Najważniejsze witaminy na pamięć i koncentrację z grupy B
Wśród witamin na pamięć i koncentrację szczególne znaczenie ma kilka z grupy B. Tiamina, czyli witamina B1, ważna z punktu widzenia prawidłowej pracy układu nerwowego. Tiamina bierze udział w produkcji mieliny, która jest substancją niezbędną do ochrony komórek układu nerwowego. Źródła pokarmowe bogate w witaminę B1 to przede wszystkim wieprzowina, orzechy arachidowe i pistacje. Warto spożywać również pieczywo żytnie i pszenne, warzywa – zwłaszcza por i kalafior, a także banany.
Z kolei za nasz nastrój odpowiada metionina – substancja wytwarzana z udziałem kwasu foliowego oraz witaminy B12 – kobalaminy. Jednak wpływ tej witaminy na nasz układ nerwowy jest szerszy. Podobnie jak B1 bierze ona udział w tworzeniu osłonki mielinowej. Kobalamina bierze ponadto czynny udział w syntezie serotoniny – neuroprzekaźnika, który chroni nas przed lękiem i depresją, a co za tym idzie pozwala skupić się na codziennych obowiązkach. Do najważniejszych źródeł pokarmowych kobalaminy zaliczamy ryby, a także cielęce, wołowe, wieprzowe i drobiowe wątróbki oraz nerki. Znajdziemy ją również w innych produktach mięsnych, jajach oraz serze. Problemy z zapewnieniem organizmowi odpowiedniej dawki witaminy B12 mają osoby na diecie wegetariańskiej, a dla wegan jest to z pożywienia praktycznie niemożliwe. Dlatego nie spożywając mięsa należy suplementować kobalaminę.
Witamina B5, zwana również niacyną także wpływa na pracę układu nerwowego, w praktyce chroniąc nas przed rozdrażnieniem i nadpobudliwością. Witamina B5 występuje głównie w produktach odzwierzęcych, przede wszystkim mięsie kurczaka, tłustych rybach i wątróbce, a także jajach. Znajdziemy ją także w brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie i otrębach pszennych.
Witamina E i jej wpływ na umiejętność koncentracji
Równie duży wpływ na umiejętność koncentracji i działanie naszej pamięci ma witamina E, chociaż jej działanie różni się od witamin z grupy B. Nasz mózg, aby prawidłowo pracować i maksymalnie wykorzystywać swój potencjał potrzebuje dużej ilości tlenu. Witamina E bezpośrednio pomaga w transporcie tlenu do naszego mózgu zwiększając jego efektywność. Ponadto zalicza się ona do silnych antyoksydantów, które chronią nasz organizm, w tym doprowadzające krew do mózgu naczynia krwionośne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Nie bez powodu witaminę E nazywa się zatem witaminą młodości, co nie dotyczy wyłącznie jej wsparcia w zachowaniu zdrowej, elastycznej i gładkiej skóry. W pokarmie znajdziemy ją przede wszystkim w produktach roślinnych – nasionach słonecznika, orzechach ziemnych, laskowych i migdałach, a także pomidorach i botwinie. Podobną funkcję przeciwutleniaczy pełnią również witaminy A i C, dlatego w ich przypadku również należy zadbać o zaspokojenie zalecanego dziennego zapotrzebowania.
Witamina F, czyli recepta na skupienie myśli i dobrą pamięć
Na sprawność ludzkiego mózgu, w tym również skupienie myśli i pamięć, oprócz wymienionych wcześniej witamin wpływają korzystnie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zbiorczo określamy mianem witaminy E. Omega-3 i Omega-6, mimo że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich syntezować stanowią około 60% masy naszego mózgu i są konieczne do jego prawidłowej pracy. Stąd zresztą bierze się nazwa „niezbędne” – musimy pobierać je z pożywienia. W przypadku niedoboru NNKT mózg pracuje zdecydowanie wolniej i występują znaczne problemy z zapamiętywaniem. Z tego względu należy szczególnie dbać o dietę bogatą w wymienione kwasy tłuszczowe lub stosować ich suplementację, co tyczy się osób w każdym wieku – uczących się, pracujących zawodowo i seniorów. Najważniejsze źródła NNKT to oleje roślinne (przede wszystkim rzepakowy i lniany) oraz ryby – łosoś, pstrąg śledź, makrela.
Witaminy w płynie
Oprócz prawidłowo zbilansowanej diety, jednym ze sposobów na zapobieganie niedoborom ważnych dla naszego mózgu substancji są leki poprawiające koncentrację. Leki lub preparaty stanowiące zbiór najważniejszych witamin i mikroelementów. Witaminy w płynie mają przystępną formę, przyjemny smak i zapach, a ich skład został opracowany dokładnie z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowana na witaminy i inne korzystne dla układu nerwowego substancje. Leki na pamięć i koncentrację z powodzeniem mogą więc stosować uczniowie, studenci, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Każdy, komu zależy na efektywnej pracy mózgu i zachowaniu dobrej kondycji umysłowej przez wiele lat.
Trening koncentracji, uwagi i motywacji
Chociaż wspomniane witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego mózgu, warto dodatkowo pracować nad jego możliwościami. Trening koncentracji i pamięci może być nie tylko pożyteczny, ale również przyjemny. Co więcej, każdy z nas może wybrać taki, jaki sprawia mu największą przyjemność. Na zapamiętywanie doskonale wpływają krzyżówki, gry logiczne, a nawet rozwiązywanie quizów. Z kolei gry zręcznościowe lub niektóre sporty, jak choćby tenis stołowy pomagają ćwiczyć koncentrację. Nie warto zapominać o tego typu zajęciach, nawet jeśli akurat mamy długie wakacje lub właśnie udaliśmy się na zasłużoną emeryturę.