Często problemy ze snem są odpowiedzią organizmu na trudną sytuację życiową. Ciągły stres, kłopoty w pracy czy w domu, zła sytuacja finansowa mogą być podłożem do zaburzeń snu. Niekiedy przyczyną bezsenności są schorzenia takie jak reumatyzm, cukrzyca, nadczynność tarczycy. Jednak przeważają aspekty psychiczno-emocjonalne, jako wynik nerwicy lub depresji.
Niestety przedłużający się stres, brak odpowiedniej regeneracji w nocy oraz złe odżywianie mogą przerodzić się w nadciśnienie tętnicze lub chorobę wrzodową żołądka. Do tego nadmierna konsumpcja kawy i mocnej herbaty, alkoholu i palenie papierosów pogarszają nasz stan. Brak odpowiedniej ilości snu niezależnie od jego przyczyn wpływa niekorzystnie na pamięć, koncentrację, kondycję psychiczną i fizyczną, wygląd i ogólne samopoczucie. Szczególnie chroniczna bezsenność może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Jak radzić sobie z bezsennością?
Zdarza się, że przed snem korzystamy z komputera i telefonu, jednak lepszym rozwiązaniem jest poczytanie książki albo gazety. Dlaczego? Monitory emitują niebieskie światło, przez które organizm produkuje mniej melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego. Warto zrezygnować na dwie godziny przed snem z przyrządów elektronicznych, a jak już musimy posiedzieć przy komputerze, korzystajmy z opcji przyciemniania ekranu. Należy również unikać alkoholu i oczywiście kawy przed pójściem spać, a kilkanaście minut przed planowanym snem dobrze wywietrzyć sypialnię.
Jeżeli codziennie jemy w łóżku, oglądamy telewizję, pracujemy na komputerze to okazuje się, że jest to mebel uniwersalny. Jednak należy zadbać, aby łóżko kojarzyło się tylko ze snem. Ważne, aby stworzyć sobie pewien rytuał. Przychodząc do domu po pracy zajmujemy się swoimi obowiązkami, a na koniec dnia wyciszamy się, bierzemy prysznic i idziemy do łóżka. Pęd życia może jednak dyktować inne warunki, jednak nawyki można wyrobić dość szybko. Warto spróbować wprowadzić pozytywne zmiany do życia codziennego, aby odzyskać spokój i zdrowy sen.
Przed snem warto się zmęczyć, ponieważ zdecydowanie ułatwi to zaśnięcie i dotleni organizm. Aktywność fizyczna w ciągu dnia pozwoli nam również ukoić nerwy i odwrócić uwagę od problemów, które są często źródłem bezsenności. To nie jedyne lekarstwo na bezsenność – jednym ze sprytnych sposobów jest krótka kąpiel lub prysznic przed pójściem do łóżka. Przed zaśnięciem temperatura ciała spada w naturalny sposób, a ciepła woda sztucznie ją podwyższa. Po wyjściu z łazienki temperatura ciała gwałtownie się obniży, to jest właśnie sygnał, że przyszedł już czas na sen.
Jeżeli jesteśmy wykończeni po całym dniu aktywności, a jednocześnie pobudzeni psychicznie, warto zrelaksować się i wyciszyć tuż przed pójściem spać. Wielu z nas wieczorem myśli o pracy, próbuje rozwiązać problemy, analizuje zdarzenia w ciągu dnia. Jednak nie warto zaprzątać sobie myśli, ponieważ w nerwach nie zawsze znajdziemy dobre rozwiązanie problemów czy wyjście z sytuacji. Może lepiej wziąć ciepłą kąpiel, poczytać książkę, posłuchać muzyki czy zająć się pracami manualnymi? Podobno zasypianie ułatwia układanie puzzli. Jednak nie tylko, wszystkie zajmujące i spokojne czynności ułatwiają relaks.
Żelazną zasadą jest zjedzenie lekkiej kolacji 2-3 godziny przed snem. Podjadanie w łóżku stanowi duże obciążenie dla układu trawiennego, a niestrawiony pokarm zalega przez całą noc. Jednak gdy ciągle odczuwamy głód można pozwolić sobie na małą przekąskę, najlepiej złożoną z węglowodanów, o niskiej zawartości tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem będzie mleko, płatki zbożowe lub banan. Jak się okazuje banany wręcz ułatwiają zasypianie, ze względu na wysoką zawartość potasu, który rozluźnia napięcie mięśniowe. Na banany powinny jednak uważać chorzy na cukrzycę, ponieważ ma wysoki indeks glikemiczny.
Lek na bezsenność powinien mieć w swoim składzie lecytynę uzupełnioną o witaminy z grupy B. Dlaczego jest to tak ważne? Lecytyna jest jednym z najbogatszych źródeł choliny, z której nasz organizm produkuje acetylocholinę, czyli ważny przekaźnik nerwowy. Wzrost jej poziomu skutecznie wprowadza organizm w stan relaksu, pozwala lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym i uczuciem lęku. W okresie wzmożonego napięcia nerwowego zapotrzebowanie na lecytynę wzrasta aż dwukrotnie. Jako że stres jest główną przyczyną bezsenności, lek na sen bez recepty z zawartością lecytyny może okazać się zbawienny.