Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na wartość energetyczną spożywanych pokarmów, a wzrasta na składniki mineralne i witaminy. Jest ono uzależnione od wieku i stanu zdrowia. Należy pamiętać, że na zdrową starość pracuje się przez całe życie. Właśnie prawidłowe odżywianie organizmu i dostarczanie niezbędnych witamin jest sekretem długowieczności. Dieta dla seniorów powinna być zróżnicowana oraz odpowiednio zbilansowana, aby móc dostarczyć wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. W przypadku niedoborów można suplementować odpowiednie witaminy po konsultacji z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem są witaminy dla seniora w syropie, które są bardziej przyjemną formą suplementacji.
Witamina A jest szczególnie cenna z punktu widzenia osób w podeszłym wieku, ponieważ ma wpływ na proces widzenia, a także reguluje procesy wzrostu komórek. Deficyt tej witaminy prowadzi do kurzej ślepoty. Może pojawić się także suchość spojówek i niedowidzenie o zmierzchu. Oprócz zbawiennego działania na wzrok, witamina A wzmacnia układ immunologiczny, co jest bardzo ważne w przypadku osób starszych. W przypadku niedoboru witaminy A, warto ją suplementować w odpowiedniej dawce. Codzienna dieta powinna być również racjonalna, ponieważ z wiekiem spada aktywność fizyczna i spowalnia się przemiana materii.
Osoby starsze nie potrzebują takiej ilości kalorii jak nastolatkowie. Ponadto w przypadku występowania chorób i schorzeń leczenie wymaga pewnych ograniczeń żywieniowych. Warto zapewnić w diecie niewielkie porcje tłuszczów zwierzęcych (mleko, masło, sery, żółtka jaj), a także owoce oraz warzywa pomarańczowe i żółte, takie jak brzoskwinie, morele, dynie, marchew, papryka.
Witamina D odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, przeciwdziała osteoporozie i chroni przed łamliwością kości. Ponadto wzmacnia układ immunologiczny. Odpowiedni poziom witaminy D może zapobiegać przeziębieniom i grypie. Szczególnie dla osób starszych bardzo cenna jest witamina D, ze względu na większe w tym wieku ryzyko udaru mózgu i ataku serca. Osoby o niskim poziomie witaminy D są dwa razy bardziej narażone na atak serca i niewydolność krążenia, w porównaniu do tych, którzy mają w organizmie jej prawidłowy poziom.
W okresie jesienno-zimowym, kiedy występuje niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne seniorzy powinni przyjmować witaminę D w odpowiednich dawkach. Około 80% tej witaminy pochodzi z syntezy skórnej, natomiast około 20% z pożywienia (tłuste ryby, jaja, mleko).
Witamina E nie bez powodu została nazwana witaminą młodości. Należy do głównych przeciwutleniaczy, zapobiega procesom starzenia się komórek i mózgu, związanym ze spadkiem zdolności intelektualnych (włączając nawet Alzheimera i chorobę Parkinsona), a także chroni przed miażdżycą i chorobom nowotworowym. Witamina E wzmacnia pracę serca mięśniowego, a nawet reguluje ciśnienie krwi. Udowodniono również, że witamina wpływa na komfort poruszania się. Przeważnie mężczyźni w podeszłym wieku mają problemy z przejściem większych dystansów, występują skurcze łydek i ból. Niedobór tej witaminy można suplementować po konsultacji z lekarzem. Najlepiej przyjmować ją z lecytyną, która zwiększa jej przyswajanie. Ponadto warto zapewnić witaminę E w codziennej diecie w postaci olejów roślinnych, orzechów, zbóż, kiełków, zielonych warzyw liściastych, a także spożywając produkty zwierzęce, takie jak wątróbka, mleko, jaja.
Witamina K dostarczana jest wraz z pokarmem oraz syntetyzowana przez bakterie jelitowe. Jest to o tyle ważne, że niedobór tej witaminy znacznie zwiększa prawdopodobieństwo złamań kości. Układ kostny funkcjonuje prawidłowo nie tylko za sprawą wapnia, magnezu, witaminy D i B6, ale potrzebna jest także witamina K. U kobiet spadający poziom estrogenów znacznie upośledza funkcję witaminy K, co z kolei ma wpływ na gęstość kości. Niedobór witaminy K występuje dosyć rzadko, ponieważ jest syntetyzowana przez florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Warto do swojej diety wprowadzić kapustę, kalafior, sałatę, fasolę, zielony groszek, orzechy i pomidory.
Oprócz powyższych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach bardzo ważną grupę stanowią witaminy B i C. Witaminy z grupy B, które wpływają na cały organizm człowieka. Odpowiadają między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, naczyniowego, pokarmowego. Prawidłowy ich poziom wpływa również na siły witalne, podczas gdy niedobór powoduje ciągłe uczucie zmęczenia, senność, zaburzenia koncentracji i pamięci. Witaminy z grupy B znajdują się w zbożach, mięsie, rybach, warzywach zielonych i owocach. Witamina C jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki w organizmie, które mogą powodować raka i miażdżycę.
Również składniki mineralne pełnią określoną rolę w organizmie człowieka, a zapotrzebowania zależy przede wszystkim od wieku i płci. Osoby starsze powinny przede wszystkim regularnie dostarczać swojemu organizmowi magnez, który przyspiesza wchłanianie się wapnia, chrom, który reguluje poziom cholesterolu i wapń, który przeciwdziała osteoporozie. Suplementy diety dla seniorów zawierają dodatkowo między innymi wyciągi z żeń-szenia korzystnie wpływającego na pamięć, flawonoidy i kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnie wapń należy do makroelementów pełniących ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim wapń odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi, regulacji rytmu serca, przewodzeniu impulsów nerwowych, wchłaniania witaminy B12. Przyjmując wapń w odpowiedniej dawce można zmniejszyć ryzyko chorób serca, udarów, raka jelita grubego.