Witamina B6 – za co odpowiada?

Jakie procesy wspiera witamina B6? Rola w organizmie

Pirydoksyna jest rozpuszczalna w wodzie, dzięki czemu bardzo łatwo wchłania się w ludzkim układzie pokarmowym, gdzie jest rozkładana przy udziale odpowiedzialnej za ten proces flory bakteryjnej. Stamtąd trafia natomiast przede wszystkim do mięśni i wątroby, gdzie jest magazynowana w postaci związku chemicznego tworzonego z fosforem. Mięśnie nie są przypadkowym miejscem odkładania się witaminy B6, ponieważ odgrywa ona ważną rolę w metabolizmie. Jest niezbędna między innymi w procesie glikogenezy, podczas którego glukoza przemienia się w glikogen. Następnie bierze udział w jego rozkładzie w mięśniach, co dostarcza im niezbędnej energii do pracy. Dobrze znany jest również udział witaminy B6 w metabolizmie. Jest ona składnikiem kilkudziesięciu ważnych enzymów i bierze udział w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów.

Jednak to nie jedyna rola, jaką w ludzkim ciele odgrywa witamina B6. Działanie pirydoksyny polega również na kluczowym udziale w procesie powstawanie hemoglobiny stanowiącej czerwony barwnik krwi. Cząsteczki hemoglobiny wiążą tlen w naszych płucach, następnie transportują go do wszystkich potrzebujących tlenu tkanek organizmu. Witamina B6 jest jedną z najważniejszych substancji odpowiadających za skurcze mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Ponadto wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi, przez co jej spożywanie w odpowiednich ilościach redukuje ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Również nasz układ nerwowy nie mógłby prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniej ilości pirydoksyny dostarczanej z pożywienia lub poprzez suplementację. Serotonina i adrenalina to dwa bardzo ważne hormony stymulujące nasz układ nerwowy cechujący się dużym zapotrzebowaniem na witaminę B6. Działanie pirydoksyny jest niezbędne w ich syntezie. Oprócz tego jest ona niezbędnym czynnikiem do przemiany tryptofanu w niacynę. Kolejnym przykładem pozytywnego wpływu witaminy B6 na nasz organizm jest również podwyższenie odporności. Dzieje się tak ze względu na fakt, że ta wszechstronna witamina odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji przeciwciał.

Witamina B6 – objawy niedoboru i nadmiaru u dorosłych

Występowanie i siła objawów niedoboru pirydoksyny w organizmie zależą przede wszystkim od skali tego deficytu. Przy stosunkowo niewielkim niedoborze objawy nie są jednoznaczne i początkowo stosunkowo łatwo je zbagatelizować. Należą do nich przede wszystkim zapalenie skóry, a także podwyższony łojotok zauważalny na cerze. Stosunkowo często występuje również podrażnienie języka oraz błon śluzowych jamy ustnej. Osłabiony organizm jest ponadto wyjątkowo podatny na infekcje w związku z ograniczoną produkcją przeciwciał.

Przy wyższym poziomie niedoboru skutki odczuwa nasz ośrodkowy układ nerwowy. Taka osoba odczuwa wówczas apatię, a także cierpi na bezsenność. Pojawiają się również napady drgawek, a nawet ataki padaczki. Długotrwały niedobór i wynikająca z niego niepoprawna gospodarka hormonalna powodują trwałe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, które ostatecznie prowadzą do rozwoju depresji. Innym typowym dla niedoboru pirydoksyny objawem jest niedokrwistość. Stwierdzono również podwyższone ryzyko pojawienia się nowotworów.

Nadmiar witaminy B6 jest stosunkowo rzadko spotykany, ponieważ praktycznie nie da się go osiągnąć za sprawą codziennej diety. Jedynie długotrwała suplementacja pirydoksyny w dawkach powyżej 200 mg na dobę może do niego doprowadzić. W tak wysokich stężeniach witamina B6 jest dla ludzkiego organizmu toksyczna. Objawia się to problemami z koordynacją mięśni, przewlekłym uczuciem chłodu i mrowieniem kończyn. Nierzadko dochodzi również do zwyrodnienia tkanki nerwowej. 

Witamina B6 – dzienna dawka dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Istnieje kilka czynników podwyższających zapotrzebowanie organizmu na witaminę B6. Należą do nich między innymi spożywanie dużej ilości produktów bogatych w białko, a także stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych. Wyższym zapotrzebowaniem na pirydoksynę charakteryzują się z oczywistych względów również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Standardowe zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi około 2,5 mg na dobę u osób dorosłych. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny spożywać dziennie około 3 mg witaminy B6.

Gdzie występuje witamina B6? Źródła w codziennej diecie

Prawidłowy poziom pirydoksyny w organizmie można bez problemu osiągnąć stosując odpowiednią dietę. Do produktów bogatych w witaminę B6 należą przede wszystkim drożdże i kasza gryczana. W czym jest witamina B6 ponadto? Jej dość bogatymi źródłami są zielone warzywa liściaste, czerwona papryka oraz ziemniaki. Oprócz tego rośliny strączkowe – zielony groszek i fasola oraz orzechy: zwłaszcza włoskie i ziemne. Dobrym pomysłem na przyswojenie witaminy B6 w odpowiednich dawkach będzie również dieta bogata w awokado, jaja, nabiła i ryby. Jeżeli natomiast nie przepadamy za większością wspomnianych produktów spożywczych warto rozważyć suplementację pirydoksyny, aby zapobiec przykrym skutkom jej niedoboru w organizmie.

Zobacz również