Jak naturalnie leczyć miażdżycę?

Miażdżyca – przyczyny 

Na powstanie miażdżycy ma wpływ tryb naszego życia. Z biegiem lat postępują i często nie dają charakterystycznych objawów. Miażdżyca jako stan zapalny organizmu jest odpowiedzią na uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Odkładający się w naczyniach cholesterol prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych, które zmniejszają przepływ krwi w naczyniu. Miażdżyca tętnic zwęża naczynia, a powstający skrzep może je zupełnie zatkać. Przez rozwijającą się blaszkę miażdżycową krew nie może swobodnie przepływać, w konsekwencji prowadząc do zaburzeń metabolizmu tkanek.

Jak dochodzi do powstawania zmian miażdżycowych? Konieczne jest wystąpienie czynników zarówno od nas niezależnych, takich jak genetyka, jak i trybu życia, na który mamy wpływ. Do głównych czynników ryzyka możemy zaliczyć:

  • Występowanie miażdżycy w rodzinie – czynniki genetyczne determinują na przykład budowę ścian naczyń krwionośnych.
  • Wiek – proces znacznie przyspiesza u osób po 45 roku życia, szczególnie na miażdżyce narażeni są mężczyźni, zaś kobiety dopiero po menopauzie.
  • Wysokie stężenie cholesterolu całkowitego
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nadwaga i otyłość
  • Cukrzyca
  • Mała aktywność fizyczna
  • Palenie papierosów

Na niektóre czynniki mamy bezpośredni wpływ. Warto od razu zmienić złe  nawyki i tryb życia, by uniknąć poważnych następstw miażdżycy. Jakie niesie za sobą zagrożenia?

Miażdżyca – objawy  

Miażdżyca objawia się w różny sposób w zależności od umiejscowienia zakrzepu. Często w początkowej fazie nie daje żadnych objawów, dopiero nasilony stan może świadczyć o schorzeniu. Nieleczona miażdżyca tętnic szyjnych często prowadzi do udaru mózgu. Na powierzchni śródbłonka  naczyń krwionośnych tworzą się zakrzepy, które z fragmentami blaszki mogą się oderwać i popłynąć z prądem krwi do mózgu, zatykając  światło naczynia. Nie tylko w tak zaawansowanym stadium choroby pojawia się ryzyko udaru, ale również niewielkie przewężenie jest dla nas zagrożeniem.

Objawami miażdżycy tętnic szyjnych są niedowłady, zaburzenia widzenia, czucia oraz równowagi. Natomiast zmniejszenie dopływu krwi do serca daje bardzo charakterystyczne symptomy, takie jak ból w klatce piersiowej, który promieniuje do stawów barkowych i żuchwy. Pojawiają się również duszności oraz drętwienie kończyn górnych. W przypadku miażdżycy kończyn dolnych możemy odczuwać ból ud, łydek, stóp i dostrzec owrzodzenia na nogach. Bardzo często można zaobserwować bladą skórę kończyn.

Zagrożenia i leczenie miażdżycy tętnic 

Ze względu na postępujący proces wyniszczania śródbłonka oraz wysokie stężenie cholesterolu LDL, dochodzi do procesu zapalnego. Trwający kilkanaście czy kilkadziesiąt lat prowadzi do niszczenia wszystkich warstw tętnic. Najpoważniejsze konsekwencje niesie za sobą upośledzenie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych, mózgowych, a także w tętnicach doprowadzających krew do kończyn dolnych. 

Ograniczony przepływ krwi w naczyniach wieńcowych (przewlekłe niedokrwienie serca) daje o sobie znać w postaci bólu w klatce piersiowej najczęściej podczas wysiłku fizycznego. Na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej lub innego powodu zamknięcia naczynia wieńcowego, dochodzi do zawału serca. Miażdżyca serca jest bardzo częstą przyczyną zgonów.

Zwężenie tętnic szyjnych może być konsekwencją przejściowego napadu niedokrwiennego lub udaru mózgu. Leczenie miażdżycy mózgu w przypadku dużych zatorów polega na usunięciu ich operacyjnie poprzez np. poszerzenie tętnicy.

Natomiast przewlekłe niedokrwienia kończyn dolnych mogą powodować ból mięśni nóg. Gdy zmiany miażdżycowe są nasilone, w miejscu niedokrwionym może rozwinąć się martwica. Czasami proces miażdżycowy może dotyczyć kilku narządów jednocześnie. Leczenie miażdżycy nóg następuje objawowo, czyli poprzez środki farmakologiczne, które usprawniają przemiany tłuszczów, rozszerzają światła zwężonych naczyń oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Należy jednak pamiętać o naturalnych środkach leczenia miażdżycy tętnic. Jest to oczywiście zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna (chodzenie, bieganie, rower, fitness, pływanie), kontrolowane  spożycie  alkoholu i rzucenie papierosów, zrzucenie zbędnych kilogramów oraz regularne badania na cholesterol.

Profilaktyka, czyli co zrobić, aby zapobiec miażdżycy 

Profilaktykę najlepiej zacząć od kuchni, czyli spożywać określone produkty, które mają dobroczynny wpływ na tętnice i pomogą zapobiec takim schorzeniom jak miażdżyca. Dieta antymiażdżycowa powinna się opierać na następujących produktach:

Czosnek – to produkt numer 1, który doskonale udrażnia żyły oraz obniża cholesterol. Ponadto jest odpowiedzialny za ogólny stan zdrowia. Działa przeciwbakteryjnie i zwalcza wirusy dzięki antyoksydantom, wzmacnia układ odpornościowy, przeczyszcza żyły i tętnice, a także unieszkodliwia wolne rodniki.

Owies – główny składnik zdrowego śniadania. Owsianka słynie z wysokiej zawartości błonnika. Znacznie redukuje problemy sercowe, uniemożliwiają cholesterolowi osadzanie się na ścianach tętnic i żył.

Kurkuma – słynie z wielu właściwości zdrowotnych i powinna zostać wprowadzona jako stały element diety. Wpływa bardzo korzystnie na pracę serca, chroni żyły i zapobiega zatorom.

Oliwa z oliwek – zawiera kwasy tłuszczowe, które są niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia. Należy spożywać ją na zimno, dodając o sałatek i warzyw. Dzięki niej możemy obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co jest główną przyczyną miażdżycy.

Awokado – to owoc, który na dobre zagościł w naszym menu. Podobnie jak oliwa z oliwek zawiera dużo korzystnych kwasów tłuszczowych, które są zdolne obniżać cholesterol we krwi.

Szpinak – zawiera dużo witaminy C i A, które przyczyniają się do drożności żył. Polecany jest jako element każdej diety, ponieważ jest niskokaloryczny i dostarcza duże ilości energii.

Pomidory – to niezwykle wszechstronne warzywa, które możemy jeść na zimo, jak i ciepło, w postaci grillowanych lub pieczonych dań. Znany jest z dużej zawartości likopenu, który chroni żyły, zapobiegając osadzaniu się cholesterolu. Ponadto pomidory dostarczają niezbędne antyoksydanty.

Jabłka – zawierają pektyny, które regulują poziom cholesterolu we krwi. Ponadto są doskonałym źródłem flawonoidów, które mają dobroczynny wpływ na układ krążenia.

Ryby – są znakomitym źródłem kwasów omega 3, które dbają o nasze tętnice i żyły. Zapobiegają chorobom układu krwionośnego. Warto więc włączyć do diety tuńczyka, łososia, makrelę, sardynki i śledzie.

Zobacz również