Kołatanie serca na tle nerwowym

Kołatanie serca na tle nerwowym można opisać jako zdecydowanie szybsze niż w normalnych warunkach uderzenia tego najważniejszego w naszym organizmie mięśnia. Osoba chorująca na nerwicę serca – bo tak poprawnie określa się tę jednostkę chorobową w nomenklaturze medycznej, ma uczucie jakby niemal się dusiła, nie mogła złapać oddechu. Wystąpienie takich objawów powoduje u większości osób silny strach o własne zdrowie i życie. Bojąc się tego, co się dzieje z naszym organizmem jeszcze bardziej prowokujemy symptomy, które w danej sytuacji odczuwamy, gdyż wynikają one z naszej psychiki.

Nerwica serca jest jedną z szerzej opisywanych w dzisiejszych czasach chorób cywilizacyjnych. Warunkują ją między innymi stres, tempo i styl życia. U niektórych osób podłoże takich dolegliwości okazuje się spoczywać w doświadczeniach wieku dziecięcego. Jednocześnie jest to choroba psychosomatyczna, czyli taka jednostka, która łączy w sobie nasze emocje i odczucia psychiczne z dolegliwościami ze strony ciała.

Objawy nerwicy serca i diagnostyka

Symptomy jakie pojawiają się w nerwicy serca mogą być bardzo niepokojące, wiele z nich w pierwszej kolejności może nasuwać skojarzenie z chorobami dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego. Kołatanie serca, jego nierównomierna lub zbyt szybka praca to z pewnością pierwsze co zaobserwujemy. Jednocześnie występują duszności i bóle w klatce piersiowej oraz dyskomfort (kłucie, ucisk, gniecenie). Powszechne jest również występowanie lęku oraz silnego niepokoju – również o własne życie. W przypadkach o dużym nasileniu choremu wydaje się, że właśnie dostaje zawału lub umiera.

Wielu pacjentów wskazuje dodatkowo takie objawy jak drżenie ciała, wzmożone pocenie się, odczuwalne zmiany na skórze – raz jest blady, raz się czerwieni. Gdy rozpoczyna się atak silnego kołatania serca, chory odczuwa mocne zawroty głowy, ma podwyższone ciśnienie oraz jest przekonany, że za chwile zemdleje.

Objawy związane z nerwicą serca mogą występować zarówno w silnie stresowych sytuacjach i być sprzężone z atakami paniki, jednak powszechne jest również ich pojawianie się zupełnie niespodziewanie. Pacjent wykonuje zwykłe, codzienne czynności lub leży w łóżku i próbuje zasnąć, bądź nawet śpi i atak budzi go w nocy.

Jeśli chodzi o diagnostykę schorzenia to większość chorych z obawy, że cierpią na poważne schorzenie serca swoje pierwsze kroki kieruje do lekarza ogólnego. Wówczas przeprowadzane są szczegółowe badania, które sprawdzają funkcjonowanie mięśnia sercowego i całego układu krążenia (w tym EKG i komplet badań laboratoryjnych). Jeśli nic nie wykazują, przyczyną opisanych dolegliwości może być rzeczona nerwica serca. Wówczas zaleca się odbycie wizyty u lekarza psychiatry, który po potwierdzeniu przypuszczeń ma możliwość zapisania odpowiednich leków na nerwy, które zniwelują zaburzenia nerwicowe i poprawią komfort życia chorego.

Zalecenia lecznicze przy nerwowym kołataniu serca

Jako, że za główny czynnik wywołujący nerwicę serca uznaje się stres to pacjentom zaleca się dążenie do maksymalnego jego ograniczenia w swoim życiu. Z pewnością jednak wiele osób uzna to za coś niemożliwego. Wówczas rekomenduje się znalezienie dla siebie najlepszych rozwiązań łagodzących stres i napięcie oraz rozładowujących negatywne emocje.

Silnie wskazany jest regularny wysiłek fizyczny. Pozwala on na odreagowanie i uzyskanie lepszego samopoczucia, które może pomóc uniknąć ataków kołatania serca. Jeśli dopiero rozpoczynamy to powinniśmy zachować umiarkowane tempo, gdyż nadmierne forsowanie organizmu może doprowadzić do pogłębienia dolegliwości. Świetne rezultaty osiągane są z zastosowaniem treningów uspokajających, w których łączy się ćwiczenia oddechowe z rozciąganiem.

Oprócz tego pacjent powinien zadbać o swoje codzienne nawyki. Stałe pory i ta sama długość snu każdego dnia (7-8 godz.). Zaleca się również ograniczenie, a najlepiej całkowitą rezygnację z używek takich jak kawa, tytoń czy alkohol. Nie bez znaczenia pozostaje również odżywanie – stałe pory posiłków, unikanie szybkiego jedzenia na mieście czy nadmiaru cukru to również zalecenia terapeutyczne.

Lęk związany z nerwicą serca może być bardzo głęboko zakorzeniony w psychice. Powyższe wskazówki bywają pomocne na co dzień, dodatkowo lekarz psychiatra, który postawi diagnozę ma możliwość zapisania leków o działaniu antydepresyjnym lub uspokajającym. Jednak w przypadku tego schorzenia pacjent powinien sobie uświadomić, ze same medykamenty i zmiana higieny życia nie doprowadzą do wyleczenia przyczyn choroby, które znajdują się w zakamarkach naszej pamięci i możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, co wywołują.

Tak więc za jedną z ważniejszych metod leczenia nerwicy serca uznaje się profesjonalnie prowadzoną psychoterapię. Zadaniem specjalisty będzie wsparcie chorego w zrozumieniu i samodzielnym określeniu przyczyn choroby, które znajdują się głęboko w psychice oraz pomoc w zmianie podejścia do odczuwanych objawów.

Zobacz również