Wciąż brakuje Ci sił i ciągle odczuwasz zmęczenie organizmu? Przyczyny zmęczenia bywają rozmaite. Niektóre z nich są bardzo prozaiczne. Za poczucie zmęczenia może odpowiadać na przykład kiepska, odbierająca motywację pogoda lub pogorszony nastrój. Jeśli jednak organizm jest wycieńczony permanentnie, przyczyny zmęczenia są poważniejsze. Prawdopodobnie organizm jest zbyt przeciążony, nie pozwalasz mu się zregenerować lub nie zapewniasz odpowiedniego wsparcia.
Jakie są najczęstsze przyczyny zmęczenia? Coraz bardziej popularną jest stres. Brak komfortu psychicznego, ciągłe napięcie, drażliwość emocjonalna to czynniki, które odbijają się nie tylko na kondycji psychicznej, ale również fizycznej. Adrenalina i noradrenalina wydzielane przez nadnercza działają na nas pozytywnie, lecz nie w dłuższej perspektywie. Za poczucie zmęczenia często odpowiada również zbyt krótki sen lub zbyt niska jego jakość. Zwykle chodzi o problemy z zasypianiem lub częste pobudki w środku nocy. Ciągłe zmęczenie i senność często wynikają także z nieodpowiedniej diety. Organizmowi może wówczas brakować niezbędnych mikroelementów.
Każdy z nas wie, że sen stanowi świetne lekarstwo na zmęczenie. Gdy organizm jest wycieńczony, zdarza się natomiast pewien paradoks. Ciągłe zmęczenie i senność wywołane na przykład permanentnym stresem przekładają się na problemy ze snem. W ten sposób organizm nie może się prawidłowo zregenerować, a problem stale się pogłębia. W jaki sposób poradzić sobie z bezsennością?
Jeśli nawet uczucie zmęczenia nie pozwala spokojnie zasnąć, prawdopodobnie popełniamy jakiś błąd. Bardzo wiele w tej kwestii zależy od czynników zewnętrznych, takich jak warunki panujące w sypialni. Należy zrobić wszystko, by w miejscu, w którym śpimy zredukować wszystkie źródła hałasu, a także zadbać o optymalną temperaturę wynoszącą 19-20 stopni Celsjusza i prawidłową wilgotność powietrza. Zanim udamy się na spoczynek zrezygnujmy z ostrego światła na rzecz delikatnej lampki. Nie jest wskazana nadmierna aktywność fizyczna tuż przed snem. Najlepiej wziąć ciepłą kąpiel, a następnie oddać się lekturze – ciekawej, lecz niewzbudzającej nadmiernych emocji. Warto pamiętać, że optymalna długość to 7-8 godzin nieprzerwanego snu, chociaż wiele w tej kwestii zależy od indywidualnych predyspozycji.
Ciągłe zmęczenie odczuwamy niekiedy pomimo tego, że staramy się prowadzić zdrowy tryb życia i unikać stresu. Pomocy można wówczas poszukać w aptece. Na rynku dostępne są sprawdzone leki na zmęczenie, które można kupić bez recepty. Preparaty roślinne i ziołowe potrafią zdziałać bardzo wiele, pod warunkiem że ich skład został odpowiednio dobrany do potrzeb. Dobre leki na przemęczenie powinny zawierać między innymi szereg witamin. Dla funkcjonowania układu nerwowego i wzmocnienia organizmu szczególne znaczenie mają witaminy z grupy B. Bardzo cennym składnikiem, jakie może zawierać lekarstwo na zmęczenie jest lecytyna. Wśród jej licznych właściwości warto wymienić między innymi zwiększanie wydolności i przyspieszanie regeneracji organizmu, korzystny wpływ na pamięć i koncentrację, a także wspieranie wchłaniania witamin.
Ciągłe zmęczenie i senność mogą również oznaczać, że organizm nie otrzymuje z pożywienia wszystkich niezbędnych składników. Te swoiste „leki na przemęczenie” warto zatem wprowadzić do codziennej diety. Jeśli brakuje nam energii w ciągu dnia, należy spożywać więcej węglowodanów, zwłaszcza złożonych, dostępnych w makaronie pełnoziarnistym lub kaszy, które pozwolą dłużej utrzymać korzystny efekt. Warto przejrzeć swój obecny jadłospis pod kątem obecności wszystkich witamin. Poczucie zmęczenia i brak siły mogą także oznaczać, że w organizmie brakuje odpowiedniej ilości magnezu, który jest niezbędny do efektywnej pracy mięśni. Pomocne będzie regularne nawadnianie organizmu, na przykład przy pomocy wody z sokiem cytrynowym. Kawę i napoje energetyzujące, które przynoszą jedynie krótkotrwały i złudny efekt można zastąpić na przykład wartościowymi koktajlami warzywnymi i owocowymi. Stanowią one zresztą świetne lekarstwo na wzmocnienie organizmu.
Paradoksalnie, uczucie zmęczenia bywa również spowodowane… niską aktywnością fizyczną. Po pierwsze, brak energii może być wynikiem niskiej wydolności organizmu, którą warto poprawić. Zdarza się również, że ciągłe zmęczenie to bardziej efekt stresu i wyczerpania psychicznego, niż problemu fizycznego. Wówczas również warto się rozruszać. Zamiast powtarzać „jestem ciągle zmęczona (lub zmęczony)” należy wziąć sprawy w swoje ręce! W jaki sporób? Wybrać ulubiony sport i uprawiać go regularnie. O samopoczucie zadbają wówczas wytwarzające się endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Współczesna kariera zawodowa bywa pełna wyrzeczeń. Stres, nadgodziny, brak czasu na relaks i przyjemności powodują ciągłe zmęczenie i senność. Chociaż ambicja jest cenną cechą, nie warto poświęcać dla pracy własnego zdrowia. Postaraj się znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dobry odpoczynek i czas na relaks pozwolą zresztą pokonać uczucie zmęczenia i osiągnąć wyższą wydajność!