Witaminy na pamięć i koncentrację

Ludzki organizm wykazuje ogromne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, dlatego tak ważne jest dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych wraz z pożywieniem oraz suplementacja w przypadku niedoborów. Szkodliwe działanie wolnych rodników powoduje kłopoty z koncentracją, przedwczesne starzenie się mózgu i zaburzenia pamięci.

Witaminy z grupy B wspomagające pracę mózgu

Kluczowe dla sprawnego działania mózgu, a co za tym idzie poprawienia pamięci i koncentracji jest przyjmowanie preparatów z grupy B. Tiamina, czyli witamina B1 jest odpowiedzialna za przenoszenie impulsów nerwowych, a jej niedobór może spowodować zanik otoczki mielinowej, czyli uszkodzenie budowy komórek nerwowych. Niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu jest również witamina B3, a jej braki powodują problemy ze skupieniem uwagi i osłabienie pamięci. Witamina B5 (niacyna) wpływa na pracę obwodowego układu nerwowego, niewystarczające ilości niacyny mogą skutkować nadpobudliwością i nerwowością.

Witaminy na pamięć z grupy B zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek nerwowych, które są bardzo wrażliwe na niedobory energetyczne, także nieodpowiednia dieta, która nie uzupełnia witamin B może znacznie upośledzić czynności mózgu. Szczególnie witaminy w płynie okazują się odpowiednie dla małych dzieci, które mają niedobór witamin pochodzących z pożywienia. Oprócz witamin B, również witaminy z grupy D są odpowiednie dla małych dzieci pod postacią kropli z uwagi na mniejsze wydatkowanie energii na trawienie oraz lepsze wchłanianie do organizmu.

Do prawidłowej pracy układu nerwowego jest również potrzebna witamina B6, której niedobór może doprowadzić do depresji i powodować przedwczesne starzenie się komórek nerwowych. Związek wspomagający pracę układu nerwowego to serotonina, zwana również hormonem szczęścia. Powstaje ona z syntezy tryptofanu, który potrzebuje witaminy B6. Obniżenie sprawności umysłowej może również być następstwem niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego. Niedobór jednej z witamin skutkuje deficytem drugiej. Brak tych witamin może doprowadzić do problemów z koncentracją i przyswajaniem wiedzy.

Witaminy z grupy D, a kondycja mózgu

Witamina D niedostarczana w odpowiedniej ilości może powodować kłopoty z koncentracją, a nawet demencję. Badania dowodzą, że osoby, które zachowują nieodpowiednią dietę, niewystarczające nasłonecznienie oraz brak suplementacji witaminy D są w podwyższonym stopniu ryzyka dotyczącego zaburzeń poznawczych i ogólną kondycją mózgu. W okresie letnim nawet 15 minutowe przebywanie na słońcu może uzupełnić niedobory witaminy D, natomiast w okresie jesienno-zimowym warto zaopatrzyć się w suplementy.

Witamina E i jej działanie na funkcje poznawcze

Witaminy na pamięć i koncentrację, takie jak witamina E (witamina młodości) mogą zapobiegać pogorszeniu się funkcji poznawczych. Szczególnie ważne jest przyjmowanie witaminy młodości w celu ograniczenia rozwoju choroby Alzheimera. Witamina E może również obniżyć o 50% ryzyko otępienia starczego. Ponadto działa podobnie jak selen zwiększając dopływ tlenu do mózgu i oczyszczając go z toksyn. Witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci przyjmowane z pokarmem lub w postaci suplementacji są istotne w czasie zwiększonego wysiłku intelektualnego. Tabletki zawierające w sobie witaminę E oraz kwasy omega 3, 6 i 9 mają znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, szczególnie funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Witaminy na pamięć i koncentrację dla młodzieży

Dieta na koncentrację, czyli co jeść, aby poprawić pracę mózgu

Jeżeli nasza dieta nie dostarcza wystarczającej ilości składników pokarmowych to funkcje poznawcze mogą ulec upośledzeniu. Wówczas pojawiają się problemy z pamięcią i trudniej się skoncentrować. Jakie zatem produkty należy spożywać, żeby odżywić mózg, odzyskać siły witalne i świeżość umysłu?

Przede wszystkim należy regularnie jadać 4-5 posiłków dziennie, zapewnią one stałą dostawę składników pokarmowych w równych odstępach czasu i odżywią układ nerwowy. W jadłospisie powinny się znaleźć pieczywo i zboże, które są bogatym źródłem węglowodanów. Mogą to być na przykład kromki chleba żytniego, makaron pełnoziarnisty, kasze, ziemniaki lub musli. Występujące w nich witaminy z grupy B wspomagają pracę mózgu i korzystnie wpływają na pamięć. Dużą rolę w zapobieganiu schorzeniom układu nerwowego odgrywają kwasy omega 3, które w razie potrzeby można suplementować wraz z witaminą E. Jednak podstawą diety powinny być tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, owoce morza, które zawierają również witaminę D, A, E oraz witaminy z grupy B.

W diecie na pamięć i koncentrację nie może zabraknąć jajek, ponieważ występujące w nich żółtko zawiera lecytynę odpowiedzialną za wspomaganie pracy układu nerwowego. Lecytyna przyspiesza wymianę informacji w mózgu. Warto do swojego menu wprowadzić na stałe mięso, ponieważ zawiera sporo witamin z grupy B, zwłaszcza witaminę PP (B3). Ponadto mięso jest najlepszym źródłem białka, wykorzystywanego do wytwarzania tkanki mózgowej i enzymów. Dzięki temu mózg może pracować na wyższych obrotach.

Dowiedz się więcej: https://vitabuerlecithin.pl/lek-na-pamiec-i-koncentracje/

Zobacz również