Jak poprawić pamięć i koncentrację? 5 skutecznych sposobów

 

  1. Dotleniaj mózg 

Być może większość z nas zaobserwowała, że w dusznych pomieszczeniach czujemy się senni i nie możemy skupić się na zadaniach. Nic dziwnego, aby mózg mógł wydajniej pracować należy mu dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Należy więc zadbać o codzienny spacer niezależnie od pogodny, aby nasz umysł lepiej pracował. Bardzo cenna jest regularna aktywność fizyczna, w miarę możliwości w parku lub lesie, z dala od spalin samochodów. Ćwiczenia fizyczne, takie jak jogging, jazda na rowerze, joga, sztuki walki, fitness poprawiają krążenie krwi, która dostarcza odpowiednią porcję tlenu do mózgu. Dzięki temu będzie mógł on wydajniej pracować. Poprawi się zdolność do przechowywania i przetwarzania informacji.

Niedotlenienie mózgu może również wynikać z nieprawidłowego sposobu oddychania. Jest to oczywiście dla nas naturalny proces, nad którym nie zastanawiamy się. Okazuje się, że zbyt płytki oddech nie pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do mózgu. Z drugiej strony zbyt głęboki utrudnia przyswajanie tlenu na poziomie komórkowym. Jaki jest złoty środek? Najlepiej oddychać przeponą. Należy nabrać powoli powietrze nosem, aby brzuch zrobił się jak balon, a następnie powili wypuścić. Większość z nas próbuje głęboko oddychać wypełniając powietrzem klatkę piersiową, jednak warto nauczyć się wykonywać tę czynność przeponą.

  1. Dieta – skuteczny sposób na wzmocnienie pamięci

Niebagatelne znaczenie w celu utrzymania dobrej pamięci i koncentracji jest dieta bogata w substancje odżywcze, które stanowią paliwo dla mózgu. Dostarczane pożywienie stymuluje pracę neuroprzekaźników, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi (neuronami). Myślenie, zdolność koncentracji, przyswajanie nowej wiedzy jest możliwe dzięki impulsom nerwowym.

Mózg wymaga stałego dopływu energii z pożywienia, bogatego w witaminy i minerały. Jednymi z najważniejszych są witaminy z grupy B, szczególnie witamina B1, której niedobór powoduje uszkodzenie komórek nerwowych. Witamina B6 również jest niezwykle potrzebna do sprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Natomiast witamina PP jest odpowiedzialna za procesy zapamiętywania i koncentracji. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu ryby, drób, jajka, mleko, drożdże, zboża, fasolę, orzechy, winogrona oraz warzywa takie jak szpinak, kalafior, marchew, kapusta, ziemniaki, zielony groszek.

  1. Lecytyna sojowa i jej wpływ na pamięć 

Czy istnieje lek poprawiający pamięć? Okazuje się, że jedną z najlepszych substancji, wpływających na pracę mózgu jest lecytyna sojowa. Niestety występuje w bardzo małych ilościach w naturalnych produktach spożywczych, dlatego warto przyjmować preparaty z jej zawartością kupione w aptece. Taki lek na pamięć dla starszych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Z wiekiem następuje obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Jest to naturalny proces, ale warto go spowolnić. Jednak nie tylko seniorzy chętnie wspomagają się lecytyną, ale również studenci i osoby pracujące umysłowo. Czy warto przyjmować suplementy na pamięć i koncentrację? Lek będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na jego udowodnione działanie. Zwykłe suplementy kupione w drogerii nie mogą poszczycić się pozytywnym, widocznym wpływem na wzmocnienie koncentracji i procesów myślowych.

  1. Zdrowy sen na wzmocnienie pamięci i koncentracji 

Odpowiednia ilość snu w ciągu doby jest najlepszym lekiem na pamięć i koncentrację. Regeneracja mózgu w nocy jest niezbędna dla zachowania zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Gdy jesteśmy niewyspani, nie możemy zasnąć, wybudzamy się w nocy, mózg kolejnego dnia nie będzie sprawnie funkcjonował. Regeneracja organizmu poprzez sen wzmacnia połączenia między komórkami nerwowymi, czyli neuronami. Ponadto pozwala segregować nowe informacje zdobyte w ciągu dnia, odpręża przeciążony organizm. Nieprzerwany sen pozwala na przesuniecie tymczasowych wspomnień do obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć długoterminową.

Zbyt krótki sen trwający mniej niż 5 godzin może wpłynąć na poziom koncentracji. Każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące przespanych liczby godzin, jednak większość z nas potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Nie tylko długość nocnego odpoczynku ma duże znaczenie dla pamięci i koncentracji w ciągu dnia, ale również jego głębokość. Przerywany sen, który zdarza się coraz częściej może wpłynąć na podstawowe umiejętności, takie jak podejmowanie optymalnych decyzji, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów czy umiejętności krytycznego myślenia.

  1. Ćwiczenia umysłu na problemy z koncentracją 

Jeżeli nasz umysł nie będzie poddawany systematycznemu wysiłkowi, zacznie odmawiać posłuszeństwa. Regularny trening pozwoli utrzymać go w dobrej formie przez długi czas. Zapamiętywanie to proces, który wymaga skupienia i spokoju. Niestety wiele zadań próbujemy wykonywać jednocześnie. Jest to tylko pozorna oszczędność czasu, ponieważ czynnościom towarzyszy zwykle więcej błędów. Warto ustalić sobie grafik poszczególnych czynności – najpierw pracujemy nad pilnymi rzeczami, następnie robimy sobie przerwę na świeżym powietrzu, a w dalszej kolejności wyznaczamy krok po kroku kolejne zadania. W wolnym czasie starajmy się nie robić wszystkiego naraz, np. czytać książki, zaglądając do telefonu, robiąc obiad, oglądać film. Niestety taka wielozadaniowość osłabia umiejętność skupienia uwagi.

Istnieją techniki, które poprawią takie procesy jak koncentracja. Ćwiczenia utrzymają mózg w bardzo dobrej kondycji. Jednym z przyjemniejszych jest czytanie, ponieważ bardzo angażuje i stymuluje aktywności mózgu. Ponadto pobudza wyobraźnię i doskonale trenuje pamięć. Równie przyjemne są zabawy, takie jak gra w szachy, karty, gry strategiczne, a także rozwiązywanie krzyżówek. Innym sposobem może być nauka numerów telefonów na pamięć lub dowolnego ciągu liczb. Bardzo lubianą, nie tylko przez młodzież jest gra w zapamiętywanie słów – każda osoba powtarza wypowiedziane słowo przez przedmówce, dodając kolejne.

Zobacz również