5 mitów związanych z cholesterolem

Na temat cholesterolu krąży wiele mitów, jednak ta substancja tłuszczowa pełni w organizmie bardzo wiele pożytecznych funkcji. Uczestniczy w produkcji niektórych hormonów, wchodzi w skład błon komórkowych a także bierze udział w wytwarzaniu witaminy D. Jednak mimo tych wartościowych funkcji uważany jest za niebezpieczny dla zdrowia. Czy rzeczywiście szkodzi?

MIT 1. Cholesterol jest zły dla naszego organizmu

Obecność cholesterolu w organizmie jest nieunikniona. Jednak należy rozróżniać jego rodzaje. Dobry cholesterol HDL może przyjmować wysokie wartości w badaniach, ponieważ jest korzystny dla zdrowia. HDL transportuje nadmiar cholesterolu do wątroby, gdzie jest usuwany. Natomiast LDL, nazywany złym cholesterolem odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do tkanek organizmu. Jeżeli jego stężenie jest wysokie to może zalegać na ścianach naczyń krwionośnych, tworząc złogi. Może to doprowadzić do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Tak więc cholesterol pełni bardzo ważne funkcje dla naszego organizmu. Ważne są stężenia frakcji cholesterolu LDL i HDL. Dla osoby zdrowej za normę można przyjąć LDL na poziomie 130 mg/dl, natomiast HDL powyżej 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet.

MIT 2. Niski poziom cholesterolu we krwi wydłuża życie

Im wyższy poziom cholesterolu HDL tym lepiej dla naszego zdrowia. Osoby żyjące długo najczęściej mają więcej dobrego cholesterolu HDL niż inni, czyli ponad 70 mg/dl oraz cholesterol LDL w normie. Przyjmuje się również, że zdrowa osoba powinna mieć cholesterol LDL poniżej 200 mg/dl, jednak należy pamiętać, że zbyt niskie jego stężenie również może być niebezpieczne dla zdrowia. Konsekwencją niskiego poziomu cholesterolu może być obniżona odporność oraz większa podatność na choroby układu limfatycznego. Szczególnie kobiety w ciąży, które zmagają się z niedoborem cholesterolu mogą urodzić wcześniaka, a nawet zmagać się z depresją.

MIT 3. Dzieci i młodzi ludzie nie mają problemu z cholesterolem

Niestety problem z cholesterolem mogą mieć również dzieci powyżej 3 lat. Kłopoty z cholesterolem mogą być dziedziczone. Podczas jedzenia produktów z zawartością cholesterolu ograniczona zostaje naturalna produkcja. Należy pamiętać jednak, że z nadmiarem może nie poradzić sobie nawet organizm dziecka. Warto regularnie badać dziecko jeżeli w rodzinie występowały przypadki chorób serca lub nadciśnienie tętnicze. Należy szczególnie uważać co je maluch albo nastolatek. Aby choroba nie postępowała, należy przede wszystkim zadbać o dostarczanie produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców oraz chudego nabiału. Nadwaga dziecka, mała aktywność fizyczna również mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych.

MIT 4. Lepiej jest całkowicie zrezygnować z tłuszczu, by uniknąć chorób

Tłuszcze nieodłącznie kojarzą nam się z cholesterolem i zmianami miażdżycowymi, jednak nie każdy tłuszcz jest zły! Tłuszcze pełnią wiele ważnych ról w naszym organizmie, dlatego nie należy z nich rezygnować. Przede wszystkim są cennym źródłem energii oraz rozpuszczalnikiem witamin takich jak A,D, E, K. Nie zaleca się spożywanie tłuszczów nasyconych w dużej ilości, ani tym bardziej tłuszczów trans (margaryny, chipsy, pizza, hamburgery). Jednak nienasycone tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występują m.in. w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, orzechach, awokado.

MIT 5 Nie można jeść jajek, ponieważ mają dużo cholesterolu

Nie należy rezygnować z jedzenia jajek, ponieważ zawierają również kwasy tłuszczowe nienasycone, które pełnią bardzo ważne role dla organizmu człowieka. Odpowiadają one za podwyższenie dobrego cholesterolu HDL, więc mają zbawienny wpływ w codziennej diecie. Należy jednak pamiętać o zrównoważonym stężeniu HDL i LDL. Jedno jajko zawiera około 200 mg cholesterolu, jednak jajka nie mają dużego wpływu na zmiany chorobotwórcze. Większe znaczenie dla chorób organizmu ma regularne spożywanie żywności przetworzonej, zawierającej tłuszcze nasycone i trans, niż cholesterolu zawartego w jajkach. Natomiast jest ważne, żeby nie podawać ich z dużą ilością boczku i masła.

Zobacz również