Objawy chorób serca na tle nerwowym – co powinno nas niepokoić?

Nagłe kołatanie serca – co oznacza? 

Kołatanie, czyli palpitacja serca charakteryzuje się przyspieszonym biciem serca. Jest to uczucie opisywane jako pulsowanie po lewej stronie klatki piersiowej. Może być spowodowane chorobami somatycznymi, wrodzonymi wadami serca, nadmiernym spożyciem kofeiny lub alkoholu oraz chorobami psychicznymi. Możemy wówczas czuć silne i nagłe kołatanie serca. Może do niego dochodzić również podczas sytuacji stresowej lub w ważnych chwilach naszego życia, nie tylko negatywnych.

Podział poszczególnych symptomów nerwicy

Lista objawów chorób nerwicowych jest dość długa. Można podzielić je na:

Subiektywne – mogą dotyczyć wszystkich układów. Najczęściej wymienia się: bezsenność, lęki, napady gorąca, płytki oddech, zawroty głowy, osłabienie, duszność, biegunka, szybkie męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku, drętwienie kończyn.

Obiektywne – pojawiają się problemy ze strony układu krwionośnego, m.in zaburzenia rytmu serca, skurcze, zaburzenia ciśnienia tętniczego, marznięcie kończyn, tachykardia, nagłe zaczerwienienie lub bladość skóry.

Podstawowe – są związane z zaburzeniami pracy serca, m.in. silny, kłujący ból w okolicach serca, kołatanie serca, duszności, bóle w klatce piersiowej utrzymujące się kilka dni.

Objawy somatyczne w nerwicy

Objawy somatyczne występujące w nerwicy najczęściej związane są z zaburzeniami pracy układów oddechowego i krwionośnego. Podświadomy lęk może wpływać na pracę całego organizmu, w tym na pracę serca. Najczęściej zgłaszane objawy dotyczą bólu w okolicach serca. Osoby, które doświadczają kołatania serca mogą się niepokoić, co dodatkowo nasila objawy. Często sami je wywołują.

Osoba dotknięta nerwicą zwykle nie wie, co jej dolega. Doświadcza duszności, uderzeń gorąca, które często mylone są z nadchodzącym zawałem. Ponadto odczuwają paraliżujący lęk, zawroty głowy i drżenie serca. Przyczyny nie są oczywiste, dlatego chorzy często chodzą do lekarza i wykonują liczne badania, niejako „szukając chorób”.

Pozostałe objawy somatyczne:

  • Drżenie kończyn
  • Zaburzenia widzenia
  • Nadmierna wrażliwość na bodźce
  • Bóle żołądka, serca, kręgosłupa i głowy
  • Zaburzenia seksualne
  • Problemy związane z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych
  • Kołatanie serca w nocy i bezsenność

Nerwica i kołatanie serca – przyczyny 

Częste kołatanie serca może mieć swój początek w aspektach psychologicznych i fizjologicznych. Współczesny tryb życia, szybkie tempo, stres związany z życiem zawodowym lub prywatnym są dla nas dużym obciążeniem. Większość dnia spędzamy w pracy, jesteśmy tam oceniani, poddawani presji czasu, musimy spełniać oczekiwania szefa. Jest to naturalne środowisko do niepokojów, stresu i frustracji. W życiu codziennym podświadomy stres mogą wywołać z pozoru naturalne rzeczy, takie jak dokonywanie wyborów, konieczność przyswojenia dużej ilości informacji, poruszanie się w nieznanym miejscu. Jeżeli nie nauczymy się radzić sobie z takimi bodźcami lub sytuacjami nacechowanymi emocjonalnie, nasz organizm może być zbyt przeciążony. Konsekwencją takiego stanu rzeczy bywa nerwica serca.

Dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny. Nie tylko okoliczności i sytuacje, w których się znajdujemy mają wpływ na problemy natury psychologicznej, ale również siła psychiczna i podatność psychologiczna. Niektóre osoby są bardziej narażone na zaburzenia nerwicowe. Ich organizm silniej reaguje na trudne do przetworzenia bodźce zewnętrzne. Efektem może być kołatanie serca. Objawy jednak nie muszą być bardzo charakterystyczne.

Zawał serca a stres

Zawał serca, potocznie zwany atakiem serca to stan niedokrwienia, do którego dochodzi poprzez zwężenie lub zamknięcie naczyń wieńcowych doprowadzających krew do serca. Główną przyczyną zawału serca jest miażdżyca, jednak stres może przyczynić się do choroby. Skurcz naczyń wieńcowych może również nastąpić podczas nagłego zdenerwowania. Stres może pośrednio doprowadzić do powstawania skrzepów poprzez agregacje płytek. Konsekwencją jest zatrzymanie przepływu krwi.

Kołatanie serca – leczenie 

Silne kołatanie serca może powodować duży stres dla chorej osoby. Na szczęście nerwica jest uleczalna. Uczucie kołatania serca można zminimalizować, dzięki psychoterapii. Pomoc specjalisty często pomaga uporać się z lękami i obawami. Jeżeli nie chcemy sięgać po takie środki, można spróbować przyjmować lek na nerwy i stres, który uspokaja i pozwala trzeźwo spojrzeć na problemy. Wbrew pozorom aktywność fizyczna jest dobrym lekiem na drżenie serca. Objawy mogą niepokoić chorego, wówczas wydaje się, że podczas ćwiczeń serce może nie wytrzymać przeciążenia. Jednak warto przyzwyczajać się do ruchu. Dzięki temu rozładujemy stres, zmniejszymy ciśnienie krwi i uspokoimy organizm.

Zobacz również