Zmęczenie jest naturalnym stanem, który od czasu do czasu w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego dotyka naszego organizmu. Staje się problemem, gdy bez wyraźnych przyczyn odczuwamy je regularnie lub permanentnie. Codzienne zmęczenie po pracy? Uczucie senności w ciągu dnia, gdy powinniśmy wykazywać najwyższą aktywność? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Niektóre z nich mają podłoże chorobowe, więc gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zmęczeniem, należy udać się lekarza. Często przyczyny mają jednak dość prozaiczne podłoże, z którego nie zdajemy sobie sprawy i drobne zmiany w naszym życiu wystarczą, by przywrócić organizmowi zdolność do pełnej regeneracji. Dziś przedstawiamy uniwersalne domowe sposoby, jak walczyć ze zmęczeniem i odzyskać naturalny rytm życia.
Chociaż diagnoza może wydawać się banalna najlepszą metodą walki z sennością w ciągu dnia jest odpowiedni sen w nocy. Nie zawsze pamiętamy zarówno o odpowiedniej ilości, jak również jakości snu w ciągu doby. Każdy z nas ma nieco inaczej zaprogramowany organizm oraz odmienne potrzeby związane ze snem, jednak powinniśmy dążyć do zaspokojenia owych potrzeb za wszelką cenę.
Idealny model to sen w ciągu nocy, które trwa około 8 godzin i nie jest niczym przerywany. Wieczorne, bądź popołudniowe drzemki nie rozwiązują naszego problemu. Aby zapewnić sobie optymalne warunki do spania musimy oczywiście zarezerwować na nie odpowiednią ilość czasu w ciągu doby, dlatego nie warto kłaść się do łóżka zbyt późno.
Na komfort naszego snu bardzo duży wpływ mają również warunki zewnętrzne: światło, dźwięk, temperatura i powietrze. Zanim udamy się na spoczynek warto dokładnie wywietrzyć sypialnię, aby zapewnić sobie dostęp odpowiedniej ilości tlenu. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 19 stopni. W takich okolicznościach śnimy najlepiej.
Na komfort naszego snu negatywnie wpływa intensywne światło. Ostatnie chwile przed zaśnięciem warto spędzić zatem przy stłumionym, delikatnym świetle lampki, rezygnując jednocześnie z telewizji i komputera na rzecz książki. W ostatniej godzinie przed zaśnięciem korzystne będzie również ograniczenie wszelkich aktywności, również umysłowych. Wysiłek pobudza nasz organizm, a pobudzenie nie wpływa korzystnie na zdolność do szybkiego zasypiania.
Odczuwając zmęczenie często sztucznie pobudzamy swój organizm poprzez stosowanie używek. Jednak postępując w ten sposób musimy pamiętać, że to swego rodzaju odroczenie wyroku. Najlepszym przykładem jest kawa. Chociaż po spożyciu kofeiny czujemy przypływ energii na przykład w godzinach aktywności zawodowej, ponadnormatywne zmęczenie po pracy może być właśnie efektem wcześniejszego spożywanie dużej ilości kawy. Jedna lub dwie dzienne nikomu nie zaszkodzą, natomiast nadużywanie kofeiny miewa bardzo niekorzystne skutki dla naszego organizmu i aktywności.
Podobny efekt występuje na skutek regularnego picia coca-coli, palenia tytoniu, jak również spożywania napojów energetycznych. Jeżeli już nie możemy się bez nich obejść, należy przynajmniej ograniczyć wspomniane używki do rozsądnych ilości. Opłakane skutki dla naszego organizmu ma nadmierne spożycie alkoholu. Jeżeli w piątkowy lub sobotni wieczór przesadzimy pod tym względem, kolejny dzień nie wystarczy na regenerację. Skutki zakrapianej imprezy możemy bowiem odczuwać w kolejnych dniach tygodnia, skoro w weekend nie zapewniliśmy swojemu organizmowi należytego odpoczynku.
Zmęczenie i senność bywają również skutkiem nieodpowiedniej diety. Wydolność naszego organizmu nie zależy bowiem wyłącznie od liczby spożywanych kalorii. Często osoby, które jedzą dużo, odczuwają zmęczenie po pracy w znacznie wyższym stopniu, niż osoby stosujące skromną, ale zbilansowaną dietę.
Należy przede wszystkim zadbać o równowagę pomiędzy spożywanymi węglowodanami, białkiem i tłuszczami. Wszystkie są również ważne dla zachowania prawidłowej gospodarki energetycznej i zdolności do regeneracji naszego organizmu. A spożywanie posiłków w pracy sprzyja jedzeniu niskiej jakości produktów. Efektem są niepotrzebne i bezwartościowe kalorie, które odkładają się w naszym organizmie oraz permanentne zmęczenie. Pokarm warto przygotowywać dzień wcześniej w domu, zaś aby poznać dokładnie zapotrzebowanie swojego organizmu na poszczególne składniki diety i mikroelementy, warto skonsultować się z dietetykiem.
Jak walczyć ze zmęczeniem przy pomocy aktywności fizycznej? Chociaż oba elementy wydają się być ze sobą sprzeczne, wcale tak nie jest. Zmęczenie może oznaczać, że nasz organizm nie jest przyzwyczajony do regularnego podejmowania wysiłku. Błędem będzie oczywiście przeciążanie zmęczonego organizmu, jednak codzienne spacery, wycieczki rowerowe, czy nawet krótki jogging z łatwością przyniosą naszemu ciału wiele korzyści. Jedną z nich jest poprawa wydolności, inną odpowiednie dotlenienie, zwłaszcza po wielu godzinach spędzonych w biurze.
Po wysiłku warto postawić natomiast na relaks. Może nim być masaż lub gorąca kąpiel. Po tak spędzonym dniu sen będzie z pewnością błogi, spokojny i regularny, a nasz organizm z czasem nauczy się regenerować przed kolejnym dniem pełnym wyzwań.