Bezsenność – nie lekceważ problemów ze snem

Dlaczego sen jest taki ważny? 

Dla większości z nas sen jest błogim odpoczynkiem. To prawda, ponieważ relaksuje nasze ciało. Jednak to nie jest jedyna rola snu w naszym życiu. W nocy zachodzi wiele procesów niezbędnych dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Przede wszystkim podczas tej fizjologicznej utraty świadomości zachodzą procesy naprawcze w organizmie. Następuje regeneracja naszego układu odpornościowego, wydzielają się niektóre hormony, reguluje się gospodarka biochemiczna, wyrównuje rytm serca i ciśnienie krwi. Sen jest niezwykle istotny dla zdrowia psychicznego – spada napięcie po całym dniu, utrwalą się zapamiętane informacje, stymulowane są neurony oraz wraca poczucie zadowolenia po przespanej nocy.

 O ogromnym znaczeniu snu w naszym życiu świadczą negatywne następstwa jego braku, czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu II. Udowodniono również, że osoby, które cierpią na bezsenność częściej przybierają na wadze. Ponadto po nieprzespanej nocy możemy zauważyć większe wahania nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, mniejszą efektywność w nauce i pracy.

Rodzaje bezsenności 

Problem bezsenności staje się chorobą cywilizacyjną. Naukowcy wciąż zgłębiają temat przyczyn i następstw bezsenności. Wyróżniają rodzaje tego zaburzenia na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.

  • Bezsenność wewnątrzpochodna jest najtrudniejsza do pokonania. Wiąże się z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi. Najczęściej na bezsenność narażone są osoby cierpiące na nerwice i depresje.
  • Bezsenność zewnątrzpochodna wiąże się z higieną snu. Czasami zmiany w życiu, jak i złych nawyków pomagają zlikwidować problem. Sen może nam utrudnić niewygodne łóżko, zbyt wysoka temperatura w sypialni, migające diody urządzeń, hałas ulicy lub zbyt oświetlone pomieszczenie.

Problemy ze snem – przyczyny 

Oprócz przyczyn wewnątrzpochodnych, które można zniwelować z pomocą specjalisty oraz zewnątrzpochodnych, które wymagają od nas odpowiednich zmian w życiu, można wyróżnić bezsenność o podłożu chorobowym. Z czego wynika brak snu? Przyczyny bezsenności u dorosłych mogą mieć swoje źródło w schorzeniach takich jak:

  • Nadciśnienie tętnicze. Trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu w nocy może być spowodowane wzrostem ciśnienia tętniczego. Oprócz tego, gdy krew nie może swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne na skutek pojawienia się blaszek miażdżycowych, pojawiają się duszności, bóle i zawroty głowy.
  • Astma. Jest to przewlekła choroba płuc, która powoduje napady duszności. Mogą być bardziej nasilone w nocy, co bezpośrednio wiąże się z brakiem ciągłości snu i skróceniem do zaledwie paru godzin.
  • Niewydolność serca. W tym przypadku również pojawiają się duszności w nocy. A wszystko za sprawą lewokomorowej niewydolności serca. Chory często nie może znaleźć odpowiedniej pozycji do snu. Serce ma utrudnione zadanie z przepompowaniem krwi.
  • Nadczynność tarczycy. Do bezsenności prowadzi przyspieszony rytm serca, odczuwanie niepokoju, które może wynikać z podwyższonego poziomu hormonów tarczycy.
  • Stres i leki. Przykre sytuacje w życiu, codzienne napięcie i zdenerwowanie bardzo często są odpowiedzialne za problemy ze snem. Nadmiar stresu często prowadzi do chorób psychicznych i emocjonalnych i przyjmowania leków, w tym antydepresyjnych, które również mogą mieć wpływ na problemy z zasypianiem. Przyczyny bezsenności wiążą się również z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Jest to sprawa indywidualna, której należy zbadać podłoże.
  • Zespół niespokojnych nóg. To mimowolne ruchy nóg w ciągu nocy powodujące bezsenność. Przyczyny nie są do końca znane. Jedna z tez mówi o podłożu genetycznym problemu, inna o występujących chorobach takich jak cukrzyca, niedokrwistość, mocznica. Chorzy odczuwają wówczas krew buzującą w żyłach lub określają schorzenie jako mrowienie podskórne.

Czym jest chroniczna bezsenność? 

O ile krótkotrwała bezsenność nie musi negatywnie odbić się na stanie naszego zdrowia, o tyle chroniczna bezsenność może skutkować wciąż pogarszającym się stanem zdrowia. Ten rodzaj bezsenności może być spowodowany problemami psychicznymi, emocjonalnymi i fizycznymi. Przewlekła bezsenność trwa najczęściej powyżej miesiąca i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeżeli tylko od czasu do czasu mamy problemy z zasypianiem i budzeniem się w nocy wystarczą leki na sen bez recepty. Gdy istnieje podejrzenie, że bezsenność jest spowodowana groźnymi chorobami, należy rozpocząć bardziej radykalne leczenie.

Jakie jest lekarstwo na bezsenność

Bezsenność niezależnie od przyczyny można skutecznie wyleczyć na różne sposoby. Sporadyczne problemy ze snem można zniwelować za pomocą kilku sposobów. Należy powstrzymać się od drzemek w ciągu dnia, nie jeść obfitych posiłków wieczorem, unikać przed snem alkoholu, kawy i mocnej herbaty, najlepiej kłaść się spać pomiędzy 22:00 a 01:00 i wstawać zawsze o tej samej porze. Warto również stosować leki na sen bez recepty, dostępne w dobrych aptekach. Pomogą wyeliminować problem z zasypianiem i budzeniem się w nocy. Ważne, żeby były naturalnego pochodzenia z zawartością lecytyny i witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Te składniki są odpowiednie na występujące silne stany stresowe i nadpobudliwość, które mogą być przyczyną bezsenności. Naturalne lekarstwo na bezsenność pozwoli wzmocnić ciało i umysł, wyciszyć organizm, a także poprawić pamięć i koncentrację. Szczególnie po lecytynę i witaminy powinny sięgać osoby starsze.

Zobacz również