Lek na cholesterol

12/07/2016

Podwyższony cholesterol – epidemia XXI wieku, przyczyna miażdżycy, choroby wieńcowej, zawałów i udaru. Szacuje się, że w Polsce problem podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi może dotyczyć aż 60% osób. Trudno jednak o wiarygodne statystyki, kiedy świadomość społeczna o konieczności przeprowadzania badań przesiewowych wciąż jest zbyt niska i wiele chorych nadal nie jest zdiagnozowanych. Wiedza o chorobie jest bezcenna, bowiem wpływ na poziom cholesterolu mają sami pacjenci – mogą walczyć z podwyższonym poziomem cholesterolu m.in. poprzez aktywność fizyczną, dietę oraz przyjmowanie leków na obniżenie cholesterolu.

O cholesterolu słów kilka

Cholesterol sam w sobie, jako substancja chemiczna, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem błon komórkowych, uczestniczy w produkowaniu hormonów, witaminy D i kwasu żółciowego. W tkance nerwowej cholesterol wchodzi w skład osłonki mielinowej, a więc jest kluczowy dla prawidłowego działania mózgu i całego systemu nerwowego. Cholesterol jest produkowany głównie w wątrobie, ale dostarczamy go również wraz z pożywieniem (najwięcej z tłuszczami zwierzęcymi i produktami pochodzenia zwierzęcego). Mimo tak dobroczynnego wpływu na procesy zachodzące w organizmie, cholesterol a właściwie jego nadmiar, odpowiada za wiele groźnych schorzeń. Dlaczego? Cholesterol występuje w organizmie w dwóch frakcjach – HDL i LDL, zwanych potocznie dobrym i złym cholesterolem. HDL, czyli frakcja dobra, bierze udział w transporcie cholesterolu ze wszystkich komórek ciała do wątroby, a więc reguluje jego nadmiar we krwi i minimalizuje ryzyko miażdżycy, działa przeciwzakrzepowo. Natomiast frakcja LDL działa odwrotnie – transportuje cholesterol z wątroby do poszczególnych komórek i odpowiada za podwyższony poziom cholesterolu we krwi, powstawanie blaszek miażdżycowych, które następnie odkładają się w naczyniach krwionośnych i mogą powodować zatory.

Lek na obniżenie wysokiego cholesterolu bez recepty

Warto pamiętać, że największy wpływ na zdrowie mamy my sami – poprzez nawyki, styl życia i stosowaną dietę. Predyspozycje genetyczne i wiek sprzyjają ryzyku podwyższonego poziomu cholesterolu. Jednak możemy to ryzyko minimalizować, prowadząc aktywność fizyczną, unikając palenia tytoniu, dbając o zbilansowany jadłospis i podejmując działania profilaktyczne, jak choćby przyjmowanie Vita buerlecithin – naturalnego leku na obniżenie cholesterolu bez recepty. Duża dawka lecytyny zawarta w preparacie Vita buerlecithin bierze udział w przemianie materii, reguluje prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi i zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Dodatkowo, Vita buerlecithin zawiera witaminy B2, B6 i B12, które wspierają działanie lecytyny i biorą udział w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi zaleca się codzienne przyjmowanie leku obniżającego cholesterol Vita buerlecithin – 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej płynu.

Leki na podwyższony cholesterol

Na większość przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu mamy wpływ. Istotne jest, aby starać się jak najbardziej wpłynąć na czynniki zagrażające naszemu zdrowiu. Nie mamy wpływu jedynie na predyspozycje genetyczne, gdy dziedziczymy wartość lipidów przekraczających prawidłowy poziom nawet kilkadziesiąt razy. Natomiast leki na wysoki cholesterol doskonale sprawdzą się w przypadku podeszłego wieku, który bardzo sprzyja podniesieniu poziomu cholesterolu. Leki takie jak Vita buerlecithin bez przeszkód można stosować profilaktycznie – działają pomocniczo w miażdżycy naczyń krwionośnych i przy podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi. Osoby, które prowadzą lub prowadziły niezdrowy tryb życia są o wiele bardziej narażone na występowanie następstw podwyższonego cholesterolu LDL, czyli problemów związanych z układem krążenia, co może doprowadzić nawet do śmierci.

Mówi się, że wysoki poziom cholesterolu to cichy zabójca. Jego objawy nie są łatwe do zauważenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zawroty i bóle głowy. Ponadto możemy zaobserwować brak energii przy zwykłych, codziennych czynnościach. Jedynym charakterystycznym objawem są jasno żółte plamki o niewielkich rozmiarach na kolanach, łokciach i powiekach. Przybierają postać zgrubiałej, szorstkiej struktury. Grudkowe zmiany w tych rejonach to złogi cholesterolu lub ciał tłuszczowych. Nazywane są kępkami żółtymi albo żółtakami cholesterolowymi. Leki obniżające cholesterol powinni przyjmować szczególnie mężczyźni, ponieważ to oni są częściej narażeni na choroby układu krążenia. Jednak obserwuje się również zwiększone ryzyko wystąpienia niedokrwistości i zakrzepów u kobiet, co jest następstwem wysokiego cholesterolu. Leki takie jak Vita buerlecithin zaleca się stosować regularnie przez dłuższy czas w celu osiągnięcia właściwego działania. Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o odpowiednią dawkę witamin w łatwo przyswajalnej formie w lekach. Cholesterol i jego wysoki poziom sam w sobie nie jest chorobą, ale może prowadzić do groźnych następstw, niezależnie od wieku.

Zobacz również