Każdemu z nas czasami puszczają nerwy. W niektórych sytuacjach nie reagujemy emocjonalnie, jednak mogą się zdarzać napady agresji słownej lub fizycznej. Warto więc zastanowić się, czy nadpobudliwość nerwowa jest spowodowana poważniejszą chorobą, czy tylko przejściowym stanem psychicznym.
Pod wpływem ciągłego napięcia, presji, wzmożonego stresu narasta stan pobudzenia nerwowego i fizycznego. Nadmierna nerwowość jest odzwierciedleniem niepokoju, który w nas tkwi, często ma związek z sytuacją w pracy, niemożnością znalezienia pracy, kłopotami rodzinnymi oraz niepokojącymi przeżyciami w ciągu dnia.
O ile delikatny stres jest całkowicie naturalny, a wręcz korzystny dla zdrowia, to permanentne nerwy mogą działać destrukcyjnie na organizm. Fizjologiczną reakcją organizmu jest mobilizacja do działania. Układ współczulny, jako część układu nerwowego pobudza wiele czynności podczas stresowych przeżyć. Ograniczenie nieprzyjemnych momentów w życiu czasami nie jest możliwe. Ale zawsze warto poszukać leku na wyciszenie nerwów, mogą to być środki uspakajające, medytacja, sport oraz wszystkie inne aktywności, które mogą odwrócić naszą uwagę od problemów.
Objawy nadpobudliwości mogą występować u każdego z nas, czyli drżenie rąk, podniesiony głos, uczucie niepokoju oraz zaczerwienienie twarzy spowodowane wzrostem ciśnienia krwi. Jednak jeżeli ten stan występuje permanentnie warto nie tylko wykluczyć przyczyny nadpobudliwości, ale również obserwować swój stan fizyczny i psychiczny, a w razie długotrwałego stanu przyjmować regularnie lek na nerwy i stres.
Jak się okazuje objawy nerwicy nie są czasami proste do zdiagnozowania. Objawy somatyczne mogą być zbliżone do innych chorób. Warto na wstępie wykluczyć możliwe choroby i ustalić ich źródło. Co powinno zaniepokoić? Objawy nadpobudliwości nerwowej mogą dać o sobie znać w przypadku problemów układu pokarmowego. Jeżeli nie jesteśmy chorzy, a mimo wszystko pojawiają się zaparcia, biegunki, nudności i wzdęcia, warto wyciszyć organizm poprzez techniki relaksacyjne lub leki na wyciszenie nerwów.
Nerwica może być mylona z problemami układu krążenia. Pojawia się przyspieszone bicie serca, a ciśnienie jest podwyższone. Mogą również towarzyszyć objawy związane z układem oddechowym, czyli duszności i przyspieszony oddech. Charakterystyczne są również uderzenia gorąca, intensywna potliwość, niespokojny sen, bezsenność, kołatanie serca, drgawki i zawroty głowy. Czy nadpobudliwość nerwowa to wyrok?
Zdarza się, że niezwykle trudno jest wyeliminować ze swojego życia sytuacje stresogenne, oczywiście powinniśmy dążyć do rozwiązania problematycznej sytuacji różnymi sposobami, jednak na co dzień warto wprowadzić pewne zmiany, by dać ulgę organizmowi. Zdecydowanie ukoić nerwy pozwolą nam endorfiny wydzielane podczas wysiłku fizycznego. Ruch pozwoli nam dać ujście negatywnym emocjom lub agresji. Dyscyplina sportu nie jest istotna, może to być jazda na rowerze, jogging, a nawet zwykły godzinny spacer. Jest to najlepsza inwestycja, która nie wymaga nakładów finansowych, a jedynie trochę czasu w ciągu dnia.
Każdy ma swój własny sposób na rozładowanie nerwów. Niektórzy z nas potrzebują jedynie chwili samotności, relaksu w wannie, obejrzenia dobrego filmu czy przeczytania książki. Aktywność lub spokojny relaks pomoże nam zapewnić zdrowy sen, który jest kluczowy dla regeneracji organizmu. Czynności ułatwiające zasypianie powinny być wykonywane regularnie. Warto wprowadzić zasady, takie jak wstawanie zawsze o tej samej porze, unikanie silnego światła przed snem, ograniczenie drzemek w ciągu dnia, unikanie wieczornego podjadania.
Dobrze odżywiony organizm działa sprawniej, ze względu na wzmożoną produkcję serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, znajdującego się w każdej komórce układu nerwowego. To właśnie ona odpowiada za nasz nastrój, zmęczenie i kondycję psychiczną. Warto więc wprowadzić do codziennego jadłospisu witaminy z grupy B, zawarte w produktach zbożowych, kiełkach, rybach, podrobach, zielonych warzywach. Należy jednak unikać mocnej kawy i herbaty, które niszczą witaminy z grupy B.
Ponadto przesadne spożycie kofeiny pobudza organizm w nienaturalny sposób, co może być przyczyną większej nerwowości. Dobrym źródłem witamin i minerałów, wpływających na naszą kondycję psychiczną są migdały (magnez), awokado (witaminy z grupy B), płatki owsiane, wzmagające produkcję serotoniny, indyk, czarna porzeczka. Aby zredukować poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu można zjeść kilka kostek ciemnej czekolady, bogatej w flawonoidy. Równie dobrym rozwiązaniem będzie dobry lek na nerwy, który ułatwi zasypianie i pozwoli wyciszyć myśli.