Wpływ cholesterolu na pracę mózgu

Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego zależy od zaopatrzenia w niezbędne składniki odżywcze. Tkanka mózgowa do pracy nie wymaga jedynie tlenu, ale również stałego dopływu źródeł energii takich jak węglowodany, witaminy, związki mineralne i tłuszcze. Odżywianie ma ogromny wpływ na sprawność intelektualną oraz dobrą pamięć i koncentrację. Tak więc czy regularne spożywanie cholesterolu przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu?

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to związek chemiczny z grupy lipidów (tłuszczowców), który syntetyzowany jest tylko w organizmach zwierzęcych. Mózg w 60 procentach składa się z tłuszczu, którego dużą część stanowi cholesterol. Odgrywa więc ważną rolę, umożliwiając prawidłowe działanie każdej komórki. Jednak jego nieprawidłowy poziom może doprowadzić do poważnych chorób.

Żeby dowiedzieć się, czy cholesterol wpływa na pracę mózgu należy rozróżnić z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Okazuje się, że wysoki poziom złego cholesterolu LDL może osłabić zdolności poznawcze człowieka, co oznacza problemy z pamięcią, gorszą koncentrację, wolniejszą reakcję. Jednoznacznie poziom cholesterolu ma wpływ na sprawność umysłu.

Nie zawsze wysoki poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na organizm człowieka. A mowa oczywiście o dobrym cholesterolu HDL. Nie dość, że pozytywnie wpływa na serce, to również może pomóc dłużej utrzymać sprawność umysłu. Rolą HDL jest między innymi transport cholesterolu z naczyń krwionośnych do wątroby, która usuwa to, co szkodliwe z organizmu człowieka.

Czy mózg potrzebuje cholesterolu do działania?

Prawidłowe działanie mózgu zawdzięczamy odpowiedniemu stężeniu cholesterolu we krwi. Niebezpieczne dla organizmu będzie zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL, który odkłada się w ścianach tętnic, prowadząc do powstania blaszek miażdżycowych, a co za tym idzie zawału serca lub udaru, jeżeli zbyt mała ilość tlenu jest dostarczana do mózgu. Natomiast cholesterol HDL przyczynia się do zmniejszenia ryzyka udaru mózgu lub zawału, transportując cholesterol z naczyń do wątroby, gdzie jest usuwany. Dla ludzkiego organizmu najbardziej korzystny jest wysoki poziom HDL przy niskim poziomie LDL. Warto przynajmniej raz w roku zrobić lipidogram, który oceni całkowite stężenie cholesterolu oraz HDL i LDL.

Podwyższony poziom cholesterolu szkodzi zdrowiu

Wysokie stężenie cholesterolu można zaobserwować również u dzieci, co w przyszłości może powodować rozwój miażdżycy. Winne są temu oczywiście uwarunkowania genetyczne, ale również codzienny jadłospis i poziom aktywności fizycznej. Cholesterol krążący w organizmie stanowi 80 procent, a pozostałe 20 procent jest dostarczane wraz z pożywieniem. To właśnie spożywany cholesterol zawyża poziom całkowitego cholesterolu we krwi. Jeżeli jest go za dużo, odkłada się w ściankach naczyń w postaci blaszek miażdżycowych. Krew przez zwężone naczynia nie może transportować dostatecznej ilości tlenu do komórek, co może prowadzić do zmniejszenia sprawności mózgu (problemów z koncentracją, pamięcią, wolniejszą reakcją). Podstawowymi objawami podwyższonego poziomu cholesterolu jest brak energii, zawroty głowy, bóle nóg.

Niedobór cholesterolu

Jako, że cholesterol jest substancją niezbędną do życia, to nie tylko jego wysoki poziom (LDL) jest szkodliwy dla zdrowia, ale również zbyt niski. Niedobór cholesterolu może grozić zaburzeniami pracy mózgu, depresją, stanami lękowymi. Szczególnie dla dzieci odpowiedni poziom cholesterolu jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój mózgu. Gdy jego stężenie jest zbyt niskie, organizm może być podatny na choroby spowodowane obniżeniem działania układu odpornościowego. Natomiast niedobór cholesterolu HDL może oznaczać zwiększone ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Dlatego należy dążyć do uzyskania wysokiego stężenia poziomu HDL, a niskiego LDL. Dostarczane wartości odżywcze mają wpływ na stężenie cholesterolu HDL – warto wybierać tłuszcze roślinne i ryby zawierając kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, warzywa, owoce, orzechy oraz pestki słonecznika.

Więcej na: https://vitabuerlecithin.pl/lek-na-cholesterol/

Zobacz również