Wyczerpanie nerwowe – przyczyny, objawy, leczenie

Wyczerpanie nerwowe – objawy, które o nim świadczą

Osoby cierpiące na wyczerpanie psychiczne w skrajnym przypadku tracą motywację do podejmowania codziennych wyzwań związanych z pracą, edukacją, a nawet sprawami rodzinnymi. Wcześniej natomiast pojawia się przewlekłe uczucie zmęczenia, którego organizm nie jest w stanie pokonać, nawet po dłuższym odpoczynku. Wyczerpanie emocjonalne prowadzi także do problemów z koncentracją i skupieniem się na wykonywanej czynności. To, co wcześniej przychodziło nam z łatwością, z czasem staje się trudne i wymaga poświęcenia większej ilości czasu.

Jakie dodatkowe symptomy charakteryzują wyczerpanie nerwowe? Objawy w szczególny sposób dotyczą naszego nastroju. Silny stres odczuwany permanentnie przyczynia się do ogromnych wahań nastroju. Osoby zmagające się z wyczerpaniem psychicznym często reagują w sposób impulsywny, nieadekwatnie do sytuacji. Skrajne wyczerpanie organizmu jest więc jednocześnie stanem ciągłego rozdrażnienia.

Wśród objawów fizycznych, do najbardziej charakterystycznych zalicza się przede wszystkim osłabienie i uczucie zmęczenia. Wyczerpanie psychiczne i odczuwany wówczas silny stres powodują między innymi kołatanie serca, przyspieszone tętno, nadciśnienie tętnicze, jak również silne bóle głowy. Osłabieniu ulega nasza odporność, a wiele układów naszego organizmu nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach. 

Skąd bierze się wyczerpanie psychiczne?  

Wyczerpanie psychiczne ma swoje źródła w stresie. Każdy z nas odczuwa go od czasu do czasu, a jednocześnie każdy z nas ma inny próg tolerancji. W przypadku dwóch różnych osób identyczna sytuacja może przejść bez echa lub prowadzić do nadmiernego pobudzenia organizmu. Za stres odpowiedzialne są hormony – adrenalina i noradrenalina wydzielane przez nadnercza. Wyczerpanie emocjonalne to faza stresu, w której nasz organizm nie jest w stanie opanować samodzielnie, a podwyższone ilości hormonów stresu utrzymują się przez dłuższy czas w naszym krwioobiegu.

Samo działanie hormonów nie oznacza jednak dolegliwości. W fazie pobudzenia stres jest dla naszego organizmu korzystny, jednak po przekroczeniu pewnego progu następuje faza wyczerpania, w której hormony działają na nasz organizm niekorzystnie. Należy również pamiętać, że skrajne wyczerpanie organizmu miewa odmienne, dość niebezpieczne przyczyny. Jakie choroby i dolegliwości poza stresem powodują wyczerpanie nerwowe? Objawy dla niego charakterystyczne mogą świadczyć między innymi o zaburzeniach hormonalnych, na przykład nadczynności tarczycy. Wycieńczenie psychiczne jest również charakterystycznym symptomem depresji. Wówczas zwykłe leki na wyciszenie nerwów nie będą wystarczającym rozwiązaniem.

Do czego prowadzi skrajne wyczerpanie organizmu?  

Skrajne wyczerpanie organizmu spowodowane stresem to dolegliwość, której nie warto bagatelizować. Nie zmieniając niczego w swoim życiu lub nie podejmując leczenia, gdy jest to konieczne, możemy mieć pewność, że dolegliwość będzie postępować. Wyczerpanie psychiczne potrafi bardzo niekorzystnie wpływać na relacje międzyludzkie ze względu na stan nadpobudliwości. Czynnikiem niesprzyjającym jest również apatia i brak motywacji. Pogarszająca się koncentracja znacznie obniża efektywność w pracy. Wycieńczony organizm daje coraz silniejsze symptomy fizyczne, a także jest szczególnie narażony na wiele chorób i dolegliwości.

Jak wycieńczenie psychiczne wpływa na sen?  

Wycieńczenie psychiczne ma ogromny wpływ na jakość i długość naszego snu. Pojawiają się wówczas problemy z zasypianiem, a także częste pobudki w ciągu nocy. Organizm nie jest w stanie się zregenerować i wypocząć po ciężkim, naznaczonym nerwami i stresem dniu. W ten sposób wyczerpanie psychiczne pogłębia się jeszcze bardziej na skutek sprzężenia zwrotnego związanego z niewyspaniem.

W jaki sposób leczyć wyczerpanie emocjonalne?  

O tym, w jaki sposób leczyć wyczerpanie emocjonalne decyduje wiele czynników, przede wszystkim jego przyczyny, jak również stadium zaawansowania. Gdy istnieje podejrzenie, że za skrajne wyczerpanie organizmu odpowiedzialna jest poważna choroba, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Gdy natomiast za takim stanem rzeczy stoi przede wszystkim stres związany z codziennym życiem, okazuje się, że dobry lek na nerwy sprowadza się do wyeliminowania źródła stresu.

Nasza sytuacja zawodowa nie zawsze zależy wyłącznie od nas, jednak warto za wszelką cenę ją zmienić, jeśli niekorzystanie odbija się na zdrowiu. Dobrą praktykę stanowi prawidłowe zarządzanie czasem, w takim sposób, aby zachować konieczną równowagę między wysiłkiem psychicznym i fizycznym a relaksem. Wbrew pozorom, bardzo pomocnym narzędziem w rozładowywaniu napięcia, jest regularne uprawianie sportu.

Powszechnie dostępny dobry lek na nerwy, czyli leki uspokajające bez recepty 

Zmiana nawyków to podstawa, jednak wsparcia warto poszukać również w aptece. Leki uspokajające bez recepty to preparaty oparte przede wszystkim na naturalnych, ziołowych składnikach. Bardzo korzystny wpływ na nasz nastrój i napięcie ma lecytyna, a także wiele witamin, przede wszystkim należących do grupy B. Dobry lek na nerwy w połączeniu z ograniczeniem stresujących bodźców potrafi zdziałać bardzo wiele, nim skrajne wyczerpanie organizmu znacznie go wyniszczy i konieczne stanie bardziej zaawansowane leczenie, a także psychoterapia, która bywa bardzo kosztowna.

Zobacz również