Jakie mogą być przyczyny ciągłego zmęczenia?

Każdemu z nas mogą się przydarzyć chwilowe spadki energii. Szczególnie w okresie tzw. przesilenia na wiosnę i jesień. Jest to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ zmieniają się pory roku i pogoda za oknem. Wówczas możemy odczuwać zmęczenie, niewyspanie i mały zapał do codziennych obowiązków. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy spadek energii zaczyna mieć przewlekły charakter. Koniecznością jest wtedy określenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Stres, nadmiar kofeiny, a może choroba? Warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Zespół chronicznego zmęczenia

Syndrom chronicznego zmęczenia zalicza się do chorób cywilizacyjnych, obok depresji, otyłości, zawału serca czy pracoholizmu jest najczęściej spotykaną jednostką chorobową związaną z szybkim stylem życia, presją czasu czy pogonią za karierą. Często objawy są bagatelizowane, jednak mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia! Na chroniczne zmęczenie najbardziej narażone są kobiety, które czują presję związaną z pogodzeniem życia zawodowego i macierzyństwem.

Należy szczególnie zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy takie, jak permanentne uczucie zmęczenia utrzymujące się ponad pół roku, senność, wypalenie emocjonalne, drażliwość, gniew, irytację, problemy z koncentracją, spadek libido, niepokój, czy też brak energii do działania. Jeżeli zaobserwujemy u siebie większość z typowych objawów, warto zwrócić się do specjalisty, który najczęściej doradza psychoterapię, leczenie farmakologiczne, czy większą aktywność fizyczną. Niestety nie istnieje jeden cudowny lek na tę dolegliwość. Należy po prostu zmienić styl życia.

Bezdech senny

Brak energii nawet po długim śnie, bóle głowy, nasilona senność w ciągu dnia, nadmierna drażliwość, trudności z koncentracją – brzmi znajomo? Takie są dzienne objawy bezdechu sennego, który czasami uniemożliwia nam prawidłowe działanie podczas codziennych obowiązków. Towarzyszy najczęściej osobom chrapiącym w nocy. Zaburzenie polega na zaprzestaniu oddychania na 10, a nawet 20 sekund. U chorych dochodzi do zapadania  języka, a przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest słabszy, albo zupełnie ustaje.

Objawy nocne przeważnie sprowadzają się do głośnego nieregularnego chrapania, nagłego wybudzenia ze snu, przyspieszonego oddechu i tętna, nadmiernej potliwości, problemów z ponownym zaśnięciem. Niestety sami nie jesteśmy w stanie zaobserwować charakterystycznych oznak bezdechu sennego i musi nam w tym pomóc osoba, która śpi obok. Jeżeli istnieje takie podejrzenie, warto udać się do lekarza, który będzie mógł określić przyczyny bezdechu sennego. Najczęściej przyczyną jest nadwaga, przerośnięte migdałki, skrzywiona przegroda nosa, czy obecność polipów.

Niedoczynność tarczycy

Możliwym powodem zmęczenia w ciągu dnia może być choroba autoimmunologiczna – Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. Układ immunologiczny chorej osoby normalnie nastawiony na zwalczanie bakterii jest rozregulowany i zaczyna atakować własne komórki. W zależności od tego, jakie tkanki i narządy ulegają autoagresji, mamy do czynienia z różnymi zespołami objawów. Bardzo często są mylone z innymi chorobami (np. depresją). Wówczas czujemy się ciągle zmęczeni, jesteśmy rozstrojeni psychicznie, czujemy osłabienie i stały chłód. Ale to nie wszystko, charakterystycznymi objawami może być suchość skóry, wypadanie włosów, nieuzasadnione tycie, zmienność nastrojów i senność.

Choroba Hashimoto jest przewlekłą chorobą ogólnoustrojową, która również nie musi dawać konkretnych objawów, więc chora osoba może żyć przez dłuższy czas w nieświadomości. Z czasem zmieniona zapalnie tarczyca może się powiększać, tworząc wole. Dlatego tak ważne jest regularne badanie poziomu TSH, czyli hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy. Podwyższony poziom świadczy o jej niedoczynności.

Anemia

Ciągłe zmęczenie może wynikać z niedoboru hemoglobiny, czyli białka bogatego w żelazo, które przenosi tlen z płuc do innych części ciała. Właśnie z powodu niedotlenienia tkanek i narządów pojawia się ciągły brak energii. Niedokrwistość, czyli anemia jest leczona ze względu na przyczynę występowania, a przyczyn może być dużo. Jeżeli u jej podstaw leży niedobór żelaza należy wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty bogate w ten pierwiastek, czyli brokuły, szpinak, natka pietruszki, czerwone mięso i warzywa strączkowe, bądź jeśli lekarz zaleci, również preparaty żelaza.

Anemię mogą powodować również choroby nerek, które produkują specyficzny hormon zwany erytropoetyną, która jest odpowiedzialna za produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. W przewlekłej niewydolności nerek zazwyczaj dochodzi do zmniejszenia wydzielania tego hormonu. Wówczas mogą pojawiać się zawroty głowy, zasłabnięcia, problemy z oddychaniem, ciągłe zmęczenie. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola lekarska w celu zbadania poziomu hemoglobiny.

Dowiedz się więcej: https://vitabuerlecithin.pl/lek-na-wzmocnienie-organizmu/

Zobacz również