Wyczerpanie fizyczne groźne dla zdrowia

Czym jest wyczerpanie organizmu?

Wyczerpanie organizmu to nic innego jak przewlekłe zmęczenie. Następuje ono w momencie, gdy nasz organizm przez dłuższy czas posiada deficyt energetyczny, co uniemożliwia nam normlane i komfortowe funkcjonowanie – pracę, naukę oraz inne codzienne aktywności. W wielu sytuacjach nawet porządna dawka dobrej jakości snu lub kilka dni odpoczynku, nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości energii, by uzyskał swoją normalną efektywność. W takim przypadku wyczerpanie organizmu może okazać się bardzo groźne dla zdrowia.

Najczęstsze objawy przemęczenia 

Osoba cierpiąca na wyczerpanie organizmu potrzebuje ogromnego wysiłku, by dać sobie radę z czynnościami uważanymi za rutynowe i zwykle niewymagające dużego nakładu energii. Objawy przemęczenia są jednak znacznie szersze. Należą do nich permanentne uczucie osłabienia i częsta nagła utrata sił oraz senność. W niektórych przypadkach taki stan rzeczy może doprowadzić do omdlenia. Charakterystyczne dla wyczerpania organizmu są także problemy z motywacją i koncentracją. Dokuczliwe są również fizyczne objawy przemęczenia, wśród których warto wymienić choćby arytmię serca, zawroty głowy, nudności i wzmożoną potliwość.

Dlaczego przewlekłe zmęczenie jest groźne dla zdrowia? 

O ile tymczasowe wyczerpanie organizmu nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, przewlekłe zmęczenie jest pod wieloma względami groźne dla naszego zdrowia. Długotrwale wycieńczony organizm jest często mniej odporny na stres, co z kolei sprzyja występowaniu schorzeń natury psychicznej. Nierzadko w ten sposób zaczyna się depresja, stany lękowe czy też nerwica. Ponadto nieprzyjemne skutki przemęczenia to nadpobudliwość i drażliwość. Do fizycznych aspektów przemęczenia zaliczamy między innymi bóle głowy i brzucha, nietolerancje pokarmowe, alergie i gorączkę. Warto nadmienić, że osłabiony organizm charakteryzuje się spadkiem koncentracji. Może to spowodować między innymi wypadki drogowe lub niebezpieczne zdarzenia w miejscu pracy.

Zespół przewlekłego zmęczenia 

Znamienną cechą naszych czasów jest zespół przewlekłego zmęczenia, który dotyka przede wszystkim osoby aktywne, żyjące w szybkim tempie i niemające wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Dolegliwości sprzyja codzienny stres, presja otoczenia wynikająca z obowiązków zawodowych lub rodzinnych. Grupą podwyższonego ryzyka są przede wszystkim młode kobiety. Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje się tym, że pojawia się i utrzymuje z pozoru bez wyraźnej przyczyny. W rzeczywistości jest nią właśnie stres. Jeśli stan osłabienia utrzymuje się w ten sposób przez kilka miesięcy, warto udać się do lekarza, a także zastanowić się nad zmianą trybu życia, w którym powinno znaleźć się więcej czasu na relaks i wypoczynek.

Wyczerpanie organizmu – nieoczywiste, lecz groźne przyczyny

Jednak utożsamianie permanentnych objawów przemęczenia wyłącznie z trybem życia może okazać się kosztownym błędem. Wyczerpanie organizmu często jest bowiem świadectwem rozwoju wielu groźnych chorób. Jedną z nich jest cukrzyca – pozbawione dostatecznej ilości energii komórki buntują się, co odczuwamy jako przewlekłe zmęczenie. Wyczerpanie organizmu może oznaczać także rozwijającą się anemię, kłopoty z tarczycą, ciśnieniem krwi, niewydolność nerek, a także wirusowe zapalenie wątroby. Wszystkie wymienione choroby, oprócz faktu, że nieleczone potrafią być bardzo groźne dla zdrowia lub nawet życia, łączy jeszcze jedna cecha. Rzadko atakują znienacka z wyraźnymi objawami. Choćby z tego względu permanentne objawy przemęczenia powinny stanowić motywację do odwiedzenia lekarza. Wczesna diagnoza ma niebagatelne znaczenie w leczeniu.

Zmiana trybu życia, czyli doskonałe lekarstwo na zmęczenie niezwiązane z chorobami  

Jeżeli jednak diagnoza lekarska szczęśliwie wyklucza pojawienie się jednej z poważnych dolegliwości, również wówczas nie należy bagatelizować skutków zmęczenia, które same w sobie bywają groźne. W takim przypadku skuteczny lek na zmęczenie to zwykle zmiana trybu życia. Rozsądna równowaga między czasem pracy a odpoczynkiem, ograniczenie używek i niezdrowej żywności, prawidłowa higiena snu to tylko niektóre przykłady walki ze zmęczeniem. Gdy organizm dojdzie już do siebie, warto popracować nad jego wzmocnieniem, na przykład poprzez sport. Wysiłek fizyczny w dłuższej perspektywie działa kojąco na organizm, a przy okazji pomaga rozładować stres.

Lek na przemęczenie dostępny dla każdego 

W sprzedaży dostępne są również sprawdzone leki na zmęczenie, które stanowić będą doskonałe uzupełnienie dla zdrowego trybu życia. Nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji wielu witamin i minerałów. Kawa czy napoje energetyzujące to tylko chwilowe złudzenie zyskania dodatkowych sił. Prawdziwy lek na zmęczenie to systematyczna praca nad kondycją organizmu wspomagana przez odpowiednie preparaty.

Zobacz również