Zdolność do magazynowania i korzystania z informacji słabnie z wiekiem. To proces naturalny choć są sposoby, by go spowolnić.
Koncentracja to zdolność do takiego selekcjonowania bodźców, która pozwala na wykonanie wyznaczonego zadania. Przykładowo: aby zrozumieć czytany teraz tekst, musimy ignorować otaczające nas hałasy, informacje dobiegające z organizmu (ból głowy burczenie w brzuchu), cisnące się na myśl skojarzenia i plany działań na najbliższą przyszłość. To, na ile się to udaje, zależy od wielu czynników, w tym stanu emocjonalnego, stopnia nawodnienia organizmu, zaawansowania treningu uwagi itp. W wielu dziedzinach koncentracja może być tylko na tyle dobra, na ile dobra jest pamięć. Zrozumienie problemu wymaga bowiem sięgnięcia do zgromadzonej już bazy informacji. Tak więc czytając tekst, znaczenia terminów szukamy właśnie w pamięci. Więcej: w mózgu posiadamy dwa miejsca magazynowania informacji. Do innej części trafiają informacje zapisywane w tak zwanej pamięci długotrwałej, do innej te, których potrzebujemy roboczo – te mamy w pamięci natychmiastowej.
Z wiekiem nasze zdolności do odszukiwania wiedzy w pamięci i zapamiętywania nowych rzeczy maleją, dlatego każdy z nas, już po czterdziestce, zauważa u siebie pogorszenie zdolności zapamiętywania. Stopniowo pogarsza się pamięć krótkotrwała. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn tego zjawiska. Jedni zwracają uwagę na czynniki zewnętrzne – jako dorośli coraz mniej się uczymy i rzadziej trenujemy pamięć (tezę tę potwierdza obserwacja, że osoby dużo czytające, rozwiązujące krzyżówki, oglądające seriale mają stosunkowo najmniejsze kłopoty z upośledzeniem pamięci związanym z wiekiem). Inni specjaliści winią za ten stan naturalne procesy biologiczne. Jedni i drudzy zapewniają, że każdy z nas może te procesy spowolnić.
Trening: Systematycznie dostarczane bodźce mogą zwiększyć tempo wzrostu oraz liczbę tak zwanych kolców dendrytycznych na koniuszki komórki nerwowej. Dzięki stymulacji nerwy mogą rosnąć i tworzyć nowe drzewa dendrytyczne przekazujące impulsy elektryczne kolejnym neuronom w mózgu. Dzieje się to nawet w przypadku osób dorosłych, choć wolniej niż u dzieci. Dotyczy to tak samo zadań umysłowych, jak i motorycznych. Trening fizyczny (np. gra w ping-ponga) już po kilku tygodniach kształtuje utrwalone połącznia neuronalne.
Ćwiczenia fizyczne: w zdrowym ciele zdrowy mózg. Aby móc bez przeszkód korzystać ze swoich zasobów danych, trzeba być wypoczętym, wyspanym i odpowiednio pobudzonym. Równie dobrze jak kawa lub herbata pobudzają ćwiczenia fizyczne, co dowiedziono w szeregu badań. Jazda na rowerze, pływanie, jogging, czy aerobik na wiele sposobów stymulują pracę mózgu i pamięć. Zwiększają przepływ tlenu i stopień odżywienia komórek, pobudzają do pracy neurony oraz zwiększają aktywność neuroprzekaźników.
Dieta: Niektóre witaminy i minerały usprawniają pracę neurotransmiterów, dzięki temu szybciej jesteśmy w stanie odszukać w banku pamięci potrzebną informację. Potrzebnej do pracy mózgu energii najlepiej dostarczają węglowodany złożone, niezbędne są również kwasy tłuszczowe omega, żelazo, lecytyna, magnez, potas i… woda.
Ku lepszej koncentracji:
Dowiedz się więcej: https://vitabuerlecithin.pl/poradnik/witaminy-na-pamiec-i-koncentracje/