Energia potrzebna od zaraz

Dojrzały organizm wymaga szczególnej troski i świadomego dokonywania codziennych wyborów. Oto sposoby na wzmocnienie ciała i umysłu, by jak najdłużej zachować sprawność i dobre samopoczucie.

Umiarkowany ruch

Aktywność fizyczna wzmacnia serce i płuca, zmniejsza ciśnienie oraz przyspiesza metabolizm. Dotlenia również wszystkie narządy, w tym mózg, przez co poprawia sprawność procesów poznawczych takich jak uwaga, pamięć i koncentracja. Jak pokazują badania naukowe, jest w stanie przeciwdziałać depresji lub zmniejszać jej objawy. 
Szczególnie polecamy: umiarkowany wysiłek aerobowy, czyli np. spacery, jazdę na rowerze, nordic walking lub pracę w ogródku. Dodatkowo pomogą ćwiczenia rozciągające, dbają o ruchomość stawów, i stabilizujące z wykorzystaniem sprzętu takiego jak piłki fitnessowe, berety rehabilitacyjne, bosu. Taki wysiłek wzmacnia mięśnie głębokie oraz poprawia postawę ciała.

Zrównoważona dieta

Powinna być bogata w substancje odżywcze, a uboga w puste kalorie. Ważne są antyoksydanty, czyli witaminy C i E (zapobiegają procesom utleniającym, przyspieszającym starzenie), witaminy z grupy B (wspomagają pamięć, zapobiegają degeneracji komórek nerwowych), lecytyna (hamuje rozwój demencji, obniża poziom cholesterolu), a także tłuszcze roślinne (wielo- i jednonienasycone) oraz węglowodany złożone.
Szczególnie polecamy: wszelkie warzywa i owoce w pełnej palecie kolorów, tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, oliwę z oliwek, kasze, płatki owsiane, orzechy, pestki dyni i słonecznika.

Dobre relacje i owocne interakcje

Psychologowie nie mają  wątpliwości – ludzie, którzy mają społeczne wsparcie, a więc dobre relacje w rodzinie i poza nią żyją dłużej i zdrowiej. Lepiej funkcjonuje ich ciało i umysł, szybciej wychodzą z kryzysów życiowych i bardzo dobrze radzą sobie z przeciwnościami losu.
Szczególnie polecamy: pielęgnowanie relacji z bliskimi oraz społeczną aktywność – by poczuć się dobrze, najlepiej komuś zaoferować swoją pomoc.

Dobroczynne preparaty

Żyjemy w epoce poszukiwania szybkich rozwiązań i choć nie na każdy życiowy problem, i nie na każdą dolegliwość, znajdzie się cudowna pigułka, nie oznacza to, że nie warto wzmocnić swojego organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z opracowanych przez naukowców produktów, które po dłuższym stosowaniu poprawią sprawność i samopoczucie. 
Szczególnie polecamy: leki znanych producentów, za którymi stoją laboratoria naukowe, solidne badania i udowodnione efekty. W dojrzałym wieku sprawdzają się preparaty, będące koktajlem łączącym kilka substancji o wzmacniającym działaniu.

Nauka nowych rzeczy

Podobnie jak mięśnie, mózg bez ciągłego pobudzania słabnie. Od niedawna wiadomo, że do końca życia, a nie tylko w młodości, mogą tworzyć się nowe połączenia między neuronami. Aby tak się działo, trzeba zachować ciekawość i otwartość na świat. Właśnie podejmując nieznane wyzwania, wymykając się rutynie, najbardziej stymulujemy neurony.
Szczególnie polecamy: naukę nowego języka obcego, grę w ping-ponga, gry komputerowe oraz tradycyjne rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i czytanie książek.

Niezbędny relaks

To najlepszy sposób na rozładowanie napięcia. Stres – co wiadomo od dawna – odbiera energię, obniża nastrój, odporność i zdolności umysłowe, takie jak pamięć i koncentracja. 
Szczególnie polecamy: ćwiczenia oddechowe (skupienie się na własnym, spokojnym, głębokim wdechu i wydechu ma wpływ na odczuwane stany psychiczne i fizyczne), jogę, tai-chi i medytację. Warto też słuchać muzyki, zwłaszcza tej klasycznej.

Zobacz również