Jak walczyć z bezsennością? 7 sprawdzonych sposobów

Problem z bezsennością dotyczy około jednej trzeciej osób i nie wolno go bagatelizować, ponieważ znacznie obniża komfort naszego życia. Chodząc do pracy, szkoły lub na uczelnię niewyspani znacznie obniżamy swój potencjał. Brakuje nam energii do podejmowania kolejnych wyzwań, nie potrafimy się skoncentrować i pogarsza się nasza sprawność fizyczna. Przez cały dzień marzymy wyłącznie o znalezieniu się we własnym łóżku, a gdy już do niego trafimy, niestety po raz kolejny spotyka nas bezsenność. Jak sobie radzić z niemożnością zaśnięcia? Spokojnie, zwykle wystarczy jedynie drobna zmiana codziennych zwyczajów. Dzisiaj prezentujemy sprawdzone sposoby na bezsenność.

Problem z bezsennością leży… w łóżku

Dla wielu z nas łóżko staje się prywatnym królestwem. To tutaj czujemy się najlepiej i po powrocie do domu, gdy spełnimy już wszystkie obowiązki, chętnie przenosimy do tej wygodnej oazy spokoju. W ten sposób łóżko pełni rolę jadalni, sali telewizyjnej, staje się miejscem do pracy, czytania książek i beztroskiego przeglądania internetu. Łóżko służy jednak do spania i wyłącznie tak nasz umysł powinien je odbierać. Sposoby na bezsenność bywają banalne. Często wystarczy, że najważniejsze aktywności swojego domowego życia przeniesiemy w odpowiednie miejsca, jedząc przy stole, telewizję oglądając z kanapy i pracując przy biurku. Gdy zaś już znajdziemy się w utęsknionym łóżku, sen będzie stanowił nagrodę, która powinna przyjść bardzo szybko.

Sen wyćwiczony

Domowe sposoby na bezsenność bywają podwójnie korzystne dla naszego organizmu. Doskonałym tego przykładem jest wysiłek fizyczny, który może sobie zorganizować w domu (ale tylko zimą) lub w najbliższej okolicy. Jogging, jazda na rowerze, czy dłuższy spacer pozwolą naszemu organizmowi na odpowiednie dotlenienie. Nie chodzi o bicie kolejnych rekordów, tylko codzienny zwyczaj, który wcale nie musi być męczący, a z czasem stanie się przyjemnością. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z wysiłkiem, gdyż pobudzony organizm może się zbuntować i jeszcze pogłębić nasz problem z bezsennością. Najlepszym rozwiązaniem będzie aktywność przeprowadzona 2-3 godziny przed planowanym spoczynkiem.

Spanie tylko w nocy

Odpowiedź na pytanie jak sobie radzić z bezsennością bywa bardzo prosta. Nasz organizm biologicznie przystosowany jest do snu w nocy. To wówczas najlepiej się regenerujemy i nabieramy sił przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Popołudniowa lub wieczorna drzemka bardzo zaburza nasz rytm dobowy i jeśli staje się zwyczajem, problem z bezsennością jest tego naturalną konsekwencją. Na szczęcie to problem prosty do rozwiązania. Wystarczy, że przez kilka kolejnych dni podejmiemy wysiłek, by mimo zmęczenia zrezygnować ze snu w ciągu dnia. Organizm powinien bardzo szybko wrócić na właściwe tory.

Komfortowe warunki

Innym skutecznym sposobem na bezsenność jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków do spania. Czynników sprzyjających zasypianiu i spokojnej regeneracji jest bardzo wiele. Rytm życia naszych przodków wyznaczało słońce, a my nie różnimy się przecież od nich pod względem biologicznym. Dlatego przed snem warto zadbać o stłumione oświetlenie. Bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek nie powinniśmy również wpatrywać się w ekran komputera lub telewizora, które są przecież źródłem jasnego światła. Ponadto należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, by zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza bogatego w tlen. Odpowiednia temperatura do spania wynosi 19-20 stopni. Wyższa mimo pozornego komfortu niekoniecznie dobrze służy nam nocą. Również hałas lub po prostu rozpraszające nas dźwięki powodują bezsenność. Jak sobie radzić, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy? Na przykład przy pomocy stoperów do uszu lub zamykając okno, gdy już wywietrzymy sypialnię.

Kawa i używki

Sposoby na bezsenność to również delikatna zmiana codziennych nawyków. Kawa lub napoje energetyzujące zawierające kofeinę nikomu nie zaszkodziły w małych ilościach, jednak kilka kaw dziennie, chociaż nie odczuwamy nadmiernego pobudzenia, może zemścić się na nas w nocy, powodując brak dobrego snu. Podobnie działają papierosy, a na wiele osób również alkohol. Chociaż wieczorny dymek i lampka wina stanowią dla wielu osób źródło relaksu, tytoń i alkohol podnoszą nasze ciśnienie tętnicze, co z pewnością nie wpływa korzystnie na spokojne zasypianie. Jeżeli więc nie możemy zrezygnować z używek, zmieńmy nawyki i nie stosujmy ich przed samym snem.

Zioła

Do sprawdzonych domowych sposobów na bezsenność zaliczają się również zioła. Zamiast lampki wina warto wypić kubek lub filiżankę naparu z melisy, dziurawca bądź lawendy lekarskiej. Wymienione zioła mają działanie uspokajające i na wiele osób działają doskonale, jako naturalny środek nasenny. Jeżeli natomiast nie jesteśmy entuzjastami smaku naparów ziołowych, większość z nich występuje również w wersjach smakowych, które łatwo znaleźć w aptece, a nawet sklepie spożywczym. Pyszny gorący napój, który zneutralizuje aromat ziół możemy zresztą przygotować samodzielnie w oparciu o ulubione składniki.

Niekoniecznie porywająca lektura

Przed planowanym snem powinniśmy zdecydowanie się wyciszyć i zrelaksować. Z pewnością nie służą temu wszelkie aktywności, również intelektualne. Pobudzenie może spowodować sytuację, w której gdy znajdziemy się już w łóżku, w głowie pojawią się setki planów i intrygujących pomysłów na przyszłość. Zasypianiu służy czytanie przed snem, jednak koniecznie przy stłumionym świetle, a niekoniecznie książki, która wciąga i nie pozwala się od niej oderwać, a także stymuluje nasz umysł. Wybierając lekturę potraktujmy ją po prostu jak obowiązkowy środek nasenny, chociaż nie musi to być od razu podręcznik do naszego najbardziej znienawidzonego przedmiotu szkolnego.

Zobacz również