Dieta na obniżenie poziomu cholesterolu

Dieta na cholesterol

Zdrowy organizm sam daje sobie radę z nadmiarem cholesterolu. Jednak wraz z wiekiem, a także na skutek stosowania niewłaściwej diety, te naturalne możliwości regulacji zostają zaburzone. Wtedy potrzebna jest pomoc: zmiana sposobu odżywiana i większa aktywność fizyczna.

W potocznej opinii z diety mającej na celu obniżenie poziomu cholesterolu, trzeba wyeliminować tłuszcze zwierzęce. To tylko częściowa prawda. Na pewno trzeba unikać tłustych mięs (wieprzowina, wołowina, kaczka), a także smalcu, masła, tłustego mleka, śmietany, bo produkty te, spożywane w nadmiarze, szybko podnoszą poziom cholesterolu. Natomiast tłuste ryby – jak najbardziej – należy jeść, bo zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zapanować nad trudnymi do opanowania trójglicerydami.

Wbrew pozorom, pułapkę stanowić mogą tłuszcze roślinne. Jeśli mają formę trans (są częściowo utwardzone) podnoszą poziom cholesterolu w surowicy krwi. Z tego powodu trzeba uważać na produkty wytworzone z ich użyciem: kupne ciasta, ciasteczka, wafelki, fast foody.

Zalecenia żywieniowe w hipercholesterolemii

Przede wszystkim musimy dbać o różnorodność spożywanych produktów, uwzględniając w jadłospisie dużą ilość warzyw i owoców oraz produktów zbożowych z pełnego przemiału (brązowy ryż, kasze, pełnoziarniste – niekoniecznie ciemne – pieczywo). Po pierwsze – jest to najlepszy sposób na zmniejszenie w diecie ilości tłuszczów zwierzęcych, po drugie – zawierają przyspieszający trawienie błonnik, co ułatwia walkę z nadwagą. W obniżeniu stężenia cholesterolu może bowiem pomóc schudnięcie o kilka kilogramów. Nie można rezygnować z mięsa, ale należy wybierać jego chudsze gatunki – najlepiej drób obrany ze skóry. Oprócz tłuszczów zwierzęcych, unikać należy cukru i słodyczy oraz alkoholu. Spożycie soli trzeba ograniczyć do łyżeczki dziennie we wszystkich produktach.

Ważny w terapii antycholesterolowej jest również ruch. Regularna aktywność fizyczna w korzystny sposób wpływa na stężenie lipidów, w tym cholesterolu. Wskazane są ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym natężeniu (jazda na rowerze, szybki marsz czy pływanie) wykonywane 3–4 razy w tygodniu przez 30–60 minut.

Ważne!

  • Jedno jajko dziennie nie zaszkodzi. Żółtko, mimo że zawiera sporo cholesterolu, ma też sporo korzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych. Białka można jeść w dowolnej ilości.
  • Tłuste ryby morskie to nie tylko łososie i makrele, ale i swojskie, tanie śledzie.
  • Dobrym tłuszczem do smarowania pieczywa jest miękka margaryna – szczególnie ta, która na opakowaniu ma informacje o działaniu wspomagającym układ krążenia (zawiera wtedy stenole i stanole). Można także skrapiać pieczywo oliwą z oliwek.
  • Warunkiem sprawnie przebiegających procesów przemian lipidowych jest prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Cennymi roślinami wspierającymi jej pracę, a więc pomocnymi w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, są: czosnek, karczoch, zielona herbata, yerba mate, szparagi i cykoria.

 

Zobacz również