Zmęczenie – wyeliminuj je i ciesz się życiem!

Jakie są przyczyny zmęczenia? 

Zmęczenie po pracy, brak energii w czasie wolnym, nieefektywny odpoczynek na wakacjach – to wszystko może doprowadzić do utraty radości z życia. Zwykle wyeliminowanie jednej lub kilku przyczyn pomaga w odzyskaniu witalności. Oto niektóre z nich:

  • Nieefektywny sen. Zmęczenie odczuwane przez dłuższy czas może wynikać z niedostatecznej ilości snu, ale również jego niskiej jakości. Spokojny i głęboki sen jest jednym z warunków udanego dnia. Warto zadbać o odpowiednią higienę snu. Nie należy korzystać z komputera tuż przed snem, ani oglądać telewizji, ponieważ wówczas jesteśmy narażeni na niebieskie światło, które hamuje uwalnianie melatoniny, czyli hormonu snu.
  • Ciągły stres. Stres dotyka nas każdego dnia, jednak przeważnie ma umiarkowaną formę. W przypadku chronicznego stresu nie możemy prawidłowo funkcjonować, co również przyczynia się do odczuwania przemęczenia. Przewlekłe zmęczenie spowodowane stresem może odbić się na naszym zdrowiu. Warto codziennie pić napary ziołowe na uspokojenie lub przyjmować naturalne leki na przemęczenie.
  • Uczucie ciągłego zmęczenia może być spowodowane nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Mogą pojawić się również zawroty głowy, problemy z koncentracją, senność. Warto codziennie wypijać ok. 2 litrów wody, naparów ziołowych i świeżych soków, a unikać mocnej herbaty i kawy w godzinach wieczornych.
  • Zła dieta. Negatywny wpływ na samopoczucie ma nieodpowiednia ilość składników odżywczych lub nietolerancja danego składnika diety. Jeżeli ciągłe zmęczenie może być spowodowane drugą kwestią, warto wybrać się do dietetyka. Osoby bez alergii powinny zadbać o zróżnicowaną dietę, aby dostarczyć najważniejszych witamin i minerałów.

Czym jest chroniczne zmęczenie? 

Chroniczne zmęczenie zalicza się już do choroby cywilizacyjnej obok pracoholizmu, otyłości, depresji i zawału serca. Ten stan utrzymuje się pół roku lub dłużej i nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Do typowych objawów zalicza się irytację, drażliwość, brak energii do działania, wypalenie emocjonalne, bóle głowy, bóle mięśniowe i stawowe, problemy z koncentracją, spadek libido, apatię i nerwowość.

Na chroniczne zmęczenie najczęściej narażone są osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, mają dużo obowiązków związanych z życiem zawodowym i rodzinnym. W niektórych sytuacjach niezbędna będzie pomoc psychologa, jednak czasami wystarczy zmienić swoje nawyki, zwolnić tempo i nauczyć się relaksować. Rozwiązaniem jest również lek na zmęczenie z dużą zawartością lecytyny i witamin z grupy B, które pomogą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odzyskać spokój i dobre samopoczucie.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i odpoczynkiem 

Jedną z podstawowych rzeczy, aby odzyskać energię i witalność jest równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Co prawda, może wydawać się to bardzo trudne. Sytuacja staje się skomplikowana, jeżeli sami zarzucamy siebie obowiązkami. Nie chcemy rezygnować z kariery, co często w oczach znajomych uchodzi za porażkę. W drodze do sukcesu zawodowego możemy łatwo stracić kontrolę. Jeden sukces wymusza kolejny, oczekiwania rosną, niestety wraz z presją. W wolnych chwilach nie potrafimy przestać myśleć o pracy, a po pewnym czasie jesteśmy tak zmęczeni, że organizm daje o sobie znać. Sukces to równowaga między życiem osobistym a zawodowym. Jak nie balansować na krawędzi?

  • Ustal priorytety. Warto spojrzeć na siebie z boku i zastanowić się, czy praca i narzucone na siebie obowiązki są najważniejsze w życiu. Oczywiście każdy z nas musi pracować, ale nie każdy cierpi na pracoholizm.
  • Stawiaj cele. Jeżeli patrząc na ostatnie miesiące w kalendarzu, większość wypełnia praca, warto postawić sobie cele na przyszłość, np. w co drugi weekend wybrać się na wycieczkę, każdy piątek poświęcić na relaks i pielęgnację zamiast myśleć o pracy.
  • Uprawiaj sport. Regularna aktywność pozwala na odcięcie się od codziennych wyzwań, staje się prawdziwym relaksem dla ciała i duszy. Ciągłe zmęczenie może wynikać z braku przyzwyczajenia do ruchu. Czas uwolnić endorfiny!

Najlepsze lekarstwo na zmęczenie

To co jemy ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Nieodpowiedni jadłospis jest przyczyną zmęczenia i braku energii do życia. Od czego wiec zacząć? Należy przyjrzeć się swoim posiłkom, które z nich mają w sobie dużo konserwantów i sztucznych ulepszaczy. Chemiczne dodatki mają szereg negatywnych skutków dla zdrowia, między innymi powodują bezsenność, nadpobudliwość, astmę, reakcje alergiczne, migreny, złe samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Senność i zmęczenie pojawia się często po spożyciu węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Dlatego warto zastąpić pszenną bułkę i jasny ryż, produktami z pełnego ziarna. Tym sposobem nie tylko dostarczymy organizmowi cennych składników, ale również energii niezbędnej do codziennych wyzwań. Czasami, aby dodać sobie energii sięgamy po czekoladę lub batonika, cukier rzeczywiście doda nam energii, ale tylko na chwilę. Później poczujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, więc to błędne koło.

Przyczyną zmęczenia może być również…kawa. Kofeina to zaciągnięty kredyt, który trzeba spłacić. Działanie kawy odczuwamy przez godzinę lub dwie, a potem stajemy się senni i zmęczeni. Lepiej wybrać Yerba Mate lub zieloną herbatę, które mają szereg właściwości zdrowotnych. Jeżeli jesteśmy nałogowymi kawoszami, odstawienie kofeiny może być bardzo trudne. W pierwszym tygodniu możemy odczuwać apatię, nerwowość, poirytowanie. Jednak już po około tygodniu nie będziemy potrzebować kawy, żeby mieć energię i poczujemy się o wiele lepiej.

Zobacz również