Nadpobudliwość – sposoby na nadmierne pobudzenie nerwowe

Chociaż nadpobudliwość to przypadłość najczęściej kojarzona z dziećmi, wbrew pozorom bardzo często dotyczy ona dorosłych. Wielu z nas po prostu z nią żyje, niekoniecznie przykładając do swoich emocji równie wiele uwagi, co do zdrowia fizycznego. Czynników stresogennych związanych z codzienną pracą i życiem prywatnym nie brakuje w naszym otoczeniu. W skrajnym przypadku przewlekła nadpobudliwość wymaga konsultacji lekarskiej. Na szczęście zwykle nad nadmiernym pobudzeniem nerwowym jesteśmy w stanie zapanować samodzielnie. Wystarczy, że włożymy w to nieco wysiłku i systematyczności. Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na nadpobudliwość.

Przyczyny nadpobudliwości

Aby jednak lepiej zrozumieć problem permanentnego pobudzenia nerwowego warto odwołać się do jego przyczyn. Tych jest zaś bardzo wiele, jednak wszystkie sprowadzają się do podobnych czynników generujących stres. Przewlekły stres związany z pracą, koniecznością spełnienia oczekiwań, wyczerpującą sytuacją rodzinną lub ciężkim przeżyciem, przy jednoczesnym braku odpowiedniej ilości czasu na regenerację kumuluje się w naszym umyśle i prowadzi do nadpobudliwości.

Nadpobudliwość objawia się przede wszystkim nieadekwatnie silnymi w porównaniu do ewentualnych powodów napadami agresji, wynikającymi z nadmiernych emocji. Pobudzeniu nerwowemu towarzyszą również stanowiący ogromny dyskomfort objawy fizyczne. Najbardziej popularne z nich to kołatanie serca, duszności i nudności, a także zawroty głowy. Osoby cierpiące na nadpobudliwość odczuwają ponadto okresowe uderzenia gorąca, drgawki oraz intensywną potliwość. Objawom towarzyszy również niespokojny sen i problemy z zasypianiem. W jaki sposób rozładować emocje i zredukować objawy nadpobudliwości?

Odpowiednia dieta

Przyczyny występowania nadpobudliwości mogą mieć w dużej mierze podłoże fizyczne. Jednym z takich czynników jest nieodpowiednia dieta, uboga w składniki wpływające na prawidłową pracę układu nerwowego. Szybkie tempo życia, ciągłe wyzwania i brak czasu wolnego sprawiają, że często nie zastanawiamy się zbyt dobrze nad tym, co jemy. Szybkie przekąski i przetworzona żywność zwykle, choć dostarczają naszemu organizmowi sporo kalorii, nie wypełniają zapotrzebowania na cenne składniki odżywcze, również te ważne dla pracy układu nerwowego. Warto wymienić tu choćby magnez i witaminę B6, które w tym kontekście odgrywają kluczową rolę. Jeżeli nadpobudliwości towarzyszy kołatanie serca, skurcze mięśni i trudności z koncentracją, istnieje spore prawdopodobieństwo, że wiele zdziałamy zmieniając nasze zwyczaje żywieniowe.

Relaks dla ciała i umysłu

Bardzo trudno wyeliminować ze swojego życia wszystkie czynniki stresogenne, które jednocześnie przyczyniają się do wystąpienia nadpobudliwości. Na szczęście zdecydowanie łatwiej sprawić, aby nie pozostawały one jedynymi bodźcami docierającymi do naszego umysłu. Endorfiny, zwane hormonem szczęścia potrafią skutecznie ukoić nerwy, a nasz organizm wytwarza je przede wszystkim w trakcie wysiłku fizycznego. Regularna aktywność fizyczna pozwoli oderwać myśli od codziennych wyzwań, a przecież na jogging, jazdę na rowerze i inne mniej wymagające sporty możemy poświęcać ledwie godzinę, a nawet pół godziny dziennie. Naprawdę warto, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ten przyjemnie spędzony czas to rodzaj inwestycji w lepszą koncentrację i skuteczniejsze działanie w chwilach trudnych wyzwań.

Jednak każdy z nas ma swoją ulubioną formę relaksu, która nie zawsze wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Warto poświęcić choćby krótką część dnia na to, co zapewnia nam przyjemność, spokój i relaks. Nawet, jeśli będą to chwile spędzone samotnie w ciszy.

Odstawienie używek

Kawę, tytoń i alkohol zwyczajowo postrzegamy jako używki, które może nie są wskazane z punktu widzenia naszego zdrowia, jednak w pewien sposób wpływają korzystnie na nasz umysł. Taka percepcja może się jednak okazać błędna. O ile kawa pobudza nasz organizm w chwilach, gdy potrzebujemy dodatkowej energii, w większych ilościach przyczynia się ona do przemęczenia, które odczujemy dopiero wieczorem. Przesadna konsumpcja kofeiny pobudza nasz organizm w sposób nienaturalny i może stać się przyczyną wzmożonej nerwowości. Podobnie dzieje się z tytoniem i alkoholem – w niewielkich ilościach mają działanie relaksujące, jednak nadpobudliwość bywa konsekwencją nadużywania tych stymulantów. Jeżeli naprawdę pragniemy pozbyć się z naszego życia stresu warto spróbować zrezygnować z używek lub przynajmniej poważnie je ograniczyć. Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://vitabuerlecithin.pl/lek-uspokajajacy/

Spokojny sen

W walce z nadpobudliwością wiele może zdziałać odpowiednia regeneracja organizmu, którą zapewni nam przede wszystkim spokojny sen. W jaki sposób zadbać jednak o higienę snu, gdy jego brak jest jednym z objawów naszej dolegliwości? Przede wszystkim warto unikać drzemek w ciągu dnia, które niewiele zmienią, a zakłócą sen w nocy. Spróbujmy również wprowadzić regularne zwyczaje w postaci pójścia spać codziennie o tej samej godzinie i unikania przed snem nadmiernych aktywności. Poza tym zrezygnujmy z silnego oświetlenia w sypialni – dla naszego organizmu to sygnał, że wciąż trwa dzień.

Zobacz również