Prawidłowe funkcjonowanie organizmu
Witamina B2 uzupełnia działanie innych witamin z grupy B, co nie oznacza, że jest mniej ważna dla całego procesu funkcjonowania organizmu. Wręcz przeciwnie, jej niedobór może być bardzo groźny dla zdrowia człowieka.
Ryboflawina jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania centralnego i obwodowego układu nerwowego. Ma wpływ na prawidłowe działanie noradrenaliny, serotoniny i acetylocholiny, co zapobiega depresji, spadkowi możliwości intelektualnych, zmianom nastroju i koncentracji. Witamina B2 pomaga również chronić osłonki mielinowe i zmniejszać ryzyko zaburzeń układu nerwowego, w tym stwardnienia rozsianego i padaczki.
Witamina B2 bierze udział w powstawaniu hormonów tkankowych, regulujących procesy ważne dla całego organizmu człowieka, czyli pracę serca, ciśnienie krwi oraz skurcze mięśni. Ryboflawina, jak i wszystkie witaminy z grupy B, wraz z żelazem bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen po całym organizmie.
Podobnie jak luteina, witamina B2 ma swój udział w ochronie wzroku. Transportuje tlen w soczewce oraz chroni przez zaćmą i spowalnia jej rozwój. Wczesnymi objawami niedoboru ryboflawiny są pogorszenie widzenia o zmroku, wrażliwość na światło, pieczenie i swędzenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami. Przy długotrwałym niedoborze witaminy B2 może nastąpić uszkodzenie rogówki.
Witamina B2 spośród innych witamin z grupy B jest najważniejszym elementem w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów, które są zamieniane w glukozę, a następnie energię. Utrzymywanie prawidłowego poziomu ryboflawiny jest istotne dla osób dbających o wagę. Objawem niedoboru witaminy B2 jest uczucie osłabienie i zmęczenia organizmu.
Ryboflawina stymuluje mnożenie się komórek, dzięki czemu jest niezwykle istotna w procesie gojenia i zabliźnianiu się ran. Niedobór witaminy B2 można rozpoznać po tendencji do tworzenia się zajadów. Czasami mogą występować zapalenia śluzówki jamy ustnej i nosa, łuszczenie się skóry oraz pękające wargi.
Witamina B2 w kosmetyce
Zbawienny wpływ witamin na funkcjonowanie organizmu jest powszechnie znany, również dla skóry ma niebagatelne znaczenie. Odpowiednio dobrane witaminy w recepturze kosmetyków wpływają na dobrą kondycję skóry twarzy i ciała. Ryboflawina jest najczęściej stosowana w preparatach do skóry narażonej na zmiany trądzikowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Dermatolodzy polecają również stosowanie kosmetyków z zawartością witamin z grupy B, w tym B2 w celu utrzymania kolorytu i jędrności cery. Warto je stosować po 25 roku życia, ponieważ pozwalają opóźnić powstawanie zmarszczek.
Również preparaty do włosów i paznokci zawierają ryboflawinę, przeciwdziałając ich wypadaniu, matowieniu, a w przypadku płytki paznokci – łamliwości. Polecane są w przypadku osób mających problem z nawracającym łupieżem. Pielęgnacja skóry, paznokci i włosów nie może obyć się bez odpowiednich składników, w tym ryboflawiny, która w połączeniu z innymi witaminami z grupy B pozwoli zapewnić młody wygląd na dłużej.
Witamina B2 – źródła pokarmowe
Ryboflawina występuje w wielu produktach żywnościowych zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Produkty bogate w witaminę B2 to przede wszystkim podroby (wątroba i nerki), które są najlepiej przyswajalnym źródłem. Aby utrzymać prawidłowy poziom ryboflawiny warto wzbogacić swój codzienny jadłospis o jaja, migdały, ser chudy, dziczyznę, mleko, kefir, maślankę. Witaminę B2 znajdziemy również w rybach takich jak łosoś, makrela i pstrąg. Wegetarianie mogą ją czerpać z zielonych części warzyw, grzybów, fasoli, grochu, soi i pieczywa pełnoziarnistego. Duże ilości witaminy B2 występują również w drożdżach.
Ryboflawina charakteryzuje się słabym wchłanianiem w jelicie i dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Dzięki wewnętrznym regulacjom nadmiar witaminy B2 nie jest w żaden sposób szkodliwy. Znacznie bardziej groźny dla zdrowia jest niedobór witaminy B2 . Zbyt małe spożycie może powodować liczne zaburzenia enzymatyczne, wpływające niekorzystnie na procesy metaboliczne w ludzkim organizmie. Należy również pamiętać, że promienie słoneczne wpływają na zmniejszenie ryboflawiny w produktach. Dlatego warto płyny przechowywać w przyciemnianych butelkach, a inne produkty przechowywać w zaciemnionym miejscu. Innymi czynnikami wpływającymi na degradację ryboflawiny są antybiotyki, alkohol, kofeina, cynk, sulfonamidy (leki chemioterapeutyczne), estrogeny i związki alkaiczne.
Witamina B2 – dawkowanie
Ludzki organizm nie potrafi magazynować ryboflawiny, dlatego dostarczanie jej wraz z pożywieniem albo suplementacja musi odbywać się regularnie. Najlepsze wchłanianie oraz działanie zachodzi w obecności innych witamin z grupy B (w szczególności B3 i B6), witaminy A, witaminy C oraz żelaza. Zapotrzebowanie na witaminę B2 jest wyższe u kobiet w ciąży. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę przedstawia się następująco: