Jak pokonać stres? Ćwiczenia relaksacyjne

Długotrwały stres a choroby

Do czego doprowadza stres? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszyscy przeżywamy go indywidualnie. Jednak przede wszystkim odczuwanie stresu wiąże się ze stanem pobudzenia organizmu, będącym reakcją na bodźce zewnętrzne. Jest to reakcja hormonalna. Hormony nadnerczy przyspieszają nasze tętno, niekiedy również podnosząc ciśnienie krwi, powodując chwilowe duszności. Podobnie działa adrenalina. Pobudzenie potrafi działać na nas pozytywnie, jednak przewlekły stres prowadzi najpierw do stanu wyczerpania nerwowego, który sam w sobie nie jest przyjemny, a może stanowić tylko początek poważniejszych dolegliwości.

Typowo psychiczne skutki stresu, takie jak nerwica, czy depresja to bardzo poważne dolegliwości, ale na nich nie kończą się zagrożenia. Ciągły stres jest niebezpieczny dla naszego układu krążenia. Ogromna dawka adrenaliny potrafi spowodować symptomy niemal identyczne do zawału serca, co odzwierciedlają między innymi wyniki badań EKG. Ponadto stres zdecydowanie osłabia układ odpornościowy. Przeziębienia i stany zapalne to najłagodniejsze schorzenia, na jakie jesteśmy wówczas narażeni. Te poważniejsze to między innymi cukrzyca typu 1, choroby autoimmunologiczne, zapalenie stawów, czy też jelita grubego.

Ćwiczenia relaksacyjne jako lek na stres

Osoby narażone na ciągły stres nie powinny lekceważyć jego objawów. Jeśli nie możemy nad nim zapanować warto zastosować sprawdzony lek na nerwy i stres, ale liczy się również codzienna praca. Wiele zdziałamy dzięki aktywnościom sportowym, odpowiedniej diecie i próbom eliminacji czynników stresogennych. Bardzo pomocną receptą na nadmierny stres bywają również ćwiczenia relaksacyjne, które warto stosować obok zajmowania się własnym hobby i zwykłego odpoczynku. Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych technik.

Praca nad spokojnym oddechem

Pierwsza dotyczy szybkiego zapanowania nad sytuacją stresową, na przykład w pracy, gdzie nie możemy pozwolić sobie na dłuższy relaks. Wiele osób potrafi skutecznie się uspokoić, gdy tylko jest w stanie kontrolować swój oddech w taki sposób, by stał się spokojny i równomierny. Na jakość oddechu w dużym stopniu wpływają mięśnie barków. Gdy są one spięte nasz oddech staje się płytki i niespokojny. Aby go poprawić, najlepiej ustawić się wyprostowanej pozycji rozluźniając ręce. Następnie należy kilkukrotnie podnieść ręce do góry równolegle do szyi oddychając rytmicznie przez nos. Po kilkunastu powtórzeniach takiego ćwiczenia dobrze jest obrócić ręce do przodu, a następnie kilkukrotnie do tyłu.

Za nasz nierówny oddech i podenerwowanie często odpowiedzialne są również mięśnie szyi. Je również możemy rozluźnić. W tym celu należy wygodnie usiąść, bądź stanąć w wyprostowanej pozycji. Mięśnie szyi i szczękę powinno się wówczas maksymalnie rozluźnić. Gdy uda nam się nieco uspokoić oddech, czas na ruchy głową w taki sposób, aby kreślić w powietrzu nosem eliptyczne kształty przypominające symbol nieskończoności. Najpierw kręcimy głową w lewo, a następnie w prawo. Oba ćwiczenia przynoszą sporą ulgę, a aby je wykonać wystarczy najwyżej 5 minut, czyli typowa cogodzinna przerwa przysługująca osobom, które pracują przy komputerze.

Ćwiczenia przy komputerze – lek na nerwy i stres dla osób pracujących w biurze

Z punktu widzenia osób pracujących na co dzień przy komputerze z pewnością stresogennym czynnikiem jest to, co dostrzegają na ekranie monitora, szczególnie, że przy okazji jego światło ma bardzo negatywny wpływ na wzrok. Oprócz systematycznych przerw i wygodnego fotela, warto również zadbać o techniki relaksacyjne dla oczu. Aby pracować efektywniej i mniej stresować się obowiązkami musimy przecież dysponować perfekcyjnym wzrokiem.

Dlatego, gdy tylko oczy zrobią się zmęczone, warto na pewien czas zakryć je dłońmi zapewniając odpoczynek. Oprócz tego powinniśmy robić sobie obowiązkową przerwę na swobodne mruganie powiekami, podczas której nie spoglądamy w ekran, lecz martwy punkt w przestrzeni. Oczom należy się również gimnastyka. Dlatego odrywając wzrok od monitora powinniśmy kręcić nimi koliste ruchy w obie strony. Może nie jest to stuprocentowy lek na nerwy i stres, zwłaszcza gdy chodzi o długotrwały stres, ale w konkretnych chwilach przynosi znaczną ulgę. Relaksując się w pracy musimy pamiętać, aby chwilowo zapomnieć o obowiązkach. Pięć minut relaksu sprawi, że w ciągu następnej godziny i tak wykonamy je szybciej.

Domowy relaks dla całego ciała

Ostatnia propozycja dotyczy regularnych ćwiczeń we własnym domu, które pomogą zapanować nad fizycznymi skutkami długotrwałego stresu, zwłaszcza napięciem mięśni. Aby wykonać relaksację należy wygodnie położyć się na łóżku z głową na poduszce i zamknąć oczy. Ręce powinny być ułożone przy tym równolegle do ciała. Następnie przychodzi chwila wyciszenia, w której staramy się maksymalnie zapanować nad oddechem, by stał się spokojny i równomierny.

Gdy już to osiągniemy, należy skupiać swoją uwagę na kolejnych częściach ciała, zaczynając od stóp, albo od góry – szyi lub języka. Nie warto się spieszyć, każda z części ciała zasługuje na dłuższą atencję, a w czasie wykonywania ćwiczenia nie należy wybiegać myślami poza nią. Ćwiczenie można powtórzyć kilkukrotnie, a gdy poczujemy rozluźnienie, powoli otwieramy oczy i wracamy ze spokojem do codzienności, wykonując kolejny krok w walce z nerwami i stresem.

Zobacz również