliwości regulacji zostają zaburzone. Wtedy potrzebna jest pomoc: zmiana sposobu odżywiana i większa aktywność fizyczna.

Bez cholesterolu nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Jednak jego nadmiar jest szkodliwy i naraża nas na wiele chorób. Cholesterol jest woskowatą substancją, która razem z trójglicerydami i kwasami tłuszczowymi tworzy tak zwane lipidy, będące składową każdej komórki.