Zmęczenie po pracy, brak energii w czasie wolnym, nieefektywny odpoczynek na wakacjach – to wszystko może doprowadzić do utraty radości z życia. Zwykle wyeliminowanie jednej lub kilku przyczyn pomaga w odzyskaniu witalności. Oto niektóre z nich:
Chroniczne zmęczenie zalicza się już do choroby cywilizacyjnej obok pracoholizmu, otyłości, depresji i zawału serca. Ten stan utrzymuje się pół roku lub dłużej i nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Do typowych objawów zalicza się irytację, drażliwość, brak energii do działania, wypalenie emocjonalne, bóle głowy, bóle mięśniowe i stawowe, problemy z koncentracją, spadek libido, apatię i nerwowość.
Na chroniczne zmęczenie najczęściej narażone są osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, mają dużo obowiązków związanych z życiem zawodowym i rodzinnym. W niektórych sytuacjach niezbędna będzie pomoc psychologa, jednak czasami wystarczy zmienić swoje nawyki, zwolnić tempo i nauczyć się relaksować. Rozwiązaniem jest również lek na zmęczenie z dużą zawartością lecytyny i witamin z grupy B, które pomogą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odzyskać spokój i dobre samopoczucie.
Jedną z podstawowych rzeczy, aby odzyskać energię i witalność jest równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Co prawda, może wydawać się to bardzo trudne. Sytuacja staje się skomplikowana, jeżeli sami zarzucamy siebie obowiązkami. Nie chcemy rezygnować z kariery, co często w oczach znajomych uchodzi za porażkę. W drodze do sukcesu zawodowego możemy łatwo stracić kontrolę. Jeden sukces wymusza kolejny, oczekiwania rosną, niestety wraz z presją. W wolnych chwilach nie potrafimy przestać myśleć o pracy, a po pewnym czasie jesteśmy tak zmęczeni, że organizm daje o sobie znać. Sukces to równowaga między życiem osobistym a zawodowym. Jak nie balansować na krawędzi?
To co jemy ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Nieodpowiedni jadłospis jest przyczyną zmęczenia i braku energii do życia. Od czego wiec zacząć? Należy przyjrzeć się swoim posiłkom, które z nich mają w sobie dużo konserwantów i sztucznych ulepszaczy. Chemiczne dodatki mają szereg negatywnych skutków dla zdrowia, między innymi powodują bezsenność, nadpobudliwość, astmę, reakcje alergiczne, migreny, złe samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Senność i zmęczenie pojawia się często po spożyciu węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Dlatego warto zastąpić pszenną bułkę i jasny ryż, produktami z pełnego ziarna. Tym sposobem nie tylko dostarczymy organizmowi cennych składników, ale również energii niezbędnej do codziennych wyzwań. Czasami, aby dodać sobie energii sięgamy po czekoladę lub batonika, cukier rzeczywiście doda nam energii, ale tylko na chwilę. Później poczujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, więc to błędne koło.
Przyczyną zmęczenia może być również…kawa. Kofeina to zaciągnięty kredyt, który trzeba spłacić. Działanie kawy odczuwamy przez godzinę lub dwie, a potem stajemy się senni i zmęczeni. Lepiej wybrać Yerba Mate lub zieloną herbatę, które mają szereg właściwości zdrowotnych. Jeżeli jesteśmy nałogowymi kawoszami, odstawienie kofeiny może być bardzo trudne. W pierwszym tygodniu możemy odczuwać apatię, nerwowość, poirytowanie. Jednak już po około tygodniu nie będziemy potrzebować kawy, żeby mieć energię i poczujemy się o wiele lepiej.