Odpowiednia dawka ruchu jest nie tylko zaleceniem, ale również modą, co widać na każdym kroku. Staramy się odnaleźć między obowiązkami chwilę na spacer, ćwiczenia gimnastyczne czy uprawianie ulubionego sportu. W cieplejsze dni, o ile oczywiście pogoda pozwala, wiele osób rezygnuje z samochodu, woląc dojeżdżać do pracy rowerem. Wynika to oczywiście ze świadomości, że ruch ma wyjątkowo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Z jakich powodów na aktywność fizyczną powinni zdecydować się wszyscy niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu?
To hasło słyszał chyba każdy. Nie da się ukryć, że trochę ruchu może znacznie poprawić samopoczucie. Osoby, uprawiające sport, bądź po prostu wykonujący regularnie serię ćwiczeń, mają zdecydowanie lepszą kondycję. Co ważne, trening dodaje nam sił witalnych i motywacji do działania. Z tego powodu wszyscy, którzy żyją aktywnie wyglądają młodziej, a przy tym sprawiają wrażenie bardziej wypoczętych. Dzieje się tak dlatego, że aktywne osoby lepiej śpią (mają mocniejszy sen).
Na korzystanie z uroków aktywności fizycznej decydują się przeważnie ci, którzy chcieliby zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu wyrzeźbić swoje ciało. Podczas treningu, jeśli tylko jest on regularnie przeprowadzany, organizm spala kalorie, co pozwala na pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Wzmożony wysiłek natomiast powoduje systematyczne wzmacnianie mięśni.
Niestety, starsze osoby często narzekają na swoją formę. Przyczyną może być niejednokrotnie brak aktywności we wcześniejszych latach. Ruch przeciwdziała rozwojowi groźnych chorób, takich jak chociażby zawał czy stan zapalny mięśnia sercowego, ponieważ zdecydowanie wzmacnia ogólną kondycję organizmu.
W żadnym wypadku nie należy zakładać, że w pewnym wieku uprawianie rozmaitych sportów staje się niewskazane. Rzeczywiście, nie należy się forsować ani praktykować sportów ekstremalnych, jednak odpowiednio dobrana dawka ruchu może wyłącznie pomóc, a nie zaszkodzić. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem i wykluczyć choroby, które uniemożliwią uprawianie konkretnego sportu.
Osoby aktywne zawodowo również powinny korzystać z uroków regularnej aktywności fizycznej. Dotlenienie organizmu jest bowiem bardzo ważne, by nie popaść w monotonię i zmusić umysł do pracy. Ponadto ruch na świeżym powietrzu sprzyja koncentracji i świeżości umysłu.
Nadmiar obowiązków i coraz szybsze tempo życia potęgują stres. Ciągła praca, brak czasu dla siebie i możliwości odreagowania stresu jest niebezpieczne dla zdrowia. Osoby przepracowane stają się więc coraz bardziej nerwowe, by w końcu zupełnie stracić panowanie nad swoimi emocjami. To może w efekcie doprowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób, takich jak chociażby depresja czy nerwica natręctw.
Osoby, które stawiają na aktywność fizyczną są zdecydowanie bardziej odprężone. Ruch sprzyja koncentracji, dzięki czemu poprawia się wydajność przy pracy umysłowej. Mózg w wyniku aktywności, zostaje dotleniony, dzięki czemu jego procesy stają się efektywniejsze (zwłaszcza wówczas, gdy ćwiczy się na świeżym powietrzu).
Co ciekawe, regularne ćwiczenia fizyczne wpływają też na zdolność zapamiętywania. Wbrew temu, czego spodziewają się niektórzy, przy aktywnym spędzaniu czasu, jeśli tylko odpowiednio dawkuje się wysiłek, można naprawdę wypocząć i odzyskać siły, przeznaczone na pracę zawodową.
Kiedy zaczyna się przygodę z nowym sportem, zwykle nadarza się okazja do zdobycia nowych znajomych. Niezależnie od tego, czy wybierze się dyscypliny uprawiane na świeżym powietrzu, czy na sali gimnastycznej, ma się zwykle kontakt z innymi ludźmi. Nawet biegając po parku można nawiązywać nowe znajomości, a napotkane osoby mogą zresztą stać się w przyszłości towarzyszami podczas codziennych ćwiczeń.
Oczywiście, decydując się na aktywny tryb życia nie trzeba od razu podejmować wielkich wyzwań czy wybrać sport ekstremalny. Wystarczy regularny jogging o wybranej porze dnia, godzina na siłowni czy sali gimnastycznej, jazda na rowerze czy systematyczna gra w tenisa. Warto pamiętać, że ruch korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz nasze samopoczucie i codzienną aktywność.