Co jeść, żeby poprawić naszą pamięć i koncentrację?

Leczenie pamięci poprzez dietę 

Ścisły związek pomiędzy zdolnościami intelektualnymi a dostarczaniem witamin i minerałów w codziennej diecie jest bezdyskusyjny. Nasze ciało potrzebuje składników odżywczych, aby funkcjonować bezawaryjnie. Mózg, tak jak samochód potrzebuje paliwa do działania. Ponadto odpowiednia dieta jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego przepływu krwi do mózgu.

Współcześnie produkty żywieniowe są bardzo niskiej jakości, zawierają mnóstwo konserwantów i dodatków chemicznych. Coraz częściej decydujemy się na żywność ekologiczną, jednak wiąże się to z większymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Faktem jest, że większość ludzi ma niedobory witaminy B12, która ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie mózgu. Podobnie deficyt witaminy D jest bardzo powszechny, co wiąże się z dużymi spadkami kondycjo umysłowej, pogorszenia pamięci i koncentracji. Duży deficyt tej witaminy może doprowadzić do depresji, demencji, osłabienia mięśni, a także choroby Alzheimera.

Bez odpowiedniego paliwa neurony będą słabo przewoziły impulsy nerwowe, a wydzielanie neuroprzekaźników spowolnione. Szybkość przyswajania i przetwarzania nowych informacji spada ze względu na braki odpowiednich aminokwasów. Jednak wprowadzając do diety różnorodne składniki odżywcze możemy w stosunkowo szybki sposób podnieść swoje zdolności intelektualne.

Które witaminy i minerały poprawiają pracę mózgu? 

Dzięki dostarczaniu w codziennej diecie witamin i minerałów neurotransmitery szybciej przekazują sygnały do mózgu. Wówczas szybciej kojarzymy fakty, możemy skupić się nad zadaniami i zapamiętać informacje. Jednak nie tylko większa sprawność umysłowa jest naturalną konsekwencją zdrowej diety, możemy także łatwiej zapanować nad naszymi emocjami i odzyskać witalność. Najlepsze źródło witamin i minerałów to:

Lecytyna – jest to mieszanina związków o charakterze tłuszczowym, z których najważniejsze są fosfolipidy. Nie bez powodu wymieniona jest na pierwszym miejscu w zestawieniu, ponieważ w znacznym stopniu poprawia pamięć i koncentrację. Efekty możemy zauważyć w krótkim czasie. Lecytyna jest najlepszym źródłem choliny, niezbędnej do powstania acetylocholiny, czyli jednego z neuroprzekaźników.

Witaminy z grupy B – wszystkie witaminy z grupy B przyczyniają się do zwiększenia sprawności umysłowej. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na witaminę B3 (inaczej PP) oraz witaminę B4 (cholina). Deficyt witaminy B3 powoduje między innymi problemy ze skupieniem uwagi, pamięcią, bezsennością, pogorszeniem nastroju. Osoby często spożywające alkohol i jedzące słodycze potrzebują dostarczenia witaminy B3 w dawce nawet 3 razy większej niż wynosi standardowa norma.

Magnez – usprawnia pracę szarych komórek oraz stabilizuje funkcje układu nerwowego. Poprawia pamięć i koncentrację. Warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, szczególnie na wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu.

Żelazo – jest nośnikiem tlenu, a jego deficyt może w znacznym stopniu upośledzić zdolność uczenia się i kojarzenia faktów.

Cynk – mimo, że w organizmie posiadamy jego śladowe ilości, to wpływa na takie czynniki jak lepsza koncentracja, skupienie uwagi, pamięć oraz witalność. 

Fosfor – nie tylko odpowiada za zdrowe i mocne kości, ale również jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jego deficyt może doprowadzić do zaburzeń świadomości, dezorientacji, porażenia, drgawek i nudności.

Kwas linolowy – odpowiada za dobrą koncentrację. Jego deficyt może powodować apatię, ciągłe zmęczenie, utratę pamięci, a nawet halucynacje.

Potas – jest odpowiedzialny za dobrą koncentrację. Dostarcza komórkom substancji odżywczych, bierze udział w dotlenianiu mózgu, a także poprawia zdolność myślenia.

Co poprawia koncentrację?

Lepsza koncentracja to nie zasługa zdolności intelektualnych, z którymi się rodzimy. Można ćwiczyć skupienie uwagi oraz przyjmować naturalne produkty, które działają zbawiennie na układ nerwowy. Dobrym pomysłem są również leki. Koncentracja oznacza pracę mózgu na wysokich obrotach, a w tym przypadku suplementy nie mają udowodnionego działania. Leczenie pamięci powinno się zacząć (oprócz diety) od przyjmowania preparatów, których działanie jest potwierdzone. Dobry lek wspomagający pamięć  z lecytyną i witaminami to połowa sukcesu, należy czerpać również źródła składników z pożywienia, takich jak np.:

  • Pieczywo pełnoziarniste
  • Orzechy
  • Otręby
  • Brązowy ryż
  • Siemię lniane
  • Dynia
  • Śliwki
  • Winogrona
  • Jajka
  • Mleko (świeże)
  • Borówki
  • Truskawki
  • Łosoś
  • Zielone warzywa
  • Jagody
  • Jabłka

Często myśląc o poprawie zdolności zapamiętywania i koncentracji pijemy większe ilości kawy. Kofeina rzeczywiście wpływa na działanie centralnego układu nerwowego, jednak jest to kredyt, który musimy spłacić. Co to oznacza? Pijąc kawę szybko możemy się pobudzić i zmusić umysł do wydajnego myślenia, jednak jest to efekt krótkotrwały, po którym następuje spadek energii. Sięgamy wówczas po kolejną kawę i koło się zamyka. Pijąc kilka filiżanek kawy dziennie możemy narazić się na bezsenność, drażliwość i odczuć działanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Lepiej sięgnąć po naturalne składniki, zawierające witaminy i minerały.

Zobacz również