Przewlekły stres i jego skutki

Czym jest stres? 

Jedna z definicji mówi o relacji pomiędzy umiejętnością raczenia sobie człowieka a wymaganiami stawianymi przez otoczenie. Inna definiuje stres jako wysiłek adaptacyjny organizmu. Jego celem jest przystosowanie do zmieniających się warunków zewnętrznych. W tym przypadku stres dotyka nas w przypadku śmierci bliskiej osoby, zmiany pracy, egzaminu, czy podczas znalezienia się w zupełnie innym otoczeniu. Umiarkowany stres jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, pozwala na większy wysiłek, ułatwia radzenie sobie z wykonywanymi zadaniami oraz podnosi jakość pracy.

Stres może być naszym sprzymierzeńcem jeżeli jest krótkotrwały i o niskim natężeniu. Jeśli rozwiążemy sytuację problemową, będącą źródłem stresu, doznamy ulgi i stres minie. Dzięki temu uczymy się radzić z trudnymi dla nas sytuacjami poprzez rozwiązanie problemu. Natomiast silny stres jest negatywny w skutkach i występuje nieprzerwanie. Jego źródłem może być trwała sytuacja, która wiąże się z niezaspokojeniem podstawowych potrzeb, jak i tych wyższego rzędu (bezpieczeństwo, akceptacja). W tym przypadku należy dążyć do zmiany jakości życia i nauczyć się radzić sobie ze stresem. Rozwiązaniem również będą leki uspokajające, które dadzą ulgę i pozwolą odpocząć organizmowi. Dobry lek na nerwy można znaleźć w aptece bez recepty.

Najważniejsze objawy stresu 

Każdy z nas inaczej reaguje na stres, jedni odczuwają przyspieszone bicie serca, inni bezsenność i problemy żołądkowe. Pierwszymi objawami stresu może być ospałość, brak apetytu, pogorszenie pamięci, rozdrażnienie. Stres może przejawiać się również w odczuwaniu lęku oraz doprowadzić do depresji. Organizm wyraźnie wysyła sygnały, że coś jest nie w porządku. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ na tym etapie możemy sobie pomóc. Jednym z rozwiązań jest lek na nerwy i stres, który dzięki właściwościom uspokajającym pozwoli nam się wyciszyć i racjonalnie podejść do rozwiązania problemu, bądź ukierunkować umysł na zmianę myślenia. Działanie pod wpływem stresu w silnych emocjach często nie jest dla nas korzystne, a może doprowadzić tylko do pogorszenia naszego stanu.

Objawami przewlekłego stresu mogą być chroniczne bóle głowy, które są skutkiem napięcia mięśni, wyzwalanego przez adrenalinę. Ból w skroniach przechodzący na całą głowę pojawia się szczególnie w bezpośrednim kontakcie z sytuacją stresową. Może temu również towarzyszyć nadwrażliwość na hałas, światłowstręt oraz zesztywnienie karku. Często pojawia się nadmierna potliwość, przyspieszony oddech, uderzenia gorąca i zmienny nastrój. Jednak są to pierwsze objawy, które mogą skutkować poważnymi chorobami związanymi ze stresem.

Skutki długotrwałego stresu 

Działanie stresu okazuje się destrukcyjne dla organizmu, kiedy jego poziom zaczyna przekraczać granicę indywidualną dla każdego człowieka. Wówczas następuje obniżona zdolność reagowania organizmu oraz poczucie sparaliżowania psychicznego. Jest to prosta droga do chorób związanych ze stresem. Długotrwały stres wpływa negatywnie na serce. Cały układ sercowo-naczyniowy jest szczególnie narażony na negatywne działanie stresu. Pod jego wpływem może dojść do nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu serca. Dzieje się tak ze względu na długotrwale podwyższony poziom adrenaliny i kortyzolu. Kiedy odczuwamy chroniczny stres zwiększa się wydzielanie cytokin prozapalnych, które między innymi biorą udział w powstawaniu miażdżycy. Przewlekły stres może być więc śmiertelny w skutkach.

Pod wpływem kortyzolu, który podczas długotrwałego stresu jest bez przerwy produkowany zmniejsza się zdolność organizmu człowieka do wytwarzania przeciwciał. Właśnie z tego względu stres osłabia układ odpornościowy. Można zaobserwować, że osoby które mają poważne problemy rodzinne czy zawodowe częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje wirusowe, jak i bakteryjne. Ciągłe wytwarzanie kortyzolu przez organizm może doprowadzić do obniżenia wrażliwości na ten hormon, co jest odbierane przez organizm, jako by był cały czas w stanie zagrożenia. Wtedy walczy ze swoimi tkankami wyzwalając lub zaostrzając objawy chorób takich jak Hashimoto. Stres przyczynia się również do powstania cukrzycy typu 1, reumatoidalnego zapalenia stawów, czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Z powodu zwiększonej produkcji adrenaliny długotrwały stres może powodować wrzody żołądka, mówimy wtedy o wrzodzie stresowym, który pojawia się nawet z dnia na dzień pod wpływem silnej sytuacji stresowej. Choroba wrzodowa żołądka daje o sobie znać poprzez silny ucisk lub ból umiejscowiony w nadbrzuszu. Pojawia się przeważnie po kilku godzinach po posiłku. Może mu towarzyszyć również zgaga, nudności, wymioty i osłabienie apetytu. Przewlekły stres powoduje często wzdęcia, biegunki lub zaparcia, oraz nieco rzadziej zespół jelita drażliwego. 

Jak zapanować nad stresem? 

Przede wszystkim nie można dopuścić do tego, aby stres się kumulował. Jeżeli jesteśmy w stanie ciągłego napięcia, musimy zrobić wszystko, żeby organizm mógł choćby przez chwilę odpocząć. Należy szukać rozwiązania problemu, a jeżeli takiego nie ma, np. z powodu śmierci bliskiej osoby, nauczyć się żyć na nowo. Bardzo pomagają praktykowane na co dzień techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia dieta. Wielu osobom ulgę przynoszą także leki na nerwy bez recepty, które są dostępne w aptece. Pozwolą one ukoić nerwy i wreszcie się zreklasować.   

Zobacz również